Koniec serwisu KBoxServ. Oferował pirackie filmy i seriale
Szwajcarska policja na wniosek grupy Canal+ i Kudelski Group zlikwidowała działający w Szwajcarii serwis KBoxServ. Platforma oferowała odbiorcom dostęp do pirackich treści filmowych za pośrednictwem własnego sprzętu dedykowanego tej usłudze.
W trakcie pandemii koronawirusa rośnie popularność pirackich treści w sieci. Jak wynika z badań Torrent Freak w okresie przymusowej izolacji spowodowanej Covid-19 coraz więcej użytkowników w Europie pobiera filmy i seriale z nielegalnych źródeł.
To zjawisko jest widoczne także w Polsce, choć osoby prowadzące dystrybucję pirackich treści nie są bezkarne. Przykładem może być fakt, że w październiku br. sąd okręgowy w Białymstoku skazał młodego mężczyznę oskarżonego o nielegalne rozpowszechnianie w internecie tysięcy filmów na na rok więzienia w zawieszeniu i konieczność zapłaty właścicielom praw autorskich łącznie blisko 48 mln zł.
Czytaj także: Canal+ Polska nie wejdzie na giełdę, TVN Media i Liberty Global wycofały ofertę
Szwajcarski KBoxServ zamknięty
Okazuje się, że problem medialnego piractwa dotyczy w Europie także tak zamożnych krajów jak Szwajcaria, gdzie większość użytkowników nie powinna mieć finansowych trudności w opłacaniu dostępu do legalnych treści w sieci.
Kilka dni temu szwajcarska policja zablokowała dostęp do funkcjonującego w tym kraju serwisu KBoxServ, który w swojej ofercie miał 77 tys. odcinków seriali oraz 7 tys. filmów dystrybuowanych z pominięciem praw autorskich.
Śledztwo w sprawie KBoxServ rozpoczęto po zawiadomieniu, które wspólnie złożyli grupa Canal+ oraz Kudelski Group, szwajcarska firma zajmująca się produkcją sprzętu oraz oprogramowania do cyfrowego bezpieczeństwa i konwergentnych systemów medialnych.
Dochodzenie było prowadzone przez policję z kantonu Vaud we współpracy z Europolem oraz Eurojustem, bowiem serwery KboxServ funkcjonowały nie tylko w Szwajcarii, ale także w Niemczech, Francji i Holandii.
Nielegalny dystrybutor nie tylko oferował pirackie treści w sieci, ale także za pośrednictwem własnego dedykowanego urządzenia IPTV sprzedawanego online i sklepach fizycznych w cenie wynoszącej w przeliczeniu ok. 620 zł.
W wyniku śledztwa policja doprowadziła do zamknięcia platformy KBoxServ, a oferowane przez niego treści stały się niedostępne. Na razie nie wiadomo czy konsekwencją zablokowania serwisu będą sprawy sądowe i kto znajdzie się w roli oskarżonego.
Czytaj także: „Gra o tron” z pirackim rekordem w 2019 roku. W pierwszej trójce także „Czarnobyl” i „The Mandalorian”
Dołącz do dyskusji: Koniec serwisu KBoxServ. Oferował pirackie filmy i seriale