SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Plastikowe dowody osobiste nie będą już potrzebne. Rząd przyjął nową ustawę

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o mObywatelu, którego celem jest zrównanie dokumentów cyfrowych w tej aplikacji z dokumentami tradycyjnymi. - Chcemy, żeby mObywatel stał się mitycznym w czasach PO "jednym okienkiem" do załatwiania swoich spraw - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Projekt ustawy o aplikacji mObywatel, który we wtorek przyjęła Rada Ministrów, zrówna dokumenty, które są zawarte w tej aplikacji, z dokumentami tradycyjnymi. Oznacza to, że wszystkie dokumenty tradycyjne, jak plastikowe dowody osobiste, prawa jazdy, legitymacje szkolne oraz studenckie będą respektowane w Polsce na równi z dokumentami w aplikacji.

mObywatel z 9,5 mln użytkowników. Ma być „jednym okienkiem”

Premier Morawiecki na konferencji po posiedzeniu rządu podkreślił, że minęło pięć lat, odkąd rząd udostępnił aplikację mObywatel. - Dzisiaj ta aplikacja posiada ponad 9,5 mln użytkowników - powiedział.

Zwrócił uwagę, że aplikacja już uprościła im załatwianie codziennych spraw w urzędach. - To, co zrobiliśmy w ciągu ostatnich kilku lat, to rewolucja w dostępie obywateli do różnego rodzaju usług publicznych - ocenił.

- mObywatel to cyfryzacja w służbie codzienności, dlatego aplikacja będzie nadal rozwijana. Już teraz jest intensywnie rozwijana. Coraz więcej usług i dokumentów będzie dostępnych w ramach aplikacji - powiedział Morawiecki.

W ocenie szefa rządu nowe rozwiązanie "pozwoli postawić kolejny krok na drodze do nowoczesnego państwa, przyjaznego i bliskiego sprawom ludzi". - Chcemy, aby mObywatel stał się tym mitycznym w czasie Platformy Obywatelskiej „jednym okienkiem” - powiedział premier. Jak zaznaczył, mówi o "obiecankach-cacankach" Platformy o tym, że w jednym miejscu będzie można załatwić wiele spraw urzędowych.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

- Nie tylko to zrobiliśmy, ale przeskakujemy ten etap, ponieważ w okienku swojego własnego telefonu, własnego komputera będzie można załatwić o wiele więcej, niż oni byli w stanie zintegrować w zarządzanych przez siebie urzędach - przekonywał Morawiecki.

Informatyzacja państwa, jak tłumaczył szef rządu, jest również przekazaniem w ręce obywateli ogromnej ilości wolnego czasu. "Tak naprawdę jest to realizacja naszego postulatu wolności. Postulatu dobrowolności i wolności. Niech każdy załatwia swoje sprawy tak, jak chce, i niech ma jak najwięcej wolnego czasu" - podkreślił.

20 nowych funkcji w mObywatelu

Po wejściu w życie ustawy przyjętej przez rząd w mObywatelu wprowadzonych zostanie ponad 20 nowych funkcjonalności.

W przyszłości aplikacja będzie m.in. wysyłała powiadomienia o otrzymaniu zwrotu podatku, dofinansowaniu z gminy, czy decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola. Poinformuje także o zbliżającym się terminie ważności dokumentów, takich jak dowód osobisty czy paszport.

mObywatel ma być zintegrowany z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG), Krajowym Rejestrem Sądowym (KRS), Rejestrem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Rejestrem Komorników i Notariuszy.

W komunikacie działu cyfryzacji kancelarii premiera przypomniano, że cyfrowym dokumentem tożsamości nie będziemy mogli posłużyć się przy przekraczaniu granicy kraju. W takiej sytuacji wciąż wymagane będzie okazanie dowodu osobistego w formie tradycyjnej albo paszportu. Z użyciem cyfrowego dokumentu niemożliwe będzie też złożenie wniosku o dowód osobisty.

Andruszkiewicz: mObywatel będzie urzędem w telefonie

- Premier Mateusz Morawiecki postawił przed nami bardzo jasny cel. Tym celem jest budowa sprawnego, nowoczesnego państwa cyfrowego, państwa przyjaznego dla obywateli, państwa, które umożliwia załatwianie swoich spraw zdalnie, nie wychodząc z domu - w sposób bez kosztowy oraz intuicyjny, który pozwala zaoszczędzić niezwykle cenny czas naszych wszystkich obywateli - mówił na konferencji Adam Andruszkiewicz, minister w kancelarii premiera zajmujący się cyfryzacją.

Przypomniał, że regulacja w praktyce umożliwi załatwienie w sposób elektroniczny wszystkich spraw, które dzisiaj obywatele załatwiają za pośrednictwem tradycyjnego dowodu osobistego. - To jest zmiana rewolucyjna, staniemy się największym krajem Unii Europejskiej z tak rozbudowanym, powszechnie dostępnym cyfrowym portfelem na nasze dokumenty. Żyjemy w czasach, w których jak wiemy obywatele prędzej wychodząc z domu zapomną wziąć ze sobą portfela niż telefonu. My wychodzimy temu naprzeciw - zaznaczył.

Andruszkiewicz podkreślił, że Polacy są społeczeństwem nowoczesnym. - Warto przypomnieć, że mamy dziś w Polsce ponad 15 mln użytkowników Profilu Zaufanego, który jest naszym kluczem do e-administracji - mówił.

Dodał, że mObywatel będzie urzędem w telefonie. - To jest nasz zasadniczy cel i nad tym będziemy pracować - podkreślił.

- Można wprost powiedzieć, że absolutnie tak powszechnie stosowane i tak innowacyjne zarazem narzędzie, jakim jest aplikacja mObywatel z pewnością nie będzie funkcjonować tak szybko w żadnym dużym kraju Unii Europejskiej - mówił. - Można śmiało powiedzieć, że rząd Platformy Obywatelskiej zastał Polskę papierową i papierową pozostawił, natomiast rząd Prawa i Sprawiedliwości zastał Polskę papierową, a pozostawi cyfrową - dodał.

Dołącz do dyskusji: Plastikowe dowody osobiste nie będą już potrzebne. Rząd przyjął nową ustawę

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Chata wuja Toma
Coraz bliżej cyfrowego niewolnictwa.
0 0
odpowiedź
User
Szurkowski
Coraz bliżej cyfrowego niewolnictwa.

Nie zesraj się.
0 0
odpowiedź
User
hgfds
Wlasnie ma tez powstac centralny rejestr cmentarzy. Bedzie se mozna sprawdzic w co wierzy dany pesel i jego rodzina.
0 0
odpowiedź