Po 35 latach ARD zakończy serial „Lindenstrasse”. Powodem spadająca oglądalność
ARD, niemiecki publiczny nadawca telewizyjny zapowiedział na 2020 rok zakończenie emisji serialu „Lindenstrasse”. Tytuł jest najdłużej nadawanym serialem w niemieckiej telewizji, jego koniec wiąże się ze spadającą od kilku lat liczbą widzów oraz koniecznością redukcji kosztów przez ARD.
„Lindenstrasse” jest nadawany przez ARD od 1985 r. Pomysł na serial został zapożyczony z brytyjskiej telenoweli „Coronation Street”. Seria opowiada o kilku pokoleniach rodziny żyjącej na przedmieściach Monachium. Każdy nowy odcinek jest emitowany w niedzielę wieczorem.
Scenarzyści „Lindenstrasse” opowiadają o codziennych problemach przeciętnego niemieckiego domu, dlatego serial szybko zdobył popularność wśród widzów mogących utożsamiać się z postaciami odtwarzanymi przez aktorów. W przeszłości autorzy serii nie unikali trudniejszych i kontrowersyjnych tematów, takich jak narodziny dziecka z zespołem Downa, bulimia czy homoseksualizm.
Teraz stacja ARD zapowiedziała, że w 2020 r. zakończy produkcję i nadawanie „Lindenstrasse”. Głównym powodem decyzji jest spadająca popularność serialu. W okresie szczytowej oglądalności telenowela przyciągała przed telewizory ok. 10 mln Niemców, w 2005 r. średnia oglądalność wynosiła 4,8 mln, zaś w ostatnich latach liczba widzów każdego odcinka zmalała do ok. 2 – 3 mln. ARD wyjaśnia, że rezygnacja z „Lindenstrasse” jest związana także z planem cięcia kosztów planowanego przez niemieckiego nadawcę.
W Polsce najdłużej emitowanym obecnie serialem jest „Klan”. Z analizy Wirtualnemedia.pl z września br. wynika, że telenowelę ogląda średnio 1,08 mln widzów. W porównaniu do całego poprzedniego sezonu produkcja zanotowała spadek oglądalności - zarówno widowni jak i rynkowych udziałów.
Dołącz do dyskusji: Po 35 latach ARD zakończy serial „Lindenstrasse”. Powodem spadająca oglądalność