SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nadawca publiczny do końca roku zdecyduje o likwidacji jednego z kanałów

Niemiecki nadawca publiczny ARD zamierza do końca roku ogłosić, który kanał tematyczny zakończy nadawanie w ramach oszczędności. Choć emisja linearna tej stacji nie będzie prowadzona, to jej treści mają być nadal dostępne w serwisach streamingowych. 

W styczniu 2023 roku szef ARD Kai Gniffke stwierdził w parlamencie Saksonii, że do końca roku jego organizacja zrezygnuje z nadawania jednego z kanałów tematycznych. Nie zdradził jego nazwy. W skład grupy ARD wchodzi 10 regionalnych nadawców publicznych (WDR, BR, RBB, SWR, MDR, NDR, HR, SR, RB) i Deutsche Welle, emitujący programy radiowe i telewizyjne dla zagranicy.

Zniknie prawdopodobnie kanał rozrywkowy

NDR odpowiada za kanał informacyjno-dokumentalny tagesschau24, Bayerischer Rundfunk dostarcza stację dokumentalno-edukacyjną ARD-alpha, natomiast WDR nadaje rozrywkową One. Portal cablevision-europe.de informuje, że zlikwidowany zostanie prawdopodobnie ten ostatni kanał. Jest adresowany do młodszej publiczności, która z powodzeniem może korzystać z jego treści w streamingu, poprzez YouTube i inne platformy.

- W rzeczywistości nie ma jeszcze ostatecznej decyzji. ARD przeniesie kanał linearny do streamingu. Cała sprawa jest skomplikowanym procesem prawnym. Poprawka do traktu medialnego podpisanego przez kraje związkowe, która elastyczniej podchodzi do obowiązków nadawców, dopiero weszła w życie. Zdecydujemy o naszych planach przed końcem roku i poinformujemy was o tym - stwierdziła w rozmowie z Cable!vision Europe rzeczniczka ARD. Nie chciała zdradzić czy zakończenie emisji nastąpi w 2023 czy 2024 roku.

W styczniu 2022 roku dyrektor Bayerischer Rundfunk (BR) Katja Wildermuth określiła zakończenie nadawania kanałów tematycznych za opcję możliwą do zrealizowania, przynajmniej w perspektywie długoterminowej. Na pytanie czy jesteśmy na ostatniej prostej do zamknięcia stacji odpowiedziała, że „nie wykluczałaby tego”. - Funkcjonujemy na dynamicznym rynku medialnym, a naszą misją jest dotarcie do wszystkich grup ludności. I dlatego będziemy zadawać sobie wciąż pytanie: czy oferta, którą mamy, jest jeszcze adekwatna do tego, co otrzymaliśmy jako zamówienie? - pytała retorycznie.

Nadawcy publiczni oszczędzają

ARD chce oszczędzać nie tylko dzięki likwidacji kanału tematycznego, ale także zrezygnować z dubli swoich stacji w standardowej rozdzielczości na satelicie. Szacuje się, że dotknie to ponad miliona gospodarstw domowych ze starszymi sprzętami i dostępem do pozycji orbitalnej Astra 19,E° wschód. Obecnie firma wraz z powiązanymi stacjami regionalnymi dzierżawi na Astrze cztery transpondery z kanałami w wysokiej rozdzielczości (HD) i trzy w standardowej (SD).

Telewizja Polska jest w światowej czołówce pod względem liczby kanałów tematycznych. Po uruchomieniu Alfa TVP posiada 22 stacje (nie licząc wszystkich wersji TVP3). TVP zrezygnowała z planów uruchomienia TVP Muzyka. W niektórych krajach nadawcy publiczni ograniczają liczbę linearnych stacji. Nie zawsze są konsekwentni. W styczniu Česká Televize zamknęła z powodu oszczędności kanał ČT3, adresowany do seniorów. Jan Souček, który 1 października obejmie funkcję prezesa czeskiej telewizji publicznej opowiedział się za wznowieniem nadawania stacji, która emituje głównie archiwalne treści. Do zamknięcia części kanałów tematycznych przymierza się także BBC.

Dołącz do dyskusji: Nadawca publiczny do końca roku zdecyduje o likwidacji jednego z kanałów

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Janusz
Ale za to w Polsce Telewizja Rządowa ma ok.40 kanałów TV, bo PiS lubi doić obywateli ( liczać 16 niepotrzebnych kopii TVPiS 3 )
odpowiedź
User
Klemens
Znowu cIickbait jebanÿ.
odpowiedź
User
VL
Niemcy nadają telewizję naziemną na 6 multipleksach w systemie DVB-T2. 3 multipleksy należą do publicznych ARD i ZDF a na pozostałych 3 jest kodowany Freenet z podstawowymi kanałami komercyjnymi oraz rozkodowany religijny Bibel tv i kilka kanałów telezakupowych. ZAbranie jednego kanału ARD zuboży i tak nie najlepszą ofertę telewizji naziemnej w Niemczech.
odpowiedź