Minister odebrał TVN status centrum badawczo-rozwojowego. "Zmiana planów biznesowych"
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda pozbawił TVN statusu centrum badawczo-rozwojowego, nadanego firmie w sierpniu 2021 roku przez Jarosława Gowina. Nadawca podkreśla, że zmienił plany biznesowe i nie ubiegał się o przedłużenie tego statusu.
- Nie miałem wyboru. Zanim TVN ogłosi, że łamane jest prawo do wolności nauki proszę o przestrzeganie prawa jak pozostałe centra badawczo-rozwojowe - stwierdził Waldemar Buda we wtorek wieczorem na Twitterze.
Do wpisu załączył zdjęcie pokazujące pierwsza stronę pisemnej decyzji o odebraniu TVN statusu centrum badawczo-rozwojowego. Z pisma wynika, że taki status przyznano firmie 11 sierpnia 2021 roku. To ostatni dzień, w którym funkcję ministra rozwoju, pracy i technologii pełnił Jarosław Gowin.
Nie miałem wyboru.
— Waldemar Buda (@waldemar_buda) January 17, 2023
Zanim TVN ogłosi, że łamane jest prawo do wolności nauki proszę o przestrzeganie prawa jak pozostałe centra badawczo-rozwojowe. pic.twitter.com/swP8qggcof
- Historycznie uzyskaliśmy status Centrum Badawczo-Rozwojowego dla jednej z naszych spółek, tj. TVN SA Sp. j. W wyniku zmian w planach biznesowych nie ubiegaliśmy się o przedłużenie statusu CBR - poinformowało Wirtualnemedia.pl biuro prasowe TVN Warner Bros. Discovery.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje w swoim serwisie internetowym, że status centrum badawczo rozwojowego „uprawnia do korzystania z różnych ulg, między innymi możliwości odliczania od podstawy opodatkowania do 150 procent kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową”.
Takim podmiotom przysługują cztery główne ulgi: odliczeniowa oraz zwolnienie z podatku od nieruchomości, z podatku rolnego i z podatku leśnego.
>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu
Według założeń firmy mające status centrum badawczo rozwojowego „są wsparciem technicznym oraz naukowym dla konkretnych branż i specjalizacji jak np. farmacja, medycyna, energetyka, produkcja maszyn górniczych czy sektor informatyczno-inżynierski oraz fin-tech”.
Taki status mogą uzyskać firmy, które prowadzą badania lub prace rozwojowe, ale nie są nie instytutami badawczymi.
Grupa kapitałowa TVN w 2021 roku mimo wzrostu kosztów operacyjnych o 29 proc. osiągnęła 551 mln zł zysku netto. Wpływy reklamowe nadawcy wzrosły o 10,7 proc., a liczba pracowników etatowych - o prawie 600 do 2,2 tys. Nadawca wypłacił 1,3 mld zł dywidendy.
Bezpośrednio 100 proc. udziałów TVN ma holenderska spółka Polish Television Holding, którą w połowie ub.r. przejął inny holenderski podmiot - Discovery Communications Benelux.
TVN należy do Discovery od wiosny 2018 roku, kiedy koncern przejął Scripps Networka Interactive, właściciela polskiego nadawcy od połowy 2015 roku.
Cały koncern Warner Bros. Discovery w trzecim kwartale br. przy spadku przychodów o 11 proc. do 9,82 mld dolarów zanotował 2,28 mld dolarów straty netto. Jego pion telewizyjny, obejmujący m.in. grupę TVN, zanotował spadek przychodów o 11 proc. (a o 8 proc. bez zmian kursów walut) do 5,21 mld dolarów. Jego zysk wyniósł w zeszłym kwartale 2,63 mld dolarów, wobec 2,71 mld dolarów pro forma rok wcześniej.
Dołącz do dyskusji: Minister odebrał TVN status centrum badawczo-rozwojowego. "Zmiana planów biznesowych"
Ta... Jeden naród, jedna partia, jeden wódz...