Kontrowersje wokół nowego reality show „Squid Game: Wyzwanie”
Program Netfliksa inspirowany najpopularniejszym serialem platformy czyli „Squid Game”, który wciąż nie doczekał się drugiego sezonu, od początku wzbudza kontrowersje. W styczniu media brytyjskie informowały, że niektórzy z uczestników narzekali na problemy zdrowotne wynikające z udziału w zadaniach realizowanych przy kilkustopniowym mrozie. Okazuje się, że wraz z premierą show, problemów pojawiło się jeszcze więcej.
Pierwsze komplikacje miały miejsce w styczniu podczas pracy w Cardington Studios, czyli dawnej bazie Królewskich Sił Powietrznych w Bedford. Netflix potwierdził, że trzem z 456 graczy udzielono pomocy medycznej podczas realizacji zadania „Red Light, Green Light”, w którym gracze musieli uniknąć konfrontacji z groźną robotyczną lalką.
Gdy 22 listopada program pojawił się na platformie Netflix (kolejne odcinki obejrzymy 29 listopada, a finał 6 grudnia) okazało się, że niektórzy uczestnicy, chcą pozwać serwis za narażenie ich na problemy zdrowotne. Twierdzą, że z powodu wielogodzinnych zadań wykonywanych na mrozie, doznali hipotermii. Pojawiły się także głosy, że program był wyreżyserowany i część uczestników od początku była faworyzowana, a pozostali mieli problem z tym, żeby doprosić się od producentów posiłków po całym dniu na planie zdjęciowym. Sami nie mogli zamawiać jedzenia do swoich pokoi po zakończeniu zdjęć, ponieważ zabrano im telefony komórkowe, żeby w pełni skupili się na uniwersum gry. Gdy już doczekali się jedzenia, okazało się, że były to bardzo przypadkowe rzeczy niestanowiące zbilansowanego posiłku – niektórzy otrzymali fast food, inni słodycze.
Głosy uczestników sugerujące, że byli tylko statystami w ustawionej grze, a nie jej pełnoprawnymi uczestnikami tonują inni gracze, którzy twierdzą, że wszelkie narzekania są przesadzone, w końcu mieli świadomość, że to ekstremalnie trudna gra, a nie wycieczka na Hawaje. – „Nie zgłosiliśmy się na wycieczkę na plażę na Hawajach, ale na grę, w której mamy wygrać 4,56 miliona dolarów. To nie może być łatwe” – skomentował oskarżenia jeden z graczy, znany jako Bryton.
Krytykowana jest także sama formuła programu, ponieważ antykapitalistyczny serial stał się podstawą do zażartej walki o pieniądze. Twórcy show mówią jednak, że to tylko jeden z elementów i wygrana wcale nie jest najważniejsza. Ich zdaniem bardziej kluczowe jest wspieranie się uczestników w dalszej walce i powrót do gier znanych z dzieciństwa.
Mimo pojawiających się zewsząd opinii anonimowych uczestników Netflix oświadczył, że nikt jeszcze nie złożył przeciwko platformie żadnego pozwu.
Zarówno serial „Squid Game”, jak i program „Squid Game: Wyzwanie” dostępne są na platformie Netflix.
Netflix ma globalnie 238 mln subskrybentów
Netflix nie podaje, ilu użytkowników ma w Polsce. Z danych Mediapanel wynika, że platforma, jako strona www oraz aplikacja na urządzenia mobilne i smart tv, przyciągnęła 12,92 mln polskich internautów, z których każdy spędził tam średnio 7 godzin, 10 minut i 47 sekund. Zasięg platformy wyniósł 43,55 proc.
W drugim kwartale 2023 globalnie liczba subskrybentów Netfliksa zwiększyła się o 5,89 mln do 238,39 mln, a wpływy wzrosły rok do roku o 2,7 proc. do 8,19 mld dolarów. Platforma jest zadowolona z pierwszych efektów pakietu z reklamami i dodatkowej opłaty za udostępnianie konta poza swoim domem.
Dołącz do dyskusji: Kontrowersje wokół nowego reality show „Squid Game: Wyzwanie”
Szczególnie "Squid game"
Kanapowcy przed ekranem widząc SqG rzucili "O, takie to ja potrafiłbym lepiej". I pyk zgłoszenie. Zasiedzenie wychodzi. Nie żal mi ich.