Koronawirus groźniejszy niż sądzono. Może zarażać na odległość 8 metrów
Koronawirus powodujący obecną pandemię po kaszlnięciu przez chorego może rozprzestrzeniać się na odległość do 8 metrów i pozostawać w powietrzu nawet przez 6 minut - wynika z nowych badań fińskich naukowców. Analizy potwierdzają, że noszenie maseczek ochronnych może skutecznie ograniczać ekspansję wirusa, szczególnie w pomieszczeniach zamkniętych.
Pandemia koronawirusa globalnie wciąż się rozszerza. Według oficjalnych danych w czwartek na całym świecie zanotowano ponad 1,5 mln przypadków zarażenia, zaś z górą 90 tys. osób umarło na skutek choroby Covid – 19.
8 metrów strefy zagrożenia
Nad badaniami natury koronawirusa i opracowaniem szczepionki przeciwko niemu pracuje obecnie wielu badaczy na świecie. Teraz dodatkowe istotne informacje na temat wirusa dostarczyli naukowcy z Finlandii.
Grupa badaczy z Aalto University, Finnish Meteorological Institute, VTT Technical Research Centre of Finland i University of Helsinki na podstawie własnych badań stwierdziła, że koronawirus może być bardziej ekspansywny i niebezpieczny niż pierwotnie sądzono.
Z analiz wynika, że kiedy osoba będąca nosicielem wirusa kaszlnie bez żadnej dodatkowej ochrony, to chmura aerozolu zawierająca koronawirusa może się rozprzestrzenić na odległość nawet 8 metrów.
Na potrzeby badań stworzono komputerową symulację opartą na przykładzie supermarketu. Okazuje się, że zagrożone zakażeniem są nawet osoby w alejce sąsiadującej z tą, w której na skutek kaszlnięcia wirus wydostał się na zewnątrz.
Zgodnie z ustaleniami naukowców koronawirus po emisji na zewnątrz unosi się w powietrzu nawet przez 6 minut, a dopiero później opada na powierzchnie, które akurat napotka.
Maseczki hamują koronawirusa
Do stworzenia wspomnianej symulacji naukowcy wykorzystali specjalnie skonfigurowany superkomputer udostępniony przez Finnish IT Center for Science. W skład zespołu pracującego nad problemem wchodzili badacze z różnych dziedzin w postaci wirusologów, ekspertów biomedycyny czy fizyków zajmujących się aerozolami.
We wnioskach zespół naukowców podkreśla, że powszechne korzystanie z maseczek nakładanych na twarz w świetle dokonanych przez nich badań może w znaczący sposób przyczynić się do ograniczenia pandemii koronawirusa, w znacznym stopniu bowiem redukuje jego emisję do otoczenia osób chorych lub zakażonych.
Dołącz do dyskusji: Koronawirus groźniejszy niż sądzono. Może zarażać na odległość 8 metrów