KRRiT analizuje audycje radiowe ze względu na podobieństwo programów
Programy w stacjach nadających w różnych regionach Polski są bardzo podobne, co może dowodzić na przejęcie kontroli nad nadawcą przez inną osobę - taki wniosek wyciągnęła KRRiT z monitoringu programowego. Obecnie Rada analizuje audycje pod kątem odebrania koncesji nadawcom.
Na podstawie przeprowadzonych monitoringów KRRiT stwierdziła, że programy radiowe nadawane w różnych regionach Polski charakteryzują się w większości dużą zbieżnością, a w wielu przypadkach są prawie jednolite. W programach rozpowszechnianych przez nadawców skupionych w poszczególnych sieciach występuje od 65 do blisko 90 proc. identycznych treści. Pierwotnie nadawcy ci uzyskali koncesje na rozpowszechnianie samodzielnych i zróżnicowanych programów.
Krajowa Rada stoi na stanowisku, że ujednolicenie programów może stanowić zagrożenie dla różnorodności oferty programowej, która jest podstawowym wyznacznikiem otwartego charakteru radiofonii i przeciwdziała monopolowi przekazu.
Katarzyna Twardowska, rzeczniczka prasowa KRRiT mówi Wirtualnemedia.pl, że organ szczegółowo analizuje programy radiowe pod kątem cofnięcia koncesji nadawcom. Zgodnie z Ustawą o radiofonii i telewizji, przesłankę ku temu stanowi przejęcie bezpośredniej lub pośredniej kontroli nad działalnością nadawcy przez inną osobę. Zastosowanie tej sankcji jest jednak fakultatywne. Do odebrania koncesji wymagane jest dokonanie oceny przez regulatora, czy w konkretnym przypadku nałożenie sankcji jest uzasadnione.
Przeprowadzając monitoring KRRiT uzna, że program spełnia przesłanki przejęcia kontroli nad działalnością nadawcy przez inną osobę, jeśli treści identyczne będą w nim zajmować ponad połowę czasu emisji.
Przy podejmowaniu decyzji o wszczęciu postępowań o cofnięciu koncesji, Krajowa Rada weźmie pod uwagę wpływ zdarzeń gospodarczych dotyczących nadawców na sferę programową rozpowszechnianego programu.
Dołącz do dyskusji: KRRiT analizuje audycje radiowe ze względu na podobieństwo programów