Nowy minister cyfryzacji postawi na internet szerokopasmowy
Rozwój szerokopasmowego internetu, aplikacji mObywatel oraz opracowanie strategii rozwoju cyfrowego państwa - to jedne z priorytetów Ministerstwa Cyfryzacji - mówił w czwartek wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Resort cyfryzacji będzie służył każdemu obywatelowi - dodał.
"Nie jest zamiarem zatem w ministerstwie szukanie rewolucyjnych zmian. Jest w ministerstwie potrzeba myślenia o ewolucyjnych zmianach, które mają doprowadzić do tego, żeby Polska była liderem cyfrowych przemian w Europie i żeby mogła się chwalić cyfryzacją w obszarze cywilnym i wojskowym" - wskazał minister.
Jak mówił, chce, aby resort był miejscem, które będzie nadawać ton przyszłości. "Jednym z pierwszych elementów budowania tej tożsamości cyfrowej w Europie, budowania liderskiego miejsca w obszarze cyfryzacji w Europie, będzie przygotowanie strategii rozwoju cyfrowego państwa" - wskazał.
Kolejnym zadaniem, jakie stoi przed ministerstwem, jest uzyskanie międzyresortowej interoperacyjności, która będzie dotyczyć ochrony zdrowia, edukacji, polityki społecznej, spraw zwianych z klimatem, środowiskiem, wojskiem, czy administracja - mówił.
"Dostęp do internetu powinien być standardem, w którym mamy m.in. szybki internet i nie ma białych plam na mapie Polski. Dalego ten szerokopasmowy internet to myślenie o tym, że światłowód powinien być dostępny z wysoką prędkością dla wszystkich polskich obywateli, będzie nam w tej kadencji towarzyszyło" - powiedział Gawkowski. Dlatego - jak dodał - "resort cyfryzacji będzie robił wszystko, żeby ta infrastruktura państwa w zakresie dostępu do internetu się rozszerzała, żeby była dostępna, i żeby wszyscy mieli świadomość, że to jest jedne z priorytetów Ministerstwa Cyfryzacji".
Nowy szef resortu cyfryzacji przekazał, że aplikacja mObywatel będzie coraz bardziej rozwijana.
Krzysztof Gawkowski wicepremierem i ministrem cyfryzacji
Krzysztof Gawkowski jest doktorem nauk humanistycznych i absolwentem studiów podyplomowych z zakresu prawa pracy na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 2002 – 2010 był radnym Rady Miejskiej w Wołominie, a w latach 2010 – 2014 radnym Sejmiku Wojewódzkiego. Od 2019 roku zasiada w Sejmie, jest posłem Lewicy. Gawkowski jest autorem wielu artykułów naukowych oraz pozycji monograficznych w zakresie nowych technologii, cyfryzacji, sztucznej inteligencji i cyberbezpieczeństwa.
Dołącz do dyskusji: Nowy minister cyfryzacji postawi na internet szerokopasmowy