Lego składa hołd Wisławie Szymborskiej
W setną rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej (2 lipca) w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie firma Lego Polska oraz Fundacja Wisławy Szymborskiej oficjalnie odsłonili konstrukcję z ponad 21 tys. klocków Lego na cześć wybitnej polskiej noblistki.
Makieta z 21 tysięcy klocków Lego przedstawia scenę z 10 grudnia 1996 roku, kiedy Wisława Szymborska odebrała z rąk króla Szwecji Gustawa VI Adolfa wyróżnienie „za poezję, która z ironiczną precyzją odsłania prawa biologii i działania historii we fragmentach ludzkiej rzeczywistości".
Za projekt i budowę makiety odpowiadał Certyfikowany Budowniczy Lego Mateusz Kustra. Cały proces – od pierwszego pomysłu do złączenia ostatnich klocków – zajął jego zespołowi blisko pół roku.
- Zbudowanie tej makiety było dla mnie ciekawym i osobistym doświadczeniem. Jako młody krakus wraz z rodzicami spotkałem na ulicy panią Szymborską. Było to dla mnie wielkie przeżycie i do dziś tkwi w mojej pamięci. Wtedy nawet nie wyobrażałem sobie, że moją pracą oddam kiedyś hołd jednej z największych Polek - wspomina Mateusz Kustra.
Lego dla Wisławy Szymborskiej
Mierząca 113 cm szerokości i ważąca blisko 30 kg makieta zawiera ponad 380 minifigurek. Mateusz Kustra ukrył w niej także kilka niespodzianek, które czekają na odkrycie przez zwiedzających. Wśród nich można wymienić: kota z wiersza "Kot w pustym mieszkaniu", psa z wiersza "Możliwości", jeden z gości trzyma w ręku cebulę nawiązującą do wiersza "Cebula", inny zaś posiada mapę w nawiązaniu do utworu "Mapa".
Oprócz tych ciekawostek makieta uwzględnia też minifigurki szwedzkiej rodziny królewskiej, znanych naukowców i pisarzy, a także pełen skład orkiestry na balkonie.
Makieta z klocków LEGO jest dostępna do obejrzenia dla wszystkich w krakowskim MOS. Grupa Lego w lutym w trakcie konferencji Fundacji Wisławy Szymborskiej, na której przedstawiono plan obchodów setnych urodzin poetki, zaprezentowała jej portret o wymiarach 40x40 cm, który zbudowano z okrągłych płytek. Obraz z klocków wykonany przez Łukasza Góreckiego odwzorowuje zdjęcie wykonane przez sekretarza Szymborskiej Michała Rusinka w Irlandii.
Dołącz do dyskusji: Lego składa hołd Wisławie Szymborskiej