Magda Jethon stworzy 10 internetowych kanałów Trójki
Związkowcy radiowej Trójki są niezadowoleni z wyników czwartkowego spotkania z zarządem Polskiego Radia. Martwi ich brak reakcji na postulat zwolnienia Jacka Sobali, szefa stacji.
Mimo to Wojciech Dorosz, wiceprezes Związku Zawodowego Dziennikarzy i Pracowników Programu 3 PR, stara się wierzyć w dobrą wolę zarządu PR i możliwość znalezienia rozwiązania akceptowalnego dla zespołu Trójki. Jego zdaniem podczas czwartkowego spotkania udało się załatwić tylko niektóre kwestie.
– Rozwiązana została sprawa postulatów dotyczących Radiowego Centrum Kultury Ludowej i Radia dla Zagranicy. Magdzie Jethon złożono propozycję, która wstępnie wydaje się być do przyjęcia (ma zająć się uruchomieniem 10 internetowych stacji Trójki w ramach projektu „85 stacji na 85-lecie PR” – przyp. red.), a kwestie związane z restrukturyzacją będą negocjowane wspólnie z pozostałymi związkami – podkreśla w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Dorosz.
Jak informuje, kluczowe kwestie są jednak jeszcze niezałatwione. - Sprawę Jerzego Sosnowskiego wyłączono tymczasowo z rozmów dwustronnych i jeśli chodzi o zasadnicze postulaty, związane z działaniami pana Jacka Sobali i jego obecnością w Programie 3 - to zarząd nie przedstawił do tej pory satysfakcjonujących nas propozycji. Mamy jednak szczerą nadzieję, że stanie się to podczas następnego spotkania – dodał Dorosz.
Związkowcy z Trójki domagają się przede wszystkim odwołania ze stanowiska dyrektora Programu 3 - Jacka Sobali, a także anulowania jego decyzji programowych i personalnych. Chcą też przeprowadzenia transparentnego konkursu na nowego szefa Programu 3. Do pracy powinna - ich zdaniem - powrócić Magda Jethon (do grudnia 2009 szefowa programu, odwołana przez zarząd PR – przyp. red.), jak również Jerzy Sosnowski (dziennikarz i przewodniczący związku – przyp. red.), który prowadził „Klub Trójki”. Związek chce też m.in. wycofania z anteny audycji publicystycznej „Trójka po trzeciej”.
Do czwartkowego spotkania w specjalnym komunikacie prasowym odniósł się także rzecznik Polskiego Radia Radosław Kazimierski. Jak poinformował, podczas rozmów strony utrzymały wolę kompromisowego rozwiązania sporu. - Przedstawiciele zarządu PR podkreślili, że negocjacje ze związkami zawodowymi wymagają ścisłego przestrzegania formalno – prawnych zasad wynikających ze stosownych przepisów prawa. W opinii prawnej zgłaszane przez związek kwestie personalne oraz programowe nie mieszczą się w tej materii – pisze Kazimierski.
Rzecznik prasowy PR przedstawił także stanowisko wiceprezesa zarządu PR Wojciecha Jerzego Poczachowskiego. Jego zdaniem, decyzje personalno-programowe leżą w kompetencjach dyrektora anteny. - Jako zarząd jesteśmy odpowiedzialni za funkcjonowanie całego Polskiego Radia, postanowiliśmy więc wspomóc dyrektora Programu 3 w tym zakresie. Będziemy nadal zmierzać do kompromisowych rozwiązań. Zamierzamy zatem rozmawiać nawet w kwestiach, które nie są bezpośrednio objęte działalnością związkową – czytamy w oficjalnym komunikacie.
Poczachowski zaprosił Sosnowskiego i Sobalę na indywidualne spotkanie, które ma dotyczyć szczegółowego wyjaśnienia problemów dotyczących możliwości ich dalszej współpracy. Poinformowano również, że Związek Zawodowy Dziennikarzy i Pracowników Programu 3 Polskiego Radia został włączony w harmonogram spotkań z innymi funkcjonującymi w spółce związkami zawodowymi. Na nich w szerszym gronie przekazana zostanie kompleksowa informacja dotycząca wdrażanego programu restrukturyzacji i planowanego zmniejszenia zatrudnienia.
Kolejne spotkanie związkowców z zarządem Polskiego Radia odbędzie się 25 marca.
Dołącz do dyskusji: Magda Jethon stworzy 10 internetowych kanałów Trójki