SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zmarł reżyser Marian Marzyński, współtwórca kultowego programu TVP

Nie żyje Marian Marzyński - dziennikarz, wybitny scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych. W latach 60. współtworzył w Telewizji Polskiej słynny program „Turniej miast”.

Marian Marzyński zmarł we wtorek w Miami Beach na Florydzie, w ostatnim czasie ciężko chorował. 12 kwietnia skończyłby 86 lat.

Śmierć Marzyńskiego potwierdziła jego kuzynka, pisarka Agata Tuszyńska. - Marian Marzyński - brawurowy dziennikarz polskiej telewizji, autor „Turnieju miast”, marcowy emigrant 68 roku, spełniony amerykański dokumentalista, twórca filmu „Skibet, „Sztetl” i „Nigdy nie zapomnij kłamać” odszedł 4 kwietnia 2023 roku w Miami - napisała na Facebooku.

- Swoje filmowe przesłanie dedykował pamięci. Podobnie jak ja, jego młodsza kuzynka, córka Halinki, która ocalała. Halinki, którą przedrzeźniał i wyśmiewał, bo nie przeglądała się podczas wojny w lustrze, a potem - zdumiona własna urodą - powtarzała “piękna Halusia!” „Piękna Halusia!” 91-letnia żyje nadal. Osierocona jego śmiercią - dodała.

 

Marian Marzyński pracował w Polskim Radiu i TVP

W czasie II wojny światowej Marian Marzyński jako osoba pochodzenia żydowskiego trafił do warszawskiego getta. Został uratowany przez Polaków.

W latach 50. zaczął pracować jako dziennikarz w Polskim Radiu, w kolejnej dekadzie przeszedł do Telewizji Polskiej. Współtworzył tam „Turniej miast” - jeden z pierwszych nowoczesnych programów telewizyjnych w Polsce. Program zadebiutował na antenie w 1965 roku, Marian Marzyński przez kilka lat reżyserował go razem z Mariuszem Walterem. „Turniej miast” był emitowany przez trzy dekady.

W 1965 roku Marzyński zrealizował krótkometrażowy dokument „Przed turniejem”, do jego bohaterów wrócił w swoim ostatnim filmie - „Po turnieju” nakręconym w 2018 roku. Ponadto w latach 60. realizował z Witoldem Zadrowskim i Jerzym Gruzą reportaże na żywo z różnych miejsc, głównie w Warszawie.

 

Marian Marzyński: filmy dokumentalne w Polsce i za granicą

Równocześnie Marian Marzyński zaczął tworzyć filmy dokumentalne. W 1963 roku z Andrzejem Kamińskim nakręcił cykl „Lot”, a w "Powrocie statku" przedstawił swoje rozmowy z polonusami wracającymi do ojczyzny z USA na pokładzie „Batorego”.

W kolejnych dokumentach opisywał osoby wyjeżdżające i wracające do Polski. W polskim dorobku miał m.in. "Pożegnanie z ojczyzną", "Wyścig", "Przepraszamy za usterki", "Dzeńu X", "Być", "Wywiadówkę" i "Monte Calvarii".

- Zasłynął z „przeszczepienia” na polskim grunt metody cinema vérité (opartej na rejestrowaniu spontanicznie prowadzonych wywiadów „na ulicy”), rozwijanej we francuskim nowofalowym kinie lat 60. - napisał o nim filmoznawca prof. Mikołaj Jazdon z UAM.

 

Po wydarzeniach Marca 68 Marzyński wyemigrował do Danii, gdzie nakręcił reportaż z życia żydowskich uchodźców z Polski. Zapisał kamerą i mikrofonem rozmowy z mieszkańcami zamienionego w hotel statku w Kopenhadze, pełne goryczy, ale i nadziei na rychły powrót do kraju.  Po latach zmontował z nich "Skibet" (1970-2010). Po wyjeździe do USA wykładał w szkole filmowej na Rhode Island (opowiedział o tym w filmie "Life on Marz", 2007).

W 1981 nakręcił "Return to Poland", o Polsce karnawału Solidarności. Owocem kolejnych przyjazdów do kraju były filmy: "Warsaw File" (1984, o amerykańskich korespondentach telewizyjnych w Warszawie stanu wojennego), "Looking for Gorbachev in Poland" (1987, o przemianach dokonujących się w kraju pod koniec lat 80.), oraz "Messenger to Poland" (1989). W "Welcome to America" (1984) oraz "God Bless America and Poland Too" (1990) pokazał życie różnych pokoleń polskich emigrantów w USA.

- Kręcone w Polsce amerykańskie filmy Marzyńskiego mają charakter autobiograficzny. Opowiedział w nich o swoim ocaleniu z Holocaustu i życiu w Polsce przed emigracją. Temat ten odnajdziemy w jego autodokumentach: "Jewish Mother" (1983),  "Shtetl" (1996), "A Jew Among the Germans" (2005) oraz "Never Forget to Lie" (2012). Obecny jest też w być może najbardziej wyjątkowym pośród jego dzieł, "Anya ( In and Out of Focus)" (2004), kręconym przez 30 lat dokumencie o dorastaniu córki reżysera i wrastaniu w Amerykę jej polsko-żydowskiej rodziny - opisał prof. Mikołaj Jazdon.

Muzeum Polin przypomniało, że w twórczości Mariana Marzyńskiego kluczowe miejsce zajmuje tematyka Holocaustu. - Poświęcił jej szereg filmów, pośród których obok „Moje żydowskiej matki”, czy „Żyda pośród Niemców”, szczególne miejsce zajmuje epicki, trzygodzinny „Shtetl” (1996), poruszająca opowieść o dziejach żydowskich mieszkańców Brańska, małego miasteczka na wschodzie Polski, których reżyser odnalazł w różnych zakątkach świata. Za tą niezwykłą odyseję filmową Marzyński otrzymał Grand Prix na prestiżowym Festiwalu Cinema du Réel w Paryżu - napisano.

 

Za swoje filmy Marian Marzyński otrzymał wiele nagród na polskich i zagranicznych festiwalach filmowych. W 2019 roku na festiwalu filmów dokumentalnych Off Cinema w Poznaniu Marian Marzyński został uhonorowany Platynowym Zamkiem za swoją twórczość dokumentalną.

Dołącz do dyskusji: Zmarł reżyser Marian Marzyński, współtwórca kultowego programu TVP

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
szara komórka
Ktoś jeszcze pamięta sławetne: "Jeśli Marzyński nie spadnie z dachu, tobie zwycięstwa zyczymy Pachu" ?
RIP
odpowiedź
User
Gie
Dlaczego TVP nie reaktywuje Turnieju miast? Chcą wypromować TVP3 to taki turniej byłby do tego odpowiedni.Wśród dzieciaków chyba też były podobne turnieje tylko tam walczyły szkoły.
odpowiedź
User
Mikołaj
Ten że szkołami nazywał się Gambit ale yo przełom lat 70tych i 80tych
odpowiedź