Marka Honor zmienia właściciela. Głównym udziałowcem chiński rząd
Należąca do Huawei marka Honor została sprzedana konsorcjum kilkudziesięciu firm z udziałem chińskich władz komunistycznych. Wartość transakcji nie jest znana, ma zostać w całości zrealizowana w gotówce.
Honor to marka należąca do Huawei, która oferuje na rynku tańsze modele smartfonów przeznaczonych głównie dla młodszych odbiorców, a także tablety oraz urządzenia ubieralne. Sprzęt firmowany przez Honor jest dostępny także na polskim rynku.
W połowie października 2020 r. pojawiły się pierwsze informacje o tym, że marka Honor ma zostać sprzedana. Wśród przyczyn takiej decyzji wymieniano wówczas chęć podreperowania finansów przez Huawei, a także plany skoncentrowania się na sprzedaży droższych modeli smartfonów oferowanych przez tę firmę.
Z kolei w listopadzie br. według doniesień Honor miał zostać sprzedany konsorcjum, w którym udziały będą miały Digital China Group oraz komunistyczne władze chińskiej prowincji Shenzhen.
Czytaj także: Huawei pozostaje na rynku 5G w Hiszpanii. Jest wsparcie rządu
Honor w rządowych rękach
We wtorek opublikowano informacje, zgodnie z którymi doszło do umowy przejęcia marki Honor przez konsorcjum, w którym jednak nie jest obecna firma Digital China Group, natomiast większość udziałów posiadają wymieniane wcześniej komunistyczne władze prowincji Shenzhen, a mniejszościowymi udziałowcami jest kilkadziesiąt innych chińskich firm zajmujących się produkcją oraz dystrybucją elektroniki.
Podmiot reprezentujący kupców nosi nazwę Shenzhen Zhixin New Information Technology. Kwota transakcji nie została ujawniona, ma zostać zrealizowana w gotówce. Wcześniej mówiono o tym, że Huawei otrzyma w zamian za Honor 15,2 mld dol.
Zdaniem ekspertów, na których powołuje się Reuters zmiana właściciela marki Honor może spowodować, że jej produkty przestaną być objęte rynkowymi restrykcjami, które USA nałożyły wcześniej na Huawei. Według szacunków Honor sprzedaje rocznie ok. 70 mln swoich urządzeń.
Czytaj także: Sąd uchylił wykluczenie Huawei i ZTE z budowy sieci 5G w Szwecji
Dołącz do dyskusji: Marka Honor zmienia właściciela. Głównym udziałowcem chiński rząd
W czasach PRL było cos takiego jak bony do pewexu które zastępowały dolary. Komunistycznym władzom pieniądze też nie śmierdziały. Czy to znaczy że byli demokratami jak Biden?