Mięso laboratoryjne dopuszczone do sprzedaży w USA
Mięso wyhodowane w laboratorium będzie mogło trafić do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych. Stosowne pozwolenie dwóm firmom wydał amerykański Departamentu Rolnictwa USA.
Amerykańskie startupy, Upside Foods i Good Meat właśnie ogłosiły, że otrzymały pozwolenie USDA, odpowiednika ministerstwa rolnictwa, na sprzedaż kurczaka hodowanego metodą komórkową.
Upside Foods chce sprzedawać mięso laboratoryjne w restauracji Bar Crenn w San Francisco. Pierwsi smakosze wyrobów zostaną wybrani w konkursie.
– To zezwolenie zasadniczo zmieni sposób, w jaki mięso trafia na nasz stół – powiedział założyciel i dyrektor generalny Upside Foods, Uma Valeti.
Good Meet już teraz zapowiada, że natychmiast przystępuje do produkcji. Firma technologiczne już teraz może pochwalić się sprzedażą swoich produktów w Singapurze. Podkreśla przy tym swoje nowoczesne podejście do jedzenia i zalety mięsa z in-vitro - znacznie mniejsze koszty dla środowiska i humanitarne podejście bez uboju jakiegokolwiek żywego zwierzęcia.
W tym roku przypada 10. rocznica prezentacji pierwszego burgera wyprodukowanego metodą komórkową. Odbyła się ona podczas konferencji w Londynie i dokonał jej naukowiec holenderskiego pochodzenia, Mark Post. Koszt produkcji tego burgera w 2013 roku opiewał na kwotę 300 tysięcy dolarów. Dziesięć lat później szacuje się, że koszt takiego kawałka mięsa to już nieco ponad 20 dolarów.
Dołącz do dyskusji: Mięso laboratoryjne dopuszczone do sprzedaży w USA