Jedno ze słów wycofane z konkursu Młodzieżowe Słowo Roku
PWN, organizator plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku, zdecydował o wycofaniu nominacji dla słowa „kys”, znaczącego dosłownie „zabij się”.
W środę PWN ogłosiło finałową dwudziestkę najpopularniejszych słów używanych przez młodzież. Wśród nich znalazło się także słówko „kys”, będące skrótem od angielskiego „kill yourself”, czyli skrót od „zabij się”. Redakcja wyjaśnia, że nie jest to jednak namawianie wprost do samobójstwa, ale w młodzieżowym języku znaczy zazwyczaj „odczep się”, „ogarnij”. Słowo to, jak podaje na swojej stronie PWN, występuje także w znaczeniu „keep yourself safe”, czyli „uważaj na siebie”.
„Kys” wycofane
Niejednoznaczna definicja stała się przedmiotem dyskusji w sieci. „Rzeczpospolita” zauważa, że wiele osób było oburzonych, że słowo namawiające do zrobienia sobie krzywdy może być brane pod uwagę w konkursie organizowanym przez poważną instytucję.
„Pomimo że nadesłane w pierwszym etapie konkursu definicje nie wskazują na powszechne użycie słowa KYS w takim znaczeniu, organizator konkursu podjął decyzję o usunięciu powyższego zgłoszenia z finałowej dwudziestki” – stwierdzono w komunikacie na stronie PWN.
Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Jego celem jest wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. Jak jednak wyjaśniają organizatorzy, Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane w danym roku.
Obecnie trwa drugi etap plebiscytu - do 30 listopada internauci zdecydują w kolejnym głosowaniu, które z dwudziestu finałowych słów zostanie Młodzieżowym Słowem Roku 2023. Dodatkowo zostanie przyznana Nagroda Jury za najciekawsze zgłoszone słowo wraz z jego definicją. Rozstrzygnięcie plebiscytu nastąpi na początku grudnia 2023 roku.
W 2022 roku Młodzieżowym Słowem Roku została „essa” w znaczeniu „coś łatwego, co przychodzi łatwo dlatego, że jesteśmy wyluzowani”.
Dołącz do dyskusji: Jedno ze słów wycofane z konkursu Młodzieżowe Słowo Roku