SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Będzie nowy multipleks telewizji naziemnej. Emitel zapowiada zasięg

Niedawno ruszyła procedura związana z rezerwacją piątego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej. Przedstawicielka Emitela, który chce pozyskać częstotliwości przewidziane dla MUX-5 zapowiada w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że dodatkowe kanały będą mogły być odbierane przez ponad 95 proc. populacji kraju.

Ostatnio Emitel, operator naziemnej telewizji i radia złożył wniosek w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej wniosek o rezerwację pasma przewidzianego dla MUX-5. Do 29 lipca także inne podmioty mogą zabiegać o te częstotliwości. To na przykład Cyfrowy Polsat, do którego należą firmy Info-TV-FM (MUX-4) i BCAST (m.in. multipleksy eksperymentalne DVB-T2 i DAB+). UKE zapowiedział, że nie będzie wydawał nowych zgód na funkcjonowanie MUX-ów testowych. To może zachęcić Grupę Polsat Plus do inwestycji w MUX-5. Czy firma będzie walczyć o rezerwację częstotliwości? - Jeśli będziemy mieli coś do przekazania na ten temat, to poinformujemy – mówi Wirtualnemedia.pl Olga Zomer, rzeczniczka prasowa Cyfrowego Polsatu.

Jeśli Emitel będzie jedynym chętnym, to może szybko zarezerwować multipleks. Wówczas konkurs Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji mógłby ruszyć wczesną jesienią, a rozpoczęcie emisji byłoby możliwe pod koniec roku. - Emitel złożył wniosek o rezerwację częstotliwości dla MUX-5. Teraz czekamy 14 dni na to, czy podobny wniosek złoży inny podmiot. Jeżeli złoży, Prezes UKE ogłosi konkurs. Jeżeli nie złoży - Prezes UKE może ogłosić konkurs lub wydać decyzję rezerwacyjną dla wnioskodawcy – informował niedawno Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

Ponad 50 kanałów dzięki MUX-5

Emitel zauważa, że dodatkowy multipleks poszerzy ofertę telewizyjną na rynku. - MUX-5 to najnowszy multipleks telewizyjny o zasięgu krajowym dostępny na rynku. Jego uruchomienie podniesie jakość oferty platformy naziemnej, która już teraz skutecznie konkuruje na rynku dystrybucji treści telewizyjnych. Nowy multipleks poszerzy ofertę programową telewizji naziemnej do łącznie ponad 50 programów i zapewni najwyższą jakość emisji - mówi Wirtualnemedia.pl Agnieszka Sobucka, dyrektor Biura Marketingu i Komunikacji, rzecznik prasowy Emitela.

CZYTAJ TEŻ: Kolejny nadawca przechodzi na DVB-T2/HEVC

Firma jest spokojna o zainteresowanie potencjalnym konkursem dotyczącym miejsc na MUX-5. W przypadku MUX-8 wniosków było dwa razy więcej niż miejsc. Przepadły propozycje węgierskiej TV2 Media (PTV) czy Grupy MWE Networks (Polska24). - Obserwując zainteresowanie ze strony nadawców konkursem na miejsca na MUX-8 oraz wcześniej na MUX-1 jesteśmy przekonani, że ze strony rynku jest nadal duże zainteresowanie nadawaniem kanałów na platformie naziemnej. Dlatego Emitel złożył wniosek do UKE i jest gotowy zainwestować w rozbudowę sieci nadawczej. Złożenie wniosku to pierwszy krok w procesie, który jest dosyć złożony. Tak jak wspominaliśmy, w ostatnich konkursach organizowanych przez KRRiT chętnych na nadawanie było więcej, niż dostępnych miejsc. Ponadto, ze wstępnych rozmów z nadawcami wynika, że zainteresowanie jest spore, o planach dotyczących rozdysponowania częstotliwości MUX-5 wspominał również przewodniczący KRRiT – zauważa Sobucka.

Jak może zostać zagospodarowany nowy multipleks? Ile kanałów tam się zmieści? Jaki będzie mieć zasięg? - Podobnie jak w przypadku MUX-8, nadawców MUX-5 wybierze w drodze konkursu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Dlatego nie możemy dokładnie określić, jak ostatecznie zostanie zagospodarowany ten multipleks. Standardowo powinno znaleźć się tam 8 kanałów w rozdzielczości HD, podobnie jak w innych multipleksach telewizji naziemnej. Wyjątkiem jest MUX-8, gdzie nadawanych jest siedem programów w rozdzielczości SD, ale mamy nadzieję, że wkrótce również tam będą nadawane programy w podwyższonym standardzie. Emitel wystąpił o zmianę decyzji do UKE i oczekujemy na jej wydanie. Zasięg MUX-5 powinien odpowiadać zasięgom pozostałych multipleksów telewizji naziemnej. Oznacza to, że sygnał powinien być odbierany przez ponad 95 proc. populacji kraju - odpowiada przedstawicielka Emitela.

Piąty multipleks był już używany

MUX-5 naziemnej telewizji cyfrowej był już wykorzystywany w latach 2021-2022 jako multipleks eksperymentalny Telewizji Polskiej. Na przykład w marcu 2022 roku obejmował kanały: TVP3 Warszawa HD, TVP Dokument HD, TVP Kobieta HD, TVP Kultura HD i TV Rozrywka HD. Docierał do blisko 90 proc. populacji Polski. Multipleks miał przygotować widzów do zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC. Później nadawca publiczny zarejestrował MUX-6, a MUX-5 przestał być używany.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W maju na antenie TV Republika przewodniczący KRRiT Maciej Świrski zapowiadał konkurs dotyczący MUX-5. -  Jest jeszcze jeden MUX do zagospodarowania. Pracujemy nad tym, żeby uruchomić konkurs na obsługę tego MUX-u. Będzie jeszcze więcej miejsc na multipleksie ogólnopolskim, żeby wolność słowa w Polsce się krzewiła. Aby ten rynek informacyjny, nie był zamknięty – stwierdził szef KRRiT.

Dołącz do dyskusji: Będzie nowy multipleks telewizji naziemnej. Emitel zapowiada zasięg

68 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Moje zdanie
Zapchają ten MUX kolejnymi prawicowymi stacjami dezinformacyjnymi, węgierskimi i gniotami od MWE.

Lepiej byłoby przenieść tu MUX8 (pojawiłoby się i tak miejsce na jeszcze jeden kanał), a cały VHF przeznaczyć na DAB+ z porządnym bitrate (> 128 kbps).
odpowiedź
User
(2)
Swoją drogą w przypadku MUX8 Emitel też twierdzi, iż zasięg techniczny tego MUXu ma ponad 95%.
Realia (z różnych powodów) rozmijają się jednak z teorią.
odpowiedź
User
Yagi Uda
Trzy, maksymalnie cztery multipleksy powinny funkcjonować w telewizji naziemnej, przy czym żaden nie powinien być kodowany. Czas skończyć z wciskaniem na siłę tzw nowych kanałów, które powtarzają powtórki powtórek, vide: Polszmat i jego klony.
odpowiedź