TV Republika już widoczna na MUX-8. „Jesteśmy gotowi nadawać nawet jutro”
Na kanale 51. naziemnej telewizji cyfrowej pojawiła się plansza zapowiadająca emisję TV Republika. Aby regularna emisja mogła ruszyć konieczne jest m.in. zakończenie uzgodnień KRRiT i UKE. – Jesteśmy gotowi nadawać nawet jutro, jeżeli oni szybko przeprocedują kwestie formalne – mówi Wirtualnemedia.pl Jarosław Olechowski, szef wydawców stacji.
51. pozycję (LCN) na dekoderach naziemnej telewizji cyfrowej zajął w piątek kanał o ID: Republika. „Tutaj za chwilę będzie Telewizja Republika. Powiedz innym jak dostroić odbiornik”. To pokłosie decyzji sprzed tygodnia. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że na MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej trafią: Republika, związana z Tomaszem Sakiewiczem i wPolsce24, bliska środowisku braci Karnowskich.
Kiedy regularna emisja?
Aby stacja mogła rozpoczął regularną emisję, konieczne jest wydanie koncesji KRRiT z podpisem przewodniczącego. - Decyzja jest na etapie uprawomocniania. Jest procedura związana z uzgodnieniami z Urzędem Komunikacji Elektronicznej. One powinny potrwać koło tygodnia-dwóch tygodni. Jak postanowienie prezesa UKE zostanie wydane co do technikaliów tej koncesji, to ja wydam decyzję koncesyjną na mocy przepisów dla podmiotów, które ten konkurs wygrały, czyli Republika i Telewizja wPolsce24 – mówił szef KRRiT Maciej Świrski w programie Miłosza Kłeczka na antenie TV Republika.
Na jakim etapie są uzgodnienia w UKE? Czy mogą się przedłużyć w związku z uzgodnieniami międzynarodowymi? MUX-8 nadaje od kilku lat. Trzeba pytać o taką emisję regulatorów z innych krajów? - Stosownie do art. 37 ust. 3 ustawy o radiofonii i telewizji, koncesja w zakresie określonym w ust. 1 pkt 3 tiret pierwsze i drugie jest udzielana w porozumieniu z Prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej , który zajmuje stanowisko, mając na względzie spełnienie warunków określonych w art. 114 ust. 3 PT. Oznacza to, że Przewodniczący KRRiT jest obowiązany wystąpić do Prezesa UKE z wnioskiem o uzgodnienie warunków technicznych koncesji, wskazanych w Uchwale KRRiT. Na taki wniosek podstawie art. 106 § 1 i 5 ustawy kodeks postępowania oraz art. 37 ust. 1 pkt 3 i ust. 3 ustawy o radiofonii i telewizji Prezes UKE wydaje postanowienie ws. uzgodnienia warunków technicznych koncesji. Częstotliwości z multipleksu 8 są uzgodnione międzynarodowo, jak Pan wskazuje jest to multipleks działający od kilku lat. Należy spodziewać się, że postanowienia w tej sprawie zostaną wydane niebawem - informuje Wirtualnemedia.pl Wojciech Gunia z Wydziału Komunikacji UKE.
Emitel nie zdradza czy już porozumiał się z TV Republika. Koncesja kosztuje prawie 18 mln zł (płatne w corocznych ratach), a opłata za nadawanie na rzecz Emitela ponad 6 mln zł rocznie. - Plansza, o którą Pan pyta, nadawana jest przez Emitel w ramach uprawnień Spółki wynikających z rezerwacji częstotliwości. Ze względu na zobowiązania w zakresie zachowania poufności, nie możemy komentować naszych relacji z nadawcami multipleksu MUX-8 – mówi Wirtulnemedia.pl Agnieszka Sobucka, dyrektor Biura Marketingu i Komunikacji, rzecznik prasowy Emitela.
Republika chce jak najszybciej rozpocząć nadawanie
Kiedy może ruszyć emisja regularna Republiki? – My jesteśmy gotowi w tej chwili, jutro. Jeżeli oni szybko przeprocedują te kwestie formalne, to możemy i jutro zaczynać. To pewnie potrwa chwile. Jak tylko przewodniczący podpisze koncesję, to od razu włączamy – zapewnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Olechowski z TV Republika.
Stacja powinna rozpocząć emisję naziemną w niemal całej Polsce w ciągu kilku tygodni. Nieco dłużej trwało to w przypadku ViDoc TV. Stacja otrzymała koncesję na posiedzeniu KRRiT 20 grudnia 2023 roku. Na początku lutego regulator opublikował na swoich stronach internetowych koncesje, a emisja testowa na MUX-8 ruszyła 15 marca.
W konkursie, w którym brały udział TV Republika i wPolsce24 przepadły Grupa MWE Networks i węgierska TV2 Media. Pierwszy nadawca już zapowiedział odwołanie. Drugi nie podjął jeszcze decyzji. Członek KRRiT prof. Tadeusz Kowalski po głosowaniu koncesyjnym rozesłał mediom. - Na posiedzeniu 21 czerwca br., czterech członków KRRiT podjęło uchwałę o zagospodarowaniu wolnych miejsc na MUX-8. W mojej ocenie nastąpiło to z naruszeniem zasady dochowania należytej staranności wynikającej z braku wystarczającej informacji o wnioskodawcach i zignorowaniu niektórych opinii ekonomicznych - napisał prof. Kowalski.
KRRiT twierdzi, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem i wzięto pod uwagę także kwestie finansowe. Prof. Kowalski zapewnia Wirtualnemedia.pl, że musi być zatwierdzony protokół z posiedzenia, aby zainteresowane podmioty mogły go wykorzystać przy okazji odwołania. Wówczas będą mogły zapoznać się z dokumentacją. Podpisanie uchwały koncesyjnej nie jest od tego uzależnione. Odwołanie musi być złożone do szefa KRRiT, który musi nadać bieg i przekazać dokumenty do sądu administracyjnego. Zdaniem prof. Kowalskiego, nie wstrzymuje to ewentualnego rozpoczęcia nadawania TV Republika. Odwołania w sądach administracyjnych trwają jednak wiele miesięcy. W najgorszym wypadku, sąd może nakazać powtórzenie postępowania.
Jak obecnie oglądać TV Republika i wPolsce.pl?
Na razie TV Republika jest dostępna za pośrednictwem multipleksów eksperymentalnych naziemnej telewizji cyfrowej (Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Katowice), multipleksów lokalnych (Jelenia Góra, Rybnik, Częstochowa, Tomaszów Mazowiecki, Wrocław, Świdnica, Lubin, Głogów), platform cyfrowych (Polsat Box, Canal+, Orange), a także sieci kablowych (m.in. Play/UPC Polska, Vectra). Stream TV Republika można oglądać za pośrednictwem strony internetowej tvrepublika.pl i YouTube.
Związana z braćmi Karnowskimi telewizja wPolsce.pl jest dostępna za pośrednictwem operatorów, takich jak Polsat Box/Polsat Box Go, Play/UPC Polska, Vectra, Netia. Wchodzi też w skład multipleksów eksperymentalnych BCAST w Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu, a także multipleksów lokalnych: MUX-L1 (Jelenia Góra), MUX-L3 (Częstochowa, Tomaszów Mazowiecki) i MUX-L4 (Wrocław, Świdnica). Stream stacji jest dostępny pod adresem wpolsce.pl i na YouTube.
Dołącz do dyskusji: TV Republika już widoczna na MUX-8. „Jesteśmy gotowi nadawać nawet jutro”