SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Netia ma coraz więcej klientów biznesowych. Myśli o kolejnym data center

- Jest jeszcze dosyć dużo miejsca na przejęcia. Rynek operatorów jest rozdrobniony, mówimy o kilkuset podmiotach w kraju - zauważa Andrzej Abramczuk, prezes Netii (Grupa Polsat Plus). Operator w połowie br. może zdecydować o budowie swojego drugiego data center pod Warszawą. 

Prezes Netii Andrzej Abramczuk jest zadowolony z wyników spółki w 2023 roku. Rok 2024 zaczął się dobrze dla operatora telekomunikacyjnego.

- Z perspektywy Netii to był na pewno bardzo dobry rok i to zarówno z segmencie B2C, jak i B2B. Netia, operując na około 6 mln adresów, w tym 3,2 mln lokali w zasięgu własnej sieci, nieustanie zwiększa liczbę świadczonych usług ogółem oraz poprawia wskaźnik usług przypadający na klienta. Jest to w dużym stopniu zasługą naszej bogatej oferty kontentowej, bo jako część Grupy Polsat Plus jesteśmy beneficjentem na przykład współpracy z Disney+, która pozwala nam na oferowanie atrakcyjnych pakietów - powiedział prezes w wywiadzie dla PAP Biznes.

Boom na ICT, chmurę i cyberbezpieczeństwo

- Na rynku usług B2B ubiegły rok był najlepszym na przestrzeni ostatnich kilku lat. Portfel klientów nam bardzo systematycznie rośnie - dodał. Prezes zaznaczył, że Netia odchodzi od wielu lat od modelu klasycznego operatora telekomunikacyjnego, w kierunku dostawcy świadczącego kompleksowe usługi ICT, zwłaszcza w obszarze cyberbezpieczeństwa i usług chmurowych.

CZYTAJ TEŻ: Cyfrowy Polsat na giełdowym dnie. Fundusz gra na dalsze spadki

- Klienci w coraz mniejszym stopniu potrzebują zwykłych linii telefonicznych, czy łączy transmisji danych. Obecnie oczekuje się najwyższych parametrów, jeżeli chodzi zarówno o przepustowość i gwarancję dostępności, czyli SLA, ale też bezpieczeństwa cybernetycznego. Obserwujemy też coraz większą otwartość na oferowane przez nas rozwiązania chmurowe, które usprawniają procesy biznesowe naszych klientów, dostępne w modelu abonamentowym, bez konieczności ponoszenia dodatkowych nakładów inwestycyjnych - powiedział Abramczuk.

Liczba klientów Netii korzystających z usług cyberbezpieczeństwa wzrosła w ub.r. ponad dwukrotnie. - Z kolei w usługach chmurowych, gdzie Netia ma od dwóch lat wyspecjalizowaną spółkę Oktawave, przychody z tego tytułu nam się zdublowały. Oczywiście nie zapominamy o klasycznych usługach telekomunikacyjnych, które w dalszym ciągu są istotne. Natomiast NetiaNext, czyli właśnie usługi ICT, chmurowe, cyberbezpieczeństwa oraz kolokacji mają w naszych przychodach już blisko 30 proc. udział - powiedział Abramczuk.

- Segmenty B2B i B2C w Netii generują porównywalne przychody, ale ich charakterystyka jest odmienna. Na rynku B2C, gdzie mamy około milion klientów, jest dużo większa powtarzalność, możemy wprowadzać więcej automatyzacji, ale jednostkowa marża jest niższa niż w segmencie B2B. Jednak żadnego z tych rynków nie można pominąć, są to dwie solidne i stabilne nogi, na których stoi Netia - dodał.

Koszty trudno przenosić na klientów

Prezes poinformował, że wstępne wyniki stycznia br. pokazują, że to będzie bardzo dobry rok dla Netii.

Operator, podobnie jak inne firmy z branży. odczuwa wzrost kosztów. - Pandemia pokazała, że internet to usługa pierwszej potrzeby jak prąd, woda i gaz. Odczuwamy wzrost kosztów m.in. płac czy energii oraz presję technologiczną ze strony naszych klientów, która powoduje, że musimy coraz więcej w nasze usługi inwestować. Tymczasem, w przeciwieństwie do wielu innych branż, operatorzy telekomunikacyjni, ze względu na pryncypialną postawę prezesa UOKiK, nie mogą nawet części wzrostu kosztów przenieść na obecnych klientów. Jako branża uważamy, że przejrzyste zasady, pozwalające na uzasadnione podwyżki cen detalicznych również obecnym klientom stymulowałyby rozwój rynku. Decydenci powinni pamiętać, że jako dostawcy internetu, zapewniamy bazę infrastrukturalno-usługową dla sektora usług publicznych - podkreślił Abramczuk.

CZYTAJ TEŻ: Polsat Box zmienia listę kanałów. Awanse i degradacje wielu stacji

Prezes Netii powiedział, że branża telekomunikacyjna w Polsce czeka na pełne wdrożenie „Europejskiego kodeksu łączności elektronicznej”, czyli nowej ustawy, która zastąpi "Prawo telekomunikacyjne".

- Jestem przeciwny pomysłom zwiększania przy tej okazji zobowiązań fiskalnych, nakładanych na operatorów telekomunikacyjnych, za zajętość pasma, numerację, opłatę telekomunikacyjną, czy za pozwolenie radiowe. Zastanawiam się, jak operatorzy zarówno stacjonarni, jak i mobilni, mają to sfinansować. Trzeba pamiętać, że operatorzy mobilni na przełomie roku zapłacili już za rezerwacje i mają przed sobą cały duży proces inwestycyjny. Nie wyobrażam sobie, żeby wszystkie koszty były przerzucane na operatorów poprzez wzrost opłat publicznych w tym czasie, kiedy tak istotne jest zapewnienie internetu dla administracji, obywateli, szkół, kiedy są plany zapewnienia stabilnego internetu na głównych szlakach komunikacyjnych, kolejowych i drogowych oraz rozwiązania logistyczne związane z budowaniem 5G. Całkowicie sobie nie wyobrażam, żeby to operatorzy - którzy są tylko dostawcami medium transmisyjnego dostępu internetu - mieli ponosić dodatkowe koszty UKE, związane z finansowaniem obowiązków, wynikających z DSA (Digital Service Act). To chyba bardziej by się trzeba zwracać do dużych dostawców treści i do dużych platform - uważa Andrzej Abramczuk.

- Netia jest aktywnym uczestnikiem rynkowych organizacji. Liczymy na dialog ze strony Ministerstwa Cyfryzacji, zwłaszcza, że po raz pierwszy w historii, kiedy Ministerstwo Cyfryzacji jest samodzielnym bytem, minister cyfryzacji jest jednocześnie wicepremierem. Wydaje mi się, że to duże podniesienie rangi i zrozumienie, jak istotna jest cyfryzacja. Liczymy że, wejdziemy w stały, systematyczny dialog, który pozwoli na wypracowanie rozwiązań najlepszych dla rynku i naszych klientów - dodał

Netia chce dostarczać więcej internetu 1 Gb/s

Andrzej Abramczuk zapowiedział, że w połowie br. Netia może pojąć decyzję o budowie drugiego data center w Jawczycach pod Warszawą.

- Naszą główną inwestycją, którą realizujemy od wielu lat, jest modernizacja sieci dostępowej do standardu gigabitowego. Z własnymi łączami o prędkości do 1 Gb/s docieramy do 2,3 mln gospodarstw domowych. W ubiegłym roku, jak pierwszy operator ogólnopolski, na naszej sieci światłowodowej, która dociera dla około 1,5 mln zakończeń, uruchomiliśmy możliwość korzystania z usługi o prędkości do 2 Gb/s. Łącznie z sieciami naszych partnerów hurtowych, z ofertą do 1 Gb/s docieramy do ponad 6 mln gospodarstw domowych w Polsce - opisał.

CZYTAJ TEŻ: Netia ze światłowodem do prędkości 2 Gb/s

- Jednocześnie cały czas modernizujemy nasze szkieletowe sieci transmisyjne, gdyż zapotrzebowanie na łącza o wysokiej przepustowości w relacjach krajowych i międzynarodowych jest niezmiennie wysokie - zaznaczył prezes.

Będzie drugie data center Netii pod Warszawą?

W kwietniu 2021 roku operator oddał do użytku data center w Jawczycach pod Warszawą. - Jego aktualny stopień wypełnienia jest już na tyle wysoki, że przed nami jest decyzja o inwestycji w kolejne obiekty tego typu. Obok obecnego data center w Jawczycach dysponujemy działką, na której możemy wybudować obiekt o jeszcze lepszych parametach. Jesteśmy w procesie uzgodnień administracyjnych i budowania biznes case’u pod proces inwestycyjny i sprzedażowy. Od wbicia łopaty do uruchomienia komercyjnego upłynie do 24 miesięcy - stwierdził Abramczuk.

- Jesteśmy przygotowani na to, żeby w okresie samej inwestycji naszym klientom zapewnić takie same warunki i takie same usługi w innych lokalizacjach. Mamy jeszcze dwa data center w Warszawie, obiekty w Grodzisku i Krakowie - dodał.

Data center Netii w Jawczycach znajduje się niecałe 10 km od centrum Warszawy, w pobliżu tras: S8 i S2. Składa się z ponad 1000 m kw. powierzchni serwerowej (4 komory, pozwalające na kolokowanie blisko 520 szaf rack) i blisko 700 m kw. powierzchni biurowej.

- Inwestycja w Jawczycach kosztowała ponad 70 mln zł. Uwzględniając rynkowy wzrost kosztów m.in. robocizny, trzeba się liczyć, że nowy obiekt może się wiązać z większymi nakładami. Chcielibyśmy, aby w nowym obiekcie było więcej miejsca czysto kolokacyjnego. Sąsiedztwo pierwszego obiektu może nam pozwolić na pewne optymalizacje, gdyż pewne systemy mamy w pierwszym obiekcie i być może nie trzeba ich będzie dublować. Liczymy, że dzięki temu nowe data center będzie bardziej efektywne. Na pewno jakaś część tej inwestycji byłaby przeznaczona pod nasze usługi chmurowe - powiedział Abramczuk.

CZYTAJ TEŻ: Większy zasięg multipleksu firmy Cyfrowego Polsatu. W ofercie m.in. TV Republika

- Liczę, że zakończymy cały proces administracyjny w pierwszej połowie 2024 roku i wtedy w uzgodnieniu z radą nadzorczą i z właścicielem, będziemy podejmowali decyzje o realizacji tej inwestycji - dodał.

Modernizacja sieci ważniejsza od przejęć

Prezes poinformował, że Netia nie wyklucza akwizycji, ale priorytetem jest efektywne wypełnienie zmodernizowanej sieci. - Dzisiaj inwestycje w podmioty, które są zaangażowane w finansowania zewnętrzne typu KPO, czy FERC są dużo bardziej ryzykowne. Jeżeli już, to szukamy podmiotów, które najbardziej będą pasowały do topologii naszej sieci i charakterystyki usług na nich świadczonych. Akwizycje, które zostały zrobione w zeszłym roku przez naszych konkurentów, odbyły się po dość wysokich wycenach. Nie wiem, czy znajdą się chętni, by inwestować na takich warunkach - powiedział Abramczuk.

- Z drugiej strony jest jeszcze dosyć dużo miejsca na przejęcia. Rynek operatorów jest rozdrobniony, mówimy o kilkuset podmiotach w kraju. Drobne konsolidacje, pomiędzy mniejszymi podmiotami wciąż mają miejsce. Jeżeli się będą nadarzały jakieś okazje, to na pewno będziemy się im przyglądać i będziemy podejmować decyzje. Podkreślam, że dla nas priorytetem jest efektywne wypełnienie naszej zmodernizowanej sieci, bo ponieśliśmy nakłady na jej modernizację, których zwrotu oczekujemy. Zakładamy w naszych planach inwestycyjnych, że w 2024 roku będzie podobna skala modernizacji naszej sieci, jak to miało w 2023 roku, czyli ponad 100 tys. - dodał.

W 2022 roku Netia kupiła od K2 Holding 90,08 proc. akcji spółki Oktawave za 25,2 mln zł. Walory Oktawave sprzedali Netii także pozostali akcjonariusze mniejszościowi. Oktawave dostarcza usługi przetwarzania danych w chmurze obliczeniowej (IaaS) oraz usługi planowania, wdrażania i utrzymania środowisk chmurowych

W trzecim kwartale ub.r. grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat (od ponad dwóch lat działająca pod marką Grupa Polsat Plus) osiągnęła wzrost przychodów rok do roku o 5,6 proc. do 3,45 mld zł. Ze sprzedaży energii wypracowano 272 mln zł, z czego 82,5 mln zł ze sprzedaży własnej energii, a 172,9 mln zł z obrotu. Zysk netto zmalał natomiast z 231,1 do 102,2 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Netia ma coraz więcej klientów biznesowych. Myśli o kolejnym data center

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl