Niemiecka lobbystka Nord Stream 2 wyraża „solidarność z Ukrainą”. Oburzenie korespondenta „Bild”
O „solidarności z Ukrainą” napisała w piątek na Twitterze Manuela Schwesig (SPD), premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego, która od lat aktywnie wspierała rosyjski projekt Nord Stream 2. Jej wpis wywołał oburzenie m.in. korespondenta „Bild” na Ukrainie.
Schwesig załączyła zdjęcie parlamentu krajowego, oświetlonego w kolorach ukraińskiej flagi.
Solidarität mit der #Ukraine. Ein wichtiges Zeichen des Landtages. 🙏🇺🇦 pic.twitter.com/eaFwNzju9S
— Manuela Schwesig (@ManuelaSchwesig) February 25, 2022
"Powinna pani się wstydzić"
„Pani premier, powinna pani się wstydzić wywieszać flagę narodową Ukrainy, o którą bohatersko walczą i giną Ukraińcy. Oni walczą z wrogiem, któremu przez lata pomagała pani zbierać fundusze na tę wojnę. I którego bomby spadają teraz na ukraińskie domy i szkoły, których czołgi zabijają młodych, odważnych Ukraińców” - oznajmił Filipp Piatov, korespondent dziennika „Bild” w Lwowie.
Piatov podkreśla, że mimo iż prezydent Rosji Władimir Putin przez lata walczył z opozycją, demokratyczną Ukrainą, Zachodem i NATO „nic nie powstrzymywało pani premier Schwesig przed wspieraniem jego władzy”.
An @ManuelaSchwesig: Die Ukrainer brauchen Ihre Solidarität nicht. Was sie brauchen, ist, dass Politiker wie Sie in Europa weniger zu sagen haben.
— Filipp Piatov (@fpiatov) February 26, 2022
Sie sollten sich schämen, die 🇺🇦 Flagge zu zeigen, für die Ukrainer gerade kämpfen & und sterben. https://t.co/u8wudk8cIF
„Dziełem twojego politycznego życia jest walka o rosyjski gazociąg Nord Stream 2. Podczas gdy wiele krajów UE, krajów bałtyckich i Ukrainy błagało o zatrzymanie tego niebezpiecznego projektu, ty walczyłaś o jego realizację” – wskazuje Piatov. „Jako przykrywkę założyłeś nawet fundację klimatyczną, sfinansowaną z rosyjskich pieniędzy, aby chronić Nord Stream 2 przed amerykańskimi sankcjami. Na początku tego roku, kiedy zachodnie służby wywiadowcze ostrzegały przed rosyjską inwazją na Ukrainę, kiedy wszyscy widzieli rosyjskie wojska rozlokowane przy granicach Ukrainy, trzymałaś się projektu gazociągu Putina. Od wielu dni nie chciałeś odpowiadać na pytania +Bild+, czy zaangażowanie w sprawy Putina nie było błędem”.
„Jako reporter przebywam od kilku dni we Lwowie na Ukrainie" – pisze Piatov. „Całe rodziny siedzą godzinami w schronach. Młodzi mężczyźni wyruszają na front. Nie wiedzą, czy ich kraj wkrótce przestanie istnieć. Ci ludzie nie potrzebują od ciebie żadnej +solidarność+”. Potrzebują, aby politycy tacy jak ty mieli mniej do powiedzenia w Europie”.
W sobotę wieczorem Schwesig zwróciła się za pośrednictwem Twittera do byłego kanclerza Gerharda Schroedera, stojącego na czele rad nadzorczych rosyjskich firm Nord Stream, Nord Stream 2 i Rosnieft, aby „zakończył swoje zaangażowanie w rosyjskie firmy energetyczne i wsparł tym samym wysiłki rządu federalnego”.
„Musi być jasne, że nic nie usprawiedliwia zachowania Putina” – dodała Schwesig.
Dołącz do dyskusji: Niemiecka lobbystka Nord Stream 2 wyraża „solidarność z Ukrainą”. Oburzenie korespondenta „Bild”