Redakcje czekają na konkrety ws. testów na koronawirusa dla pracowników
Minister zdrowia zapowiedział, że w zapisach planowanej ustawy dotyczącej koronawirusa znajdą się zapisy umożliwiające pracodawcy egzekwowanie u pracowników testów na COVID-19. Redakcje na razie nie przesądzają, czy będą korzystać z przepisu.
We wtorek rząd zapowiedział kolejne obostrzenia związane z sytuacją epidemiczną. Od 15 grudnia zamknięte mają zostać dyskoteki i kluby, a w kinach, hotelach, kościołach i lokalach gastronomicznych będzie mogło być zajęte maksymalnie 30 proc. miejsc.
Tego samego dnia minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o planowanych zapisach w ustawie o koronawirusie. Ma się tam znaleźć możliwość poddania pracowników testom na koronawirusa przez pracodawców. - To projekt ustawy, nad którym pracujemy z klubem PiS. Pracodawca będzie miał prawo oczekiwać okazania wyniku testu przez pracownika, by zapewniać bezpieczne środowisko pracy. Testy będą za darmo - mówił polityk. Na szybkie i bezpłatne testy antygenowe będzie można zapisać się przez formularz dostępny na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia.
Czy w przypadku wejściu przepisów w życie redakcje mediów będą chciały testować swoje zespoły? Na razie wypowiadają się o zapowiedziach rządu ostrożnie.
- Opisywane przepisy prawne są dopiero w fazie planów - będziemy mogli się do nich odnieść, gdy nabiorą konkretnych kształtów i będziemy mogli się zapoznać z zapisami - mówi Nina Graboś, dyrektorka ds. komunikacji korporacyjnej Agory. - W Agorze od chwili wybuchu pandemii podejmujemy wiele działań zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim naszym pracownikom i współpracownikom. Jednym z takich działań są regularne testy w kierunku COVID-19 przeprowadzane od ub.r. w zespołach pracujących stacjonarnie, m.in. w warszawskiej drukarni Agory, w radiostacjach oraz w razie potrzeby także w innych zespołach - podkreśla. I, jak dodaje, w okresie zwiększonej liczby zachorowań na COVID-19 akcja testów w spółce jest poszerzana. - Obecnie, w dobie tzw. czwartej fali pandemii w ciągu tygodnia testujemy nawet kilkaset osób - mówi Graboś.
- Nie możemy się odnieść do tych zapowiedzi dopóki nie poznamy ostatecznego kształtu ustawy - wtóruje jej Katarzyna Issat, szefowa ds. komunikacji korporacyjnej TVN. - Niezależnie od tego w naszej firmie od dawna funkcjonuje punkt testowy, w którym pracownicy i współpracownicy mają możliwość bezpłatnego wykonania testu przed przystąpieniem do wykonywania zadań. Korzystanie z testów pozwala nam się czuć bezpiecznie i odpowiedzialnie w stosunku do koleżanek i kolegów oraz naszych najbliższych, a także zabezpiecza nasz biznes - podkreśla.
- Nie zapominamy też o promocji szczepień przeciwko Covid-19 i przeciwko grypie. Wielu z naszych pracowników i współpracowników mogło skorzystać już z trzeciej dawki szczepienia - obecnie to najskuteczniejsze narzędzie w walce z pandemią. Oczywiście śledzimy bardzo uważnie sytuację prawną i epidemiologiczną w Polsce i na świecie, w razie konieczności będziemy reagować szybko i elastycznie - dodaje Issat.
- Od momentu ogłoszenia stanu pandemii zarząd Polskiego Radia SA, mając na względzie zdrowie i bezpieczeństwo pracowników, współpracowników oraz gości, stosuje się do wszelkich zaleceń władz centralnych i sanitarnych. Wprowadziliśmy możliwość pracy zdalnej i rotacyjnej w komórkach, w których jest to możliwe - mówi Monika Kuś, rzeczniczka Polskiego Radia. - O planowanych rozwiązaniach, o które pan pyta, będziemy się mogli wypowiedzieć po wejściu w życie przepisów – zastrzega jednak.
Krócej sprawę ujmuje Maciej Brzozowski, dyrektor public relations Wydawnictwa Bauer. - Wypowiemy się, kiedy będzie ustawa, a nie jej plany – ucina. Także Krzysztof Głowiński, rzecznik prasowy Grupy RMF, zaznacza, że firma będzie rozważała działania, gdy będą znane szczegóły zapisów prawnych, a ustawę przyjmie parlament.
W środę wedle danych Ministerstwa Zdrowia potwierdzono 28 542 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.
Mamy 28 542 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (4234), mazowieckiego (4035), wielkopolskiego (3166), małopolskiego (2505), dolnośląskiego (2500), pomorskiego (1760), łódzkiego (1679), kujawsko-pomorskiego (1407),
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) December 8, 2021
Dołącz do dyskusji: Redakcje czekają na konkrety ws. testów na koronawirusa dla pracowników