Wywiad AI ze zmarłą pisarką. Radio Kraków krytykowane
Kolejne kontrowersje wokół Off Radio Kraków, kanału tematycznego przy głównej antenie publicznego Radia Kraków. Stacja wyemitowała kilkuminutowy wywiad jednej z prezenterek wykreowanych przez sztuczną inteligencję z nieżyjącą Wisławą Szymborską. Wywołało to mnóstwo komentarzy w sieci.
- Dzień dobry Drodzy Słuchacze. Dzisiaj mam ogromną przyjemność rozmawiać z wyjątkową postacią polskiej literatury, noblistką, Wisłą Szymborską. Temat dotyczy tegorocznej literackiej nagrody Nobla - tymi słowami prezenterka AI rozpoczęła rozmowę z nieżyjącą poetką, której głos i wypowiedzi także wykreowano za pomocą sztucznej inteligencji.
Rozmowa AI z AI
Szymborska zmarła w 2012 roku. W 1996 roku otrzymała Nobla w dziedzinie literatury. Była damą Orderu Orła Białego, krytyczką, tłumaczką, felietonistką. Wywiad opublikowany w publicznym radiu wywołał reakcję w środowisku dziennikarskim.
- I tak kończy mój ukochany zawód. W redakcjach zostaną korporaci liczący oszczędności po zwalnianych dziennikarzach, których zastąpiły roboty. Kto następny do wywiadu? Piłsudski? Ale po co się ograniczać do bliższej historii. Niech o chrzcie Polski opowie w Radiu Kraków Mieszko I - napisał na X dziennikarz Robert Feluś.
Podobnie ironizował Patryk Słowik z WP: „Wywiad nieistniejącego dziennikarza z nieżyjącą Wisławą Szymborską o żyjącej Oldze Tokarczuk to coś, czego co prawda nie spodziewałem się w mediach publicznych, ale bardzo doceniam. Czy mogę prosić o wywiad z Janem III Sobieskim o tym, dlaczego warto płacić abonament RTV?”
Dziennikarze krytykują
Była dziennikarka WP czy „Wyborczej” Żaneta Gotowalska-Wróbleska wskazała na X: „Przed kilkoma laty taką drogą szła m.in. ”Gazeta Wyborcza", która zrobiła wywiad ze zmarłym księdzem Tischnerem. Teraz poszliśmy o krok dalej - wywiad z nieżyjącą osobą, która... może dzięki AI przemówić. To już o krok od wywiadów a'la deepfake. Nie podoba mi się ten kierunek. Nie tak udział AI w naszym życiu chciałabym widzieć.”
Od wtorku 22 października Off Radio Kraków, jeden z dwóch kanałów tematycznych działających przy głównej antenie Polskiego Radia Radia Kraków, nadaje audycje prowadzone przez trzech prezenterów wykreowanych przez AI. Jak informuje Radio Kraków to medialny eksperyment, który ma być głosem rozgłośni w dyskusji o szansach i zagrożeniach związanych z coraz większym zastosowaniem różnych narzędzi AI także w mediach.
Zmiany w Radiu Kraków
Trzy awatary prezenterów, które od wtorku można usłyszeć na antenie Off Radia Kraków, mają swoje imiona i nazwiska oraz konkretne zainteresowania. Jak czytamy w komunikacie prasowym krakowskiej rozgłośni, 20-letnia Emilia „Emi” Nowak to studentka dziennikarstwa, ekspertka od popkultury, 22-letni Jakub „Kuba” Zieliński to studiujący na AGH Inżynierię Akustyczną, specjalista od technologii i muzyki, zaś 23-letni Alex to zaangażowany społecznie student psychologii z pasją poruszający tematy związane z tożsamością, kulturą queer i wpływem mediów na społeczeństwo.
Czytaj także: Facebook pod lupą UOKiK
Start nowej formuły Off Radia Kraków, wywołał ogromne poruszenie wśród byłych współpracowników rozgłośni. Dziennikarz i krytyk filmowy Mateusz Demski, który do niedawna prowadził w Off Radiu Kraków audycję, pisze w swoich mediach społecznościowych o kilkunastu dziennikarzach stacji, którzy stracili pracę przez AI i zachęca do podpisania petycji ze sprzeciwem wobec tych zmian.
- Odnosząc się do komentarzy publikowanych po uruchomieniu OFF Radia Kraków w nowej formule informuję, że żaden pracownik OFF Radia Kraków nie został zwolniony - zapewnia nadawca w komunikacie.
Jak informuje portal Press.pl, poseł Polski 2050 Rafał Komarewicz skierował zapytanie poselskie do ministry kultury Hanny Wróblewskiej ws. Off Radio Kraków. Zapytał, czy ministerstwo popiera zmiany, w postaci wprowadzenia prezenterów AI w miejsce dziennikarzy.
Dołącz do dyskusji: Wywiad AI ze zmarłą pisarką. Radio Kraków krytykowane