Organizacje społeczne apelują do PZU o zaprzestanie ubezpieczenia kopalni Turów i Bełchatów
Organizacje społeczne kierują do zarządu PZU apel. Grupa wciąż ubezpiecza np. odkrywkę Turów, która zgodnie z postanowieniem wiceprezes TSUE od 21.05.2021 powinna wstrzymać wydobycie. TUW PZUW należące do grupy PZU ubezpiecza też kopalnię węgla brunatnego Bełchatów oraz wszystkie duże elektrownie węglowe w Polsce, w tym Bełchatów i Turów. Aktywiści chcą wymóc na PZU zaprzestanie ubezpieczenia kopalni.
9 czerwca 2021 roku Fundacja „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”, Akcja Demokracja i Rodzice dla Klimatu udostępniły w sieci apel skierowany do zarządu PZU SA. Sygnatariusze apelu wzywają ubezpieczyciela do publikacji strategii inwestycyjnej i ubezpieczeniowej, która będzie zgodna z aktualnym stanem wiedzy naukowej, wymaganiami porozumienia paryskiego i celami klimatycznymi UE.
– To skandal, że w obliczu narastającego kryzysu klimatycznego największy polski ubezpieczyciel - PZU nie ma polityki odejścia od ubezpieczania węgla! W zaprezentowanej w tym roku strategii firma mówi, że dba o to, co w życiu jest najważniejsze. To hipokryzja. Rozpoczynamy tę kampanię, aby powiedzieć, pani prezes i zarządowi PZU, że najważniejsze w życiu jest samo życie, a brak strategii odejścia od węgla to bezpośrednie zagrożenie dla naszej przyszłości. Ogromny nacisk społeczny spowodował, że wszyscy najwięksi światowi ubezpieczyciele odchodzą od ubezpieczania węgla. Sprawimy, że dołączy do nich PZU – zaznacza Piotr Antoniewicz, zastępca kierownika kampanii w Akcji Demokracji.
Społecznicy do PZU: przestańcie ubezpieczać kopalnie
Apel jest jasnym znakiem, że rośnie świadomość społeczna dotycząca finansowania i ubezpieczania inwestycji, które przyczyniają się do pogłębienia kryzysu klimatycznego. Zdają sobie z tego sprawę największe firmy ubezpieczeniowe na świecie, które deklarują rezygnację z inwestycji w sektor węglowy. Ogłaszają daty zakończenia ubezpieczania oraz sprzedaży wszystkich aktywów związanych z sektorem węglowym. PZU - wciąż nie podąża za światowymi trendami. Taka postawa budzi coraz większe oburzenie i będzie przyczyniać się do spadku liczby klientów.
– Nie możemy zgodzić się na to, żeby przyszłość, zdrowie i życie naszych dzieci i kolejnych pokoleń były przez PZU pomijane i mniej ważne niż doraźne gwarancje udzielane na rozwój i działalność kopalni – dodaje Marzena Wichniarz z Rodziców dla Klimatu.
Jak wskazują społecznicy, PZU może podjąć decyzję o wstrzymaniu ubezpieczenia dla kopalni już na najbliższym walnym zebraniu akcjonariuszy PZU S.A., które odbędzie się 16 czerwca.
– PZU w trosce o miliony klientów oraz małych i średnich firm powinno odwrócić się od węgla i przestać ubezpieczać spółki z sektora paliw kopalnych, rezygnując z krótkoterminowych zysków na rzecz zwiększenia długofalowego bezpieczeństwa swoich klientów – komentuje Kuba Gogolewski, kampanier finansowy w Fundacji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” – Kroki w tym kierunku podjęły już wszystkie inne duże towarzystwa ubezpieczeniowe w Europie, a brak polityki w tym zakresie oraz ubezpieczanie elektrowni i kopalni węglowych takich jak Turów czy Bełchatów czyni z PZU klimatyczną czarną owcę - dodaje aktywista.
Dołącz do dyskusji: Organizacje społeczne apelują do PZU o zaprzestanie ubezpieczenia kopalni Turów i Bełchatów