SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Oscary z nowymi zasadami. 10 tytułów w kategorii Najlepszy film, większa różnorodność etniczna

Amerykańska Akademia Wiedzy i Sztuki Filmowej planuje zmiany w zasadach przyznawania Oscarów. Według projektu od 94. edycji gali w kategorii Najlepszy film będzie nominowana stała liczba dziesięciu tytułów. Zapowiedziano też rozwiązania które mają zapewnić większą różnorodność w dostępie twórców do konkursu, zarówno pod względem rasy twórców, jak też ich płci.

Ostatni gala Oscarów odbyła się w lutym 2020 r. i pod kilkoma względami była wydarzeniem wyjątkowym. Po raz pierwszy statuetkę w najważniejszej kategorii Najlepszy film zdobył „Parasite” będąc pierwszym nieanglojęzycznym tytułem w całej historii konkursu, zaś po raz pierwszy w 92-letniej historii Oscarów nagrodę za muzykę do filmu otrzymała kobieta - Hildur Guonadóttir za muzykę do „Jokera".

10 filmów na stałe

Teraz amerykańska Akademia Wiedzy i Sztuki Filmowej będąca organizatorem Oscarów ogłosiła projekt o nazwie „Academy Aperture 2025” przewidujący zmiany w funkcjonowaniu konkursu w nadchodzących latach.

Zgodnie z planem w przyszłości w kategorii Najlepszy film pojawi się co roku 10 nominacji. Obecnie regulamin dopuszcza nominowanie w tej konkurencji od 5 do 10 filmów, w każdym roku ich liczba jest inna. Według projektu po raz pierwszy ta zasada zostanie wprowadzona od 94. gali, która nagrodzi najlepsze produkcje z 2021 r.

- Akademia poczyniła już wyraźne postępy w kwestii rozszerzenia dostępu do konkursu dla twórców filmowych, ale wciąż jest jeszcze sporo do zrobienia - zaznaczyła w komunikacie Dawn Hudson, szefowa amerykańskiej akademii. - Dlatego w nadchodzących latach będziemy poprawiać nasze procedury tak, aby wszystkie głosy branży filmowej zostały dostrzeżone i rozważone.

Czytaj także: Penélope Cruz, Shia LeBeouf, Gal Gadot i James Corden na Oscarach

Większe szanse dla twórców

Akademia zapowiedziała także powołanie we współpracy z Gildią Producentów specjalnego zespołu, który będzie pracował nad nowymi standardami dotyczącymi poszerzenia kręgu twórców mających szansę na realny start w konkursie Oscarów.

Reformy mają dotyczyć zarówno etnicznego pochodzenia twórców, jak też stworzenia większych szans kobietom na udział w konkursie organizowanym przez Akademię.

Najbliższa gala Oscarów została zaplanowana na 28 lutego 2021 r. W branży pojawiły się jednak informacje, że w związku z pandemią koronawirusa wydarzenie może zostać przeniesione w czasie.

Czytaj także: 126 mln dolarów z reklam przy transmisji z Oscarów. 23,6 mln widzów

Dołącz do dyskusji: Oscary z nowymi zasadami. 10 tytułów w kategorii Najlepszy film, większa różnorodność etniczna

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ariadna
Czyli będzie selekcja, jak do teraz, tyle, że etniczni będą mieli gwarantowane miejsca.
Zdarzyć się więc może, że przeciętny film etnicznego twórcy dostanie nominację, bo miejsce etniczne będzie zapełniane na siłę.


odpowiedź
User
Black
Oskary tylko dla melatoninododatnich i po problemie kiedyś nagradzane filmy do re dzisiaj poprawne
odpowiedź
User
Gwidon
No to nie ma szans na oscara dla Polaków, no chyba, że w kategorii kinematografii LGBT czy feministycznej.
odpowiedź