Panamska telewizja splagiatowała logo TVN? "Zakładamy, że jest to zbieżność przypadkowa"
W Panamie nadaje telewizja TVN, która używa identycznego logo i zbliżonej identyfikacji wizualnej do polskiej TVN. O zaskakujące podobieństwo portal Wirtualnemedia.pl spytał przedstawicielkę polskiej telewizji.
To inwestycja w panamską telewizję, o której nie słyszała polska opinia publiczna? Czy może mamy do czynienia z naruszeniem interesów polskiego nadawcy? - Zakładamy, że jest to zbieżność przypadkowa. Ochrona znaków towarowych ma charakter terytorialny. W związku z tym, że TVN, należąca do TVN Grupa Discovery, nie prowadzi działalności na terytorium Panamy, w tym momencie nie można mówić o naruszeniu naszych interesów - mówi Katarzyna Issat, szef ds. komunikacji korporacyjnej TVN S.A.
Zobacz także: "Fakty" najdroższe w cenniku TVN na czerwiec
Oferta programowa zbliżona do polskiej TVN
Panamska telewizja TVN wystartowała już w 1962 roku, ale obecne logo i oprawa graficzna została wprowadzona w roku 2017, czyli 20 lat po starcie polskiej TVN. Stacja z Ameryki Centralnej nadaje programy informacyjne, telenowele i rozrywkowe. W 2016 pokazywała na przykład reality-show "Big Brother", który na początku XXI wieku był również hitem polskiej TVN. Telewizja z ulicy Wiertniczej w Warszawie na początku działalności również słynęła z telenowel. Hitem TVN była na przykład meksykańska "Esmeralda".
Zobacz także: TVN znów zmieni właściciela. Discovery i WarnerMedia połączą się
Podobieństw jest więcej. W latach 2012-2015 panamska stacja pokazywała "Taniec z gwiazdami". W polskiej telewizji był on emitowany w latach 2005-2011 w TVN, a od 2014 roku w Polsacie. Zamiast "Faktów" w kraju łączącym Amerykę Północną z Południową nadawane są "Wiadomości" TVN. Pełna nazwa stacji z Panamy to Televisora Nacional. Najczęściej korzysta jednak ze skrótu TVN.
Zobacz także: Branża telewizyjna o fuzji WarnerMedia i Discovery: Streamingowa wojna dotrze do nas już jesienią
Pod nazwą TVN działają telewizje m.in. w Chile, Tajlandii, czy Korei Południowej, ale logo żadnej z tych stacji łudząco nie przypomina znaku rozpoznawczego polskiego TVN. Zwłaszcza tego wykorzystywanego w naziemnej telewizji cyfrowej, bo w ofercie platform cyfrowych i sieci kablowych oraz w wybranych lokalizacjach naziemnie literom TVN towarzyszy jeszcze napis HD, oznaczający emisję w wysokiej rozdzielczości.
Dołącz do dyskusji: Panamska telewizja splagiatowała logo TVN? "Zakładamy, że jest to zbieżność przypadkowa"