„19.30” i władze TVP przepraszają za ataki „Wiadomości” na Pawła Adamowicza
W sobotnim wydaniu „19.30”, w piątą rocznicę zabójstwa Pawła Adamowicza, prowadzący Zbigniew Łuczyński w imieniu redakcji programu i obecnych władz Telewizji Polskiej przeprosił za materiały w „Wiadomościach” atakujące prezydenta Gdańska.
Sobotnie wydanie „19.30” nie miało zwyczajnej czołówki, tylko zaczęło się ujęciami z Pawłem Adamowiczem i podniosłą muzyką. W pierwszym materiale obchody piątej rocznicy śmierci prezydenta Gdańska zrelacjonował Witold Tabaka.
CZYTAJ TEŻ: Dzisiaj mija piąta rocznica zamachu na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza
Zaraz potem prowadzący Zbigniew Łuczyński nie przeszedł od razu do zapowiedzi kolejnej relacji. - Żadna telewizja, żaden program informacyjny nigdy nie powinien posługiwać się językiem hejtu i nienawiści, nie może niszczyć ludzi, podsycać złych emocji w społeczeństwie. Do czego taki język prowadził, właśnie widzieliśmy - stwierdził.
- Za to, co w minionych latach działo się w „Wiadomościach” TVP, w imieniu redakcji „19.30” i obecnych władz Telewizji Polskiej przepraszamy, zwłaszcza bliskich pana prezydenta Pawła Adamowicza - dodał.
Kochani, jest oświadczenie redakcji "19:30" w sprawie "Wiadomości TVP":
Źródło: TVP Info pic.twitter.com/xjm9QHo653— Ogladam"Wiadomości",bo nie stać mnie na dopalacze2 (@OgladamW) January 13, 2024
Zaraz po śmierci Pawła Adamowicza wiele osób oskarżało Telewizję Polską, że jej mocno krytyczne materiały o prezydencie Gdańska przyczyniły się do tragedii. Publiczny nadawca za takie wypowiedzi pozwał m.in. Krzysztofa Skibę, Wojciecha Czuchnowskiego, Adama Bodnara i Wojciecha Sadurskiego.
Wszystkie procesy w tej sprawie zakończyły się dla TVP niepowodzeniem. Pozew wobec Bodnara w pierwszej instancji został oddalony już w maju 2019 roku. Krzysztof Skiba procesy dotyczące jego słów o „moralnej odpowiedzialności za mord na Pawle Adamowiczu” wygrał zarówno z Telewizją Polską, jak i jej ówczesnym prezesem Jackiem Kurskim.
„Wiadomości” zniknęły z anteny 20 grudnia, zaraz po powołaniu nowych władz Telewizji Polskiej na mocy decyzji ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza. Prezesem został Tomasz Sygut, który ponad tydzień później, po postawieniu spółki w stan likwidacji, przeszedł na stanowisko dyrektora generalnego.
CZYTAJ TEŻ: Adamczyk, Pereira i Tulicki opuścili siedzibę TVP Info
“19.30” można oglądać w TVP1, TVP Info (którego emisję wznowiono 29 grudnia) i TVP Polonia. Jego gospodarzami są Marek Czyż, Joanna Dunikowska-Paź i Zbigniew Łuczyński, a szefem redakcji Paweł Płuska, wcześniej przez wiele lat reporter „Faktów” TVN.
W zespole reporterów „19.30” są m.in. Mateusz Lachowski, Milena Bobrowska, Małgorzata Nowicka-Aftowicz, Blanka Dżugaj (wszyscy poprzednio związani z Polsatem), Bartłomiej Bublewicz (przeszedł z Onetu), związani już wcześniej z TVP Witold Tabaka, Małgorzata Wiśniewska, Magdalena Karpińska i Marcin Antosiewicz, a także pracujący w TVP w ostatnich latach Sandra Meunier, Agnieszka Zelek i Wojciech Tymiński.
Relacje z Brukseli przygotowuje Dorota Bawołek (wcześniej przez lata w Polsacie), z Niemiec - Magdalena Gwóźdź-Pallokat z Izraela - Diana Skaya, a z Londynu - Artur Kieruzal współpracujący z Radiem 357. Z redakcją żegna się już natomiast reporter Tomasz Marzec, o czym informowaliśmy w poniedziałek.
Dołącz do dyskusji: „19.30” i władze TVP przepraszają za ataki „Wiadomości” na Pawła Adamowicza