Polacy wybierają częściej wersje kanałów SD niż HD. Dlaczego?
W telewizji znacznie częściej widzowie wybierają tradycyjne wersje programów niż wersje HD - wynika z pomiaru oglądalności Atmedia SpotLight. Wersje HD cieszą się największą popularnością w przypadku stacji sportowych, dokumentalnych i filmowych premium.
Choć 71 proc. badanych widzów ma dostęp do oferty telewizji w wysokiej rozdzielczości, tylko część z nich ogląda stacje w wersji HD. Największy udział oglądania w HD notują stacje sportowe (na czele Eurosport z ponad 48-proc. udziałem HD), dokumentalne (Nat Geo Wild - 44,9 proc. w HD), czy filmowe premium (Canal + z 47-proc. udziałem HD i HBO z 43 proc.).
Największe dysproporcje na korzyść SD widać w oglądalności głównych kanałów Telewizji Polskiej (zaledwie ok. 14-proc. udział HD).
- Niewykluczone, że tylko część widzów „odkryła” wersje HD swoich ulubionych programów; często stacje w wysokiej rozdzielczości mają mniej korzystną pozycję na pilocie (przykład stacji TVP w UPC). Stosunkowo niewielki udział oglądalności HD może też wynikać z kwestii promocji tego rozwiązania i świadomości istnienia tej oferty wśród widzów - mówi Wirtualnemedia.pl Bartłomiej Kosek, zastępca dyrektora marketingu i szef działu badań w Atmediach.
Różnic w popularności HD nie widać także w analizie oglądalności wśród różnych grup wiekowych (16-24 lata, 25-34 lata i 35-49 lat). Najmłodsi widzowie częściej niż średnio grupa 16-49 lat oglądają w wersji HD takie kanały jak Eurosport (56 proc.), Nat Geo Wild (46 proc.) czy National Geographic (34 proc.). Z kolei jeszcze rzadziej niż średnio wybierają wersję HD czterech głównych stacji (TVP1 - 11,9 proc., TVP2 - 12 proc., Polsat - 35 proc., TVN - 33,6 proc.).
Dane dotyczą okresu od 1 stycznia do 15 lutego br. i widzów z grupy 16-49. Pochodzą z badania Atmedia SpotLight, które monitoruje oglądalność telewizji przez 12 tys. widzów z 5 tys. gospodarstw domowych z telewizją cyfrową UPC. Pomiar odbywa się w ramach metodologii Return Path Data.
Dołącz do dyskusji: Polacy wybierają częściej wersje kanałów SD niż HD. Dlaczego?
jest minimalna a często jej wcale nie ma.Jest to zwykłe naciąganie
odbiorce na wyższe koszta.