Polakom zależy na atrakcyjnym wyglądzie, dwie trzecie chciałoby schudnąć
Większości mieszkańców Polski zależy na atrakcyjnym wyglądzie, ale tylko połowa z nich ocenia swój wygląd jako dobry lub świetny - wynika z badania Kantar Polska.
85% mieszkańców Polski (85%) zależy na atrakcyjnym wyglądzie. Jest to bardzo ważne dla 1/3 badanych, zaś połowa uważa, że wygląd jest ważny. Jedynie pojedyncze osoby stwierdziły, że nie zależy im na tym, żeby dobrze wyglądać. Dla kobiet dobry wygląd jest istotny częściej (89%) niż dla mężczyzn (82%).
Ponad połowa mieszkańców Polski uważa, że wygląda dobrze, 40% badanych uznała swój wygląd za przeciętny, a prawie co dziesiąty za dostateczny (są to osoby, które nie przywiązują wagi do wyglądu i wykonują tylko podstawowe czynności pielęgnacyjne).
Osoby lepiej oceniające swój wygląd jednocześnie wykazują większą świadomość działań, które się do tego przyczyniają. Połowa z nich deklaruje, że regularnie uprawia sport, 67% zgadza się z twierdzeniem, że zabiegi kosmetyczne wpływają na to, jak wyglądamy, a 33% wyraża chęć skorzystania z zabiegów medycyny estetycznej.
2/3 badanych chciałoby schudnąć i jest to zdecydowanie najbardziej oczekiwana zmiana wyglądu, o której wspominali uczestnicy badania. W dalszej kolejności respondenci wymieniali chęć redukcji worków pod oczami, likwidację zmarszczek oraz siwych włosów.
Według Polaków podstawą dbania o siebie jest higiena jamy ustnej oraz codzienna higiena ciała (ponad 90% wskazań). Niemniej dbałość o zdrowie psychiczne, właściwa dieta, kontrolowanie stanu zdrowia oraz utrzymywanie dobrej kondycji fizycznej były przez ponad 80% badanych wskazywane jako ważne.
Dla większości mieszkańców Polski zdrowie fizyczne jest ważniejsze niż dobre samopoczucie. 29% badanych uznało, że są tak samo ważne.
Według największej liczby badanych dobre samopoczucie, sport i zabiegi kosmetyczne sprawiają̨, że wyglądamy dobrze.
Respondenci zapytani o to, co w ich ocenie wpływa na pozytywną ocenę wyglądu innych osób, w pierwszej kolejności wymieniali pozytywną energię bijącą od innych (69%), zadbany uśmiech (55%), zdrową i ładną skórę (51%) oraz naturalną urodę (50%). Waga poszczególnych czynników różni się znacznie w zależności od płci. Kobiety zdecydowanie większą wagę przywiązują do zadbanego uśmiechu, zdrowej skóry, dobrze dobranej fryzury oraz zadbanych dłoni niż mężczyźni. Obie grupy tak samo cenią sobie naturalność.
Ponad 1/3 badanych chciałaby bardziej zadbać o siebie, ale nie wie, jak się do tego zabrać. Taka deklaracja pojawia się częściej wśród osób powyżej 30 roku życia (zarówno kobiet, jak i mężczyzn) niż wśród młodszych respondentów.
53% badanych jest zdania, że regularne używanie kosmetyków wystarcza do właściwego zadbania o zdrowy, młody wygląd i jednocześnie 45% respondentów jest przekonana o skuteczności kosmetyków do użytku domowego. Blisko 40% osób nie potrafi określić czy kosmetyki do użytku domowego są skuteczne, 14% nie jest przekonana o ich skuteczności, a 2% zupełnie nie wierzy w ich działanie.
Medycyna estetyczna kojarzy się Polakom głównie z chirurgią plastyczną. Sama medycyna estetyczna to w oczach badanych skalpel i inwazyjne, jednorazowe zabiegi, dające natychmiastowy efekt. Medycynę estetyczną z chirurgią plastyczną mylą częściej osoby, które oceniły swój wygląd jako średni i przeciętny, ale wiedza większości badanych w tym zakresie jest dość skromna. 30% respondentów zdaje sobie sprawę z tego, że istotą medycyny estetycznej jest regularne, długofalowe dbanie o swoją skórę, a co czwarty badany uważa, że zabiegi medycyny estetycznej dają lepsze efekty w dbaniu o młody wygląd niż kosmetyki.
Do korzystania z zabiegów medycyny estetycznej przyznaje się 14% badanych. Z usług klinik medycyny estetycznej chętniej korzystają̨ kobiety, osoby do 44 roku życia oraz mieszkańcy dużych miast, w których zazwyczaj takie placówki funkcjonują. Częściej korzystają̨ z nich też osoby dobrze oceniające swój wygląd niż bardziej krytyczni wobec siebie.
1/4 badanych chciałaby skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej, zaś kolejne 25% nie odrzuca tej możliwości. Chęć skorzystania z zabiegów istotnie częściej deklarują kobiety oraz osoby, które już korzystały z takich zabiegów i te, które dobrze oceniają swój wygląd. Natomiast brak chęci deklarują głównie mężczyźni (60%) oraz osoby w wieku 55+ (59%).
Badanie przeprowadziła pracownia Kantar Polska na zlecenie Holistic Clinic w dniach 1-10 października 2018 r., metodą wywiadów online (CAWI), na reprezentatywnej próbie polskich internautów 16+, N=1025 wywiadów.
Dołącz do dyskusji: Polakom zależy na atrakcyjnym wyglądzie, dwie trzecie chciałoby schudnąć