Polsat pracuje nad wprowadzeniem DVB-T2
W II kwartale 2022 roku nastąpi zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce z DVB-T na DVB-T2/HEVC. Ma to umożliwić m.in. pojawienie się nowych kanałów oraz nadawania w standardzie HD.
UKE instruował: "Przeskanuj odbiornik i dodaj nowe programy do listy. Każdy telewizor lub dekoder ma funkcję wyszukiwania nowych programów. Na testowym multipleksie Telewizji Polskiej poszukaj takich kanałów jak TVP Dokument, TVP Kultura, TVP Kobieta, TVP Polonia i TVP Rozrywka, a na testowym multipleksie TVN-Discovery wyszukaj TVN HD, TVN7 HD, TTV, TVN Fabuła i Metro" - doradził Urząd.
„Prace zgodnie z harmonogramem”
Oprócz Telewizji Polskiej oraz TVN, testy nowego standardu nadawania przeprowadzał także Polsat. Już w ubiegłym roku uruchomił testową emisję kanału Polsat Film w standardzie emisji telewizji naziemnej - DVBT2/HEVC w Poznaniu, Warszawie, Gdańsku i Katowicach, a Polsat News jest nadawany w standardzie DVBT2/AVC.
Zarząd Cyfrowego Polsatu podczas ostatniej wideo konferencji z dziennikarzami zapowiedział, że nad wprowadzeniem standardu DVB-T2/HEVC na swoich kanałach pracuje „zgodnie z harmonogramem”. Nie chciał jednak zdradzać szczegółów.
- Pracujemy nad projektem i pracujemy zgodnie z harmonogramem. Tutaj wszystko jest przeprowadzane zgodne z datami przyjętymi przez regulatora - zapewniał Stanisław Janowski, prezes Telewizji Polsat.
Dopytaliśmy, czy w najbliższym czasie planowane są nowe emisje testowe kanałów w nowym standardzie, a jeśli tak, do kiedy potrwają. Czekamy na odpowiedź.
Czy potrzebny jest nowy telewizor?
Zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, poprzez zamianę dotychczasowego systemu DVB-T na bardziej efektywny DVB-T2 z kodekiem HEVC, ma miejsce w całej Europie. W Polsce zmiana ma nastąpić w 2022 r., w czterech etapach na poszczególnych obszarach: etap 1: od 28 marca 2022 r., etap 2: od 25 kwietnia 2022 r., etap 3: od 23 maja 2022 r., etap 4: od 27 czerwca 2022 r.
Telewizja naziemna w całej Europie na potrzeby nadawania wykorzystywała do tej pory częstotliwości z zakresu 470-790 MHz, jednak potrzebne jest zwolnienie pasma 700 MHz pod budowę sieci 5G przez operatorów komórkowych. Wymaga to przebudowy sieci nadawczej i przeniesienia emisji programów telewizji naziemnej w Polsce na inne częstotliwości. Przy tej okazji Polska zmieni standard nadawania na DVB-T2/HEVC.
Zmiana standardu nadawania nie oznacza kupna nowego telewizora. W przypadku starszych modeli trzeba dokupić zewnętrzny dekoder, który kosztuje poniżej 100 zł. Natomiast osoby, które kupiły telewizor niedawno lub planują go kupić – powinny sprawdzić parametry techniczne - czy odbierze on sygnał DVB-T2/HEVC.
Dołącz do dyskusji: Polsat pracuje nad wprowadzeniem DVB-T2