Posłowie PiS pytali o przejęcie Eurozetu przez Agorę i SFS Ventures. „Sprawę bada UOKiK i KRRiT”
Grupa posłów PiS w interpelacji do premiera Mateusza Morawieckiego wyraziła „duże zaniepokojenie nabyciem udziałów spółki Eurozet przez Agorę oraz SFS Ventures”. W odpowiedzi zaznaczono, że sprawę bada obecnie UOKiK oraz KRRiT, który ustali udziały połączonych podmiotów w rynku słuchalności programów radiowych, reklamy oraz stopień koncentracji sektora.
W połowie marca br. do prezesa Rady Ministrów grupa posłów PiS: Barbara Bubula, Krzysztof Czabański, Jacek Świat, Mirosława Stachowiak-Różecka, Elżbieta Kruk i Dariusz Piontkowski wystosowała interpelację w sprawie sprzedaży udziałów spółki Eurozet na rzecz Agory oraz SFS Ventures.
Mniej więcej na początku marca br. do Agory wpłynęło pismo od prezesa UOKiK z prośbą o dostarczenie dokumentacji dotyczącej transakcji. Urząd prowadzi jednak tylko postępowanie wyjaśniające, czyli prowadzone w sprawie, a nie przeciwko konkretnym podmiotom. Oznacza to, że nie są formułowane zarzuty w odniesieniu do przedsiębiorców ani osób zarządzających. W postępowaniach wyjaśniających nie ma też stron a przedsiębiorcom nie przysługuje prawo wglądu do akt sprawy.
W połowie kwietnia br. prezes UOKiK Marek Niechciał w odpowiedzi na tę samą interpelację poinformował, że UOKiK sprawdza dokumenty dotyczące tej transakcji w celu pozyskiwania „niezbędnych danych, informacji i dokumentów”. O wynikach kontroli ma poinformować w oddzielnym piśmie.
Jak podawał prezes Urzędu, celem wszczętego na początku marca br. postępowania wyjaśniającego jest ustalenie „czy zamiar przeprowadzenia transakcji, polegającej na nabyciu przez SFS Ventures oraz Agorę wszystkich udziałów Eurozet podlegał obowiązkowi zgłoszenia Prezesowi Urzędu”.
- To jest czy spełnione zostały progi obrotowe wskazane w Ustawie, a jeśli tak, na których podmiotach ten obowiązek ciążył, tzn. czy przejęcie kontroli nastąpiło tylko przez SFS Ventures, czy może wspólnie z Agorą lub wyłącznie przez Agorę - tłumaczył szef UOKIK Marek Niechciał.
KRRiT bada wpływ przejęcia na rynek radiowy
KRRiT wyjaśnił, że 15 kwietnia br. w siedzibie urzędu odbyło się spotkanie z przedstawicielami nabywcy oraz nadawcy. Organ miał także otrzymać dokumenty potrzebne do analizy sprzedaży udziałów i jej skutków oraz zobowiązał do przekazania pozostałych, niezbędnych do tego pism.
Zaznaczono też, że „Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ma obecnie analizować skutki transakcji przejęcia akcji Eurozetu przez Agorę. Organ ma ustalić udziały połączonych podmiotów w rynku słuchalności programów radiowych, w rynku przychodów z reklamy oraz stopień koncentracji sektora radiowego”.
Z kolei na pytanie grupy posłów: „Czy odpowiednie organy państwowe nie powinny mieć większego wpływu w kwestii wydawania oraz przenoszenia na inne podmioty koncesji radiowych?”, szef KRRiT odpowiedział, że w zeszłym roku organ przekazał pakiet propozycji zmian legislacyjnych w prawie medialnym do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który obejmuje „wpływ organu regulacyjnego na przekształcenia własnościowe w obrębie koncesji udzielonych na rozpowszechnianie programów”.
Z naszych informacji wynika, że UOKiK nadal bada sprawę po przesłaniu dokumentów uzupełniających przez Agorę. Czekamy także na odpowiedź KRRiT w tej kwestii.
Możliwość nabycia 100 proc. akcji
Agora, wspólnie z czeską spółką SFS Ventures kupiła pod koniec lutego br. Grupę Eurozet, nadawcę m.in. Radia Zet. Początkowo nabyła 40 proc. udziałów, ale do 2022 roku będzie mogła przejąć 100 proc. pakiet akcji. Agora zapłaci 130,7 mln zł za 40 proc. udziałów Eurozetu. Pozostałe 60 proc. udziałów trafiło do SFS Ventures, w której udziały ma pośrednio amerykański fundusz Media Development Investment Fund, mniejszościowy akcjonariusz Agory.
W 2018 roku średni dzienny zasięg radia wyniósł 72,4 proc., a tygodniowy - 91,9 proc. Z kolei średni dobowy czas słuchania wyniósł 272 minuty. Najchętniej słuchaną stacją niezmiennie było RMF FM przed Radio ZET, a sieć Eska wyprzedziła Jedynkę.
Dołącz do dyskusji: Posłowie PiS pytali o przejęcie Eurozetu przez Agorę i SFS Ventures. „Sprawę bada UOKiK i KRRiT”