Problemy z działaniem mObywatela w dniu wyborów. "Rekordowa liczba wejść"
Nie wszyscy wyborcy mogli dziś skorzystać z weryfikacji swojej tożsamości przez aplikację mObywatel. - Aplikacja działa, jest rekordowa liczba wejść. Nie było chwili, aby nie można było się legitymować w obwodowej komisji wyborczej za pomocą mObywatela, ale przez obciążenie są momenty, że dokumenty wyświetlają się tylko w trybie offline - przekonuje minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.
Od niedzielnego poranka pojawiają się doniesienia o problemach z dostępem do aplikacji MObywatel, która pozwala sprawdzić tożsamość wybory w lokalu wyborczym. PAP zapytała szefa resortu cyfryzacji o niedzielne doniesienia o awarii aplikacji.
- Aplikacja mObywatel cały czas działa. Od rana zarejestrowaliśmy ponad 1 milion 700 tysięcy wejść do aplikacji. Nigdy wcześniej, w ciągu 24 godzin, nie było nawet miliona. Największą popularnością, co dziś oczywiste, cieszy się funkcja sprawdzenia danych w rejestrze wyborców. Skorzystało z niej dzisiaj ponad 650 tys. użytkowników" - podkreślił Cieszyński.
Jak zaznaczył, obciążenie jest duże, ale system jest tak skonstruowany, że aplikacja pozwala na otwarcie przechowywanego w niej dokumentu w trybie offline.
-Z powodu zwiększonego ruchu są dziś momenty, że dokumenty wyświetlają się tylko w tym trybie. Nie było jednak ani chwili, aby nie można było wylegitymować się w komisji obwodowej za pomocą mObywatela - powiedział minister cyfryzacji.
Jakie dokumenty pozwalają na głosowanie?
Wcześnij sekretarz PKW Magdalena Pietarzak, zapytana, co powinien zrobić wyborca, który nie może zalogować się do aplikacji MObywatel, odpowiedziała, że aplikacja MObywatel jest zupełnie poza nadzorem PKW.
- To nie zmienia faktu, że mamy bardzo szeroki katalog tych możliwości. Tak jak mówiłam: zawsze dokument ze zdjęciem, może to być nawet nie ważny dowód osobisty czy paszport, legitymacja studencka, książeczka wojskowa. Naprawdę, tych dokumentów, w których mamy zdjęcie i na podstawie których komisja może stwierdzić naszą tożsamość. Bo to nie musi być ważny dokument, tylko komisja musi mieć możliwość stwierdzenia tożsamości wyborcy. Także, po prostu, trzeba się posiłkować jakimiś dokumentami - wyjaśniła szefowa KBW
Dołącz do dyskusji: Problemy z działaniem mObywatela w dniu wyborów. "Rekordowa liczba wejść"