SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prowadzenie biznesu w Polsce jest coraz łatwiejsze, ale jeszcze wiele do zrobienia

Według raportu Doing Business 2013 Polska znalazła się na czele listy państw, które najbardziej usprawniły warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Poprawę sytuacji prowadzenia biznesu potwierdzają także opracowania Banku Światowego, wg którego nasz kraj awansował z 62. na 55. miejsce.

Zdaniem eksperta Pracodawców RP Piotra Rogowieckiego taki wynik daje powód do zadowolenia. – Nie można jednak spocząć na laurach, ponieważ wiele jeszcze zostało do zrobienia - przestrzega ekspert.

Do Ministerstwa Gospodarki - jeszcze do niedawna osamotnionego na polu deregulacji i usprawnienia warunków prowadzenia biznesu - dołączyło Ministerstwo Sprawiedliwości. - Te dwa resorty są obecnie głównymi kołami zamachowymi poprawy sytuacji przedsiębiorców. Kolejne odsłony tzw. ustaw deregulacyjnych czy usprawnienie pracy w wydziałach ksiąg wieczystych to realne osiągnięcia - mówi dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji Pracodawców RP Piotr Rogowiecki i przypomina, że autorzy raportu Doing Business przystali na polski postulat rozróżnienia dwóch kategorii postępowania upadłościowego (likwidacyjnego i układowego), co pozwoliło na dokonanie wielkiego skoku w przedmiotowym podrankingu – awans z 91. na 34. pozycję.

Pozostałe podrankingi pokazują jednak, że wiele należy zrobić do zrobienia. – Pracodawcy RP od dłuższego czasu domagają się usprawnienia wydawania pozwoleń na budowę, co pozwoliłoby przyspieszyć proces inwestycyjny i obniżyć jego koszty. Procedur w tym zakresie jest obecnie zbyt dużo i ciągną się one miesiącami. Rząd co prawda proponuje przygotowanie Kodeksu budowlanego, lecz do końca prac nad tym projektem jest nadal daleko – mówi ekspert.

W podrankingu podatkowym, pomimo poprawy o dziesięć pozycji, 114. miejsce chluby nam nie przynosi. – Przepisy w dalszym ciągu są skomplikowane, niejasne, a interpretacje podatkowe – nierzadko ze sobą sprzeczne – mówi Piotr Rogowiecki i przypomina, że bez dobrego doradcy podatkowego w niektórych przypadkach trudno sobie poradzić. – Wszystko to pochłania czas i zasoby, które można by wykorzystać na czynności bardziej produktywne. Od lat jednym z kluczowych postulatów Pracodawców RP jest uproszczenie prawa podatkowego – dodaje.

Nadal należy pracować nad poprawą wydajności sądownictwa gospodarczego, gdyż sprawy wciąż trwają zbyt długo. – Poprawa jest wyraźna – w ciągu ostatnich lat zeszliśmy od blisko 1000 dni do ponad 600 – i powinniśmy dalej iść tą drogą. Kwestia skutecznego dochodzenia należności rozstrzyga często o „być albo nie być” przedsiębiorcy – kończy ekspert Pracodawców RP.

Dołącz do dyskusji: Prowadzenie biznesu w Polsce jest coraz łatwiejsze, ale jeszcze wiele do zrobienia

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pani
Drodzy czytelnicy, Piotr Rogowiecki chory na padaczkę, przesiaduje na stronach i wypisuje totalne bzdury na stronach przeznaczonych dla niepełnosprawnych, oszołomy pracują w świecie biznesu polityki
Czy za to dostaje wypłatę?
odpowiedź