Przeglądarki w Polsce: Firefox na czele, Chrome coraz bliżej IE (raport)
Piątej wersji Firefoxa wystarczyły trzy tygodnie od udostępnienia, żeby zostać najpopularniejszą przeglądarką internetową w Polsce. Systematycznie na popularności zyskuje Chrome, za to traci - Internet Explorer.
Z danych Gemiusa wynika, że w ostatnich tygodniach ok. 47 proc. odsłon stron internetowych w Polsce było wykonywanych na przeglądarkach Mozilla Firefox. Ich popularność pozostaje na mniej więcej niezmienionym poziomie od roku.
Za to coraz rzadziej wykorzystywane są przeglądarki Internet Explorer (MSIE) - ich udział w ogólnej liczbie odsłon spadł w ciągu roku o prawie 5 punktów proc. Z drugiej strony Chrome niemalże podwoił swój zasięg i jest coraz bliżej zrównania się z IE - obecnie dzieli je ok. 9 punktów proc., podczas gdy rok temu ta różnica wynosiła ponad 20 punktów proc.
>>> StatCounter: 20 proc. rynku przeglądarek dla Chrome, w Polsce liderem Firefox z 52 proc.
Wśród poszczególnych wersji przeglądarek najpopularniejszy jest Firefox 5, który został udostępniony zaledwie niespełna dwa miesiące temu. Jednak już na początku lipca zrównał się pod względem zasięgu z... wersjami Firefoxa opatrzonymi cyfrą 3. Obecnie na Firefoxie 5 jest wykonywana prawie jedna czwarta wszystkich odsłon internetowych w Polsce.
Bardzo szybko udział na rynku zyskał też Chrome 13, udostępniony na początku sierpnia. A ponieważ jednocześnie mocno spadł zasięg Chrome’a 12, oznacza to, że przeglądarkę tę do nowszej wersji zaktualizowała po prostu większość jej polskich użytkowników.
Na Firefoxa 5 „przesiedli się” przede wszystkim użytkownicy Firefoxa 4. Natomiast na Firefoxie 3.6 nadal wykonywana jest ponad jedna trzecia wszystkich odsłon realizowanych na różnych wersjach tej przeglądarki.
Z kolei Internet Explorer 9 mimo intensywnej kampanii reklamowej (więcej o niej) zyskał na razie tylko 10 proc. zasięgu wszystkich wersji przeglądarki IE.
Chrome 12 był intensywnie używany przez mniej więcej dwa miesiące - z początkiem czerwca zastąpił wersję opatrzoną numerem 11, a na początku sierpnia sam został zastąpiony przez „13”.
Wszystkie powyższe dane pochodzą z badania gemiusTraffic.
Dołącz do dyskusji: Przeglądarki w Polsce: Firefox na czele, Chrome coraz bliżej IE (raport)