Publicyści „Do Rzeczy” i „W Sieci”, Skowroński i Mistewicz na liście gości polecanych Instytutom Polskim za granicą
Ministerstwo Spraw Zagranicznych opracowało listę ok. 150 osób ze środowisk kultury, nauki i mediów polecanych do zapraszania 24 Instytutom Polskim działającym za granicą. Na liście jest wielu publicystów „Do Rzeczy” i „W Sieci”, a także m.in. prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk-Żyła, Eryk Mistewicz, Agnieszka Romaszewska-Guzy, Justyna Sobolewska i Krzysztof Skowroński.
Jak ujawniła „Gazeta Wyborcza”, na liście przygotowanej przez MSZ jest ok. 50 nazwisk osób określonych jako „ludzie pióra, publicyści”. Wśród nich jest wielu publicystów tygodnika „Do Rzeczy” (m.in. Piotr Semka, Łukasz Warzecha, Cezary Gmyz, Waldemar Łysiak, Andrzej Horubała, Sławomir Koper, Krzysztof Masłoń, Sławomir Cenckiewicz, Matthew Tyrmand) oraz „W Sieci” i wPolityce.pl (m.in. Bronisław Wildstein, Krystyna Grzybowska, Piotr Skwieciński). Przypomnijmy, że Łukasz Warzecha przeszedł niedawno z „W Sieci” do „Do Rzeczy”, natomiast Matthew Tyrmand w ub.r. był przez kilka miesięcy społecznym doradcą ministra spraw zagranicznych ds. komunikacji.
Na liście są też m.in. Barbara Stanisławczyk-Żyła (publicystka i autorka książek, od roku prezes Polskiego Radia), Krzysztof Skowroński (szef Radia Wnet, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich), Jan Pospieszalski, redaktor naczelny TV Republika Tomasz Terlikowski, dyrektor TV Biełsat Agnieszka Romaszewska-Guzy, specjalista od marketingu politycznego i publicysta Eryk Mistewicz, dziennikarka kulturalna „Polityki” Justyna Sobolewska, Jerzy Targalski (historyk współpracujący m.in. z „Gazetą Polską”).
W zestawieniu są też osoby luźniej związane z mediami m.in. satyryk Jan Pietrzak, publicysta i działacz Krzysztof Wyszkowski oraz tłumacz i wieloletni dziennikarz Filip Łobodziński.
Biuro rzecznika prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych wyjaśnia, że co roku przygotowuje taką listę do użytku wewnętrznego „wychodząc naprzeciw postulatom dyrektorów Instytutów Polskich i środowisk kultury”. Resort podkreśla, że lista jest otwarta i nie jest obligatoryjna.
Dołącz do dyskusji: Publicyści „Do Rzeczy” i „W Sieci”, Skowroński i Mistewicz na liście gości polecanych Instytutom Polskim za granicą