W pięciu miastach wkrótce zabrzmią nowe stacje radiowe. Na razie znamy zainteresowanych nadawaniem
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ogłosiła listę nadawców radiowych zainteresowanych wolnymi częstotliwościami w Lęborku, Łowiczu, Redzie, Skierniewicach i Słupsku. W tym ostatnim mieście konkurencja jest największa.
W drugiej połowie września w Monitorze Polskim opublikowano aż pięć nowych ogłoszeń przewodniczącego KRRiT o możliwości uzyskania (bądź rozszerzenia) koncesji na rozpowszechnianie programu radiowego. Dotyczą Słupska, Łowicza, Lęborka, Redy i Skierniewic. Zainteresowani nadawaniem mieli 45 dni na złożenie odpowiednich dokumentów. Teraz KRRiT opublikowała pełną listę podmiotów, które startują w tych konkursach.
W Słupsku bój toczy się o częstotliwość 87,6 MHz. KRRiT zaznaczyła w ogłoszeniu, że chodzi o udzielenie koncesji na program o charakterze wyspecjalizowanym muzycznym. Zainteresowanych jest osiem podmiotów, w tym aż pięć z Warszawy. To spółka International Communication, która chce uruchomić radio SuperNova Słupsk, spółka Eska Rock, która chce otworzyć stację VOX FM Słupsk, spółka Radio Eska - Eska Słupsk, Grupa Radiowa Agory - Radio Złote Przeboje 87,6 FM. Poza tym zainteresowani nadawaniem w Słupsku są Leszek Kozioł z projektem Radio Bałtyk, spółka MWE Radio, która planuje uruchomić MIXRADIO.FM Słupsk oraz spółka Twoja Telewizja Muzyczna z radiem NORDA FM Słupsk.
W Lęborku również chodzi o udzielenie koncesji na program o charakterze wyspecjalizowanym muzycznym. W tym pomorskim mieście jest trzech chętnych: spółka Radio Eska - Eska Lębork, spółka MWE Radio - MIXRADIO.FM Lębork oraz spółka Twoja Telewizja Muzyczna z radiem NORDA FM Lębork.
W Łowiczu konkurs został rozpisany na udzielenie bądź rozszerzenie programu o charakterze uniwersalnym lub wyspecjalizowanym. Zgłosiły się trzy podmioty, ale spółka Radio Eska aż trzykrotnie (dla stacji Radio Eska Łódź, Radio Eska Warszawa i Radio Eska Łowicz). Poza tym chętnymi do nadawania w Łowiczu są spółka Eurozet, która chce uruchomić sygnał Meloradia Warszawa, oraz Fundacja Kultury Wytwórnia, nadawca POPradia (stacja nadająca w Pruszkowie z siedzibą w Markach).
W Redzie o rozszerzenie koncesji walczą: spółka International Communication, która chce odpalić tam sygnał radia SuperNova Trójmiasto, oraz spółka Twoja Telewizja Muzyczna z radiem NORDA FM.
Za to w Skierniewicach o rozszerzenie koncesji na rozpowszechnianie programu radiowego o charakterze uniwersalnym walczą trzy podmioty: spółka Eurozet z projektem Meloradio Łódź, spółka Radio Parada - Radio Parada oraz Fundacja Kultury Wytwórnia, nadawca POPradia.
Nowy skład KRRiT
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji we wrześniu rozpisała aż dziewięć konkursów radiowych. Poza Słupskiem, Lęborkiem, Redą, Skierniewicami i Łowiczem nadawcy mogli powalczyć o częstotliwości radiowe w Chojnicach, Goleniowie, Dębicy i Gródku. Zainteresowanych nadawaniem w tych miejscowościach ujawniliśmy dwa tygodnie temu.
Od półtora miesiąca KRRiT obraduje w nowym składzie. Podczas pierwszego posiedzenia, które odbyło się 10 października, Maciej Świrski został wybrany na przewodniczącego, a Agnieszka Glapiak na wiceprzewodniczącą. Oboje zostali wybrani do KRRiT przez Sejm głosami Prawa i Sprawiedliwości. Prezydent Andrzej Duda zdecydował, że w Radzie zasiadać będzie także była szefowa "Wiadomości" TVP1 Marzena Paczuska i dr hab. Hanna Karp, medioznawca z toruńskiej uczelni związanej z Tadeuszem Rydzykiem. Opozycyjny Senat wybrał prof. Tadeusza Kowalskiego, medioznawcę z Uniwersytetu Warszawskiego.
Dołącz do dyskusji: W pięciu miastach wkrótce zabrzmią nowe stacje radiowe. Na razie znamy zainteresowanych nadawaniem
Oba te radia mają niesamowity potencjał tylko ich kierownicy muzyczni są do zwolnienia.