Radio Nowy Świat z powodu koronawirusa wystartuje z dużym opóźnieniem
Internetowe radio Nowy Świat miało wystartować według planu 26 czerwca. Jednak z powodu wykrycia zakażenia COVID-19 u jednego ze współpracowników stacji i jego kontaktu z kluczowymi dziennikarzami, rozgłośnia może wystartować z opóźnieniem. Pozytywny wariant zakłada nową datę - 10 lipca, negatywny - bliżej nieokreślony termin.
Prace nad startem radia Nowy Świat trwają od połowy kwietnia - wtedy ogłoszono zbiórkę środków w ramach kampanii crowdfundingowej. Szybko okazała się ona dużym sukcesem, w historii serwisu Patronite.pl to akcja, która cieszyła się największą popularnością w tak krótkim czasie. Obecnie na koncie stacji znajduje się już ponad 1,5 mln złotych.
Twórcy radia Nowy Świat na razie nie muszą martwić się o finansowanie inicjatywy, pojawił się jednak inny problem. Data startu rozgłośni - 26 czerwca - zostanie przesunięta.
Na Facebooku projektu poinformowali oni, że u jednego ze współpracowników przeprowadzono test na obecność koronawirusa, który wykazał pozytywny wynik.
- Niestety wczoraj dowiedzieliśmy się, że u jednego ze współpracujących z nami dziennikarzy, który w zeszłą niedzielę (14.06) odwiedził naszą siedzibę, potwierdzono zakażenie COVID-19. Z osobą tą styczność miały cztery kluczowe dla funkcjonowania radia osoby z naszego zespołu. Oznacza to, że do momentu przeprowadzenia przez te osoby testu i uzyskania wyniku, są one objęte kwarantanną. W konsekwencji wszystkie prace zespołowe związane z uruchamianiem Radia Nowy Świat, wymagające pracy w siedzibie, musimy wstrzymać przynajmniej do najbliższej środy (24.06), w nadziei na uzyskanie do tego dnia miarodajnych, negatywnych wyników - podano.
Zespół dodał, że rozpatruje w tej chwili dwa skrajne scenariusze, jednak oba wiążą się z opóźnieniem startu Radia Nowy Świat. - Negatywny wynik testów pozwoliłby nam na wznowienie prac w czwartek (25.06) - co umożliwiłoby rozpoczęcie nadawania 10.07 - natomiast pozytywny wcieliłby w życie scenariusz, którego nie jesteśmy w stanie przewidzieć - napisano.
Apel o robienie testów
Jerzy Sosnowski, który ma znaleźć się w zespole radia Nowy Świat, zaapelował na Facebooku o robienie testów. - Ponieważ wiem trochę o tzw. okolicznościach, aż mnie trzęsie, że ktoś był aż tak nieodpowiedzialny i popsuł to, co szło - jak dotąd - fantastycznie - zaznaczył.
Wirtualna Polska podała, że kilku uczestników pogrzebu pisarza Jerzego Pilcha, który odbył się 4 czerwca w Kielcach potwierdziło, że zostało zarażonych koronawirusem. W uroczystości brał udział m.in. kompozytor Grzegorz Turnau, redaktor naczelny tygodnika "Polityka" Jerzy Baczyński, aktorzy Jan Nowicki i Andrzej Grabowski, dziennikarz sportowy Stefan Szczepłek, literaturoznawca Andrzej Franaszek czy trener Cracovii Kraków Michał Probierz.
Pisarz Zygmunt Miłoszewski napisał na Facebooku, że zetknął się z osobą zakażoną wirusem, która była na pogrzebie Jerzego Pilcha. Dodał, że nie miała żadnych objawów, jednak apelował, by wszyscy nosili maseczki. Podkreślił, że został poddany kwarantannie i ma zakaz wychodzenia z domu do 28 czerwca, zbadany będzie w przyszłym tygodniu. Dodał, że wie o dwóch "kolegach po piórze", którzy znaleźli się w szpitalu. Nie podał, kim była zakażona osoba.
Prace na finiszu
Podano również, że: „studio emisyjne jest obecnie wykańczane, ramówka została przygotowana, aplikacja oraz strona internetowa wymaga ostatnich szlifów”.
Radio „Nowy Świat” utworzyła spółka Ratujmy Trójkę - prezesem zarządu jest Piotr Jedliński, a członkami Anna Krakowska i Krzysztof Łuszczewski. Wspólnikami są: Jan Chojnacki, Magdalena Jethon, Anna Krakowska, Jerzy Sosnowski, Krzysztof Łuszczewski, Patrycja Macjon, Piotr Jedliński i Wojciech Mann.
Finansowanie radia „Nowy Świat” ma opierać się wyłącznie o crowdfunding. Reklamy mają być brane pod uwagę jedynie wtedy, kiedy wpłaty od patronów nie będą utrzymywać się na wystarczającym poziomie, pozwalającym sfinansować projekt w całości. Potrzebna kwota to 250 tys. złotych miesięcznie.
Dołącz do dyskusji: Radio Nowy Świat z powodu koronawirusa wystartuje z dużym opóźnieniem
Teraz jest koronawirus.
Jak ten świat idzie do przodu.