Dwa kanały TV Republika. Czym się różnią?
Na YouTubie rozpoczęła nadawanie TV Republika. To druga stacja związana z Tomaszem Sakiewiczem, obok Republik, dostępnej w ofercie operatorów płatnej telewizji, a od połowy lipca także w naziemnej telewizji cyfrowej. Co wypełnia ramówkę nowego kanału? Najczęściej emitowany jest program Miłosza Kłeczka z politykami PiS podczas aktywności sportowych.
Start nowej stacji Telewizji Republika w środę zapowiedział jej prezes. - Zakończyliśmy testy od jutra emitujemy dwa programy Republiki. Jeden Republikę na dotychczasowych pasmach i Telewizję Republika w internecie i niektórych kablówkach. Pierwsze pasmo jest związane z MUX-em i ma charakter informacyjno publicystyczny. Drugie jest w przebudowie ale docelowo będzie zawierało więcej lifestylu, kultury i sportu. Obydwa będą oznaczone różnymi logami – napisał Tomasz Sakiewicz na portalu X (dawniej Twitter).
Na razie zasięg dodatkowego kanału jest ograniczony do internetu. Z czasem ma on pojawić się w sieciach kablowych i na platformach satelitarnych. - Mówiliśmy od dawna, że mamy kilka różnych pomysłów biznesowych, które będą rozwijane. Kanał Republika obudowywany dodatkowymi kanałami. Prowadzimy rozmowy dotyczące pozyskania inwestorów. To jest proces, który trwa. W tej chwili myślimy o trzech kanałach, które są na różnym etapie zaangażowania. Podjęliśmy decyzję, że najpierw startujemy z kanałem ogólnym - mówił Wirtualnemedia.pl Jarosław Olechowski, szef wydawców stacji.
W ofercie m.in. powtórki programu Miłosza Kłeczka
Już w środę po południu zmodyfikowano logotyp pierwszego kanału Telewizji Republika. Obok wykorzystywanego od 2017 roku R pojawił się napis Republika. Dziennikarze programu „Dzisiaj” zaczęli się przedstawiać na koniec materiałów jako przedstawiciele „Republiki”, a nie „Telewizji Republika”, jak dotychczas. Sygnał Republiki jest dostępny w naziemnej telewizji cyfrowej (MUX-8), sieciach kablowych, na platformach cyfrowych, w serwisach streamingowych i na YouTube (kanał Telewizja Republika – 1,19 mln subskrybentów).
W czwartek na kanale YouTube Telewizja Republika Plus (34,1 tys. subskrybentów) ruszył stream TV Republika. W przypadku tej stacji litera lewa część litery R w logotypie jest nieco bardziej wysunięta. Pierwszego dnia dodatkowej stacji, oba kanały pokazały poranny program „Republika Wstajemy”. Zamiast „#Jedziemy” w internetowej TV Republika można było zobaczyć Mszę Świętą.
Później zamiast programów publicystycznych Adriana Klarenbacha, które były na antenie Republiki, widzowie TV Republika mogli oglądać powtórkę programu kulinarnego, formatów „W Ruchu Miłosz Kłeczek” z udziałem byłego prezesa Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego, „Wywiad z chuliganem”, „Z archiwum mix”. „Przegląd prasy niemieckiej”. O godz. 12 wyemitowano serwis informacyjny „Republika Dzień”. Pasmo informacyjno-publicystyczne było kontynuowane do godz. 15, kiedy TV Republika wyemitowała Koronkę do Miłosierdzia Bożego. W tym czasie Republika emitowała serwis informacyjny.
Później TV Republika pokazała powtórkę „Hitów w sieci” z udziałem Oskara Szafarowicza, a następnie kolejnego odcinka programu Kłeczka. W Republice kontynuowano pasmo informacyjne. O 17 oba kanały pokazały „Express Republiki”. Po godz. 18 zamiast programu „Miłosz Kłeczek zaprasza” TV Republika pokazała powtórkę formatu „Świat jest teatrem” i kolejną powtórkę „W Ruchu Miłosz Kłeczek”. Główne wydanie programu „Dzisiaj” pokazały już obie anteny.
Koncesja satelitarna Republiki ma charakter uniwersalny
Republika, która niedawno otrzymała koncesję na nadawanie w ramach MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej, powinna mieć profil informacyjno-publicystyczny. Z kolei nadająca od ponad dekady TV Republika ma koncesję satelitarną na nadawanie programu o charakterze uniwersalnym. Dlatego treści newsowych i publicystycznych ma być mniej na tej antenie. Nadawca nie wyklucza, że z czasem dojdzie do zmiany nazwy, aby obie stacje się nie myliły.
Zgodnie z obiema koncesjami, nazwa programu musi być widoczna na ekranie. - Z informacji jakie uzyskałam z Departamentu Regulacji wynika, że program nadawany za pośrednictwem satelity powinien być pod nazwą TV Republika, a program nadawany naziemnie pod nazwą Republika. Takie są wymogi określone w koncesji – mówiła niedawno Wirtualnemedia.pl Agnieszka Gniado z gabinetu przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Z koncesji satelitarnej TV Republika wynika, że stacja powinna nadawać na transponderze 10,911 GHz, pol. V pozycji orbitalnej Hot Bird 13E. Z wykazu Lyngsat wynika, że kanał nadaje na transponderze 10,758 GHz, pol. V, więc dane w koncesji nie są aktualne. Poza tym Polsat Box udostępnia Republikę, a nie TV Republikę. KRRiT nie odpowiedziała w czwartek na nasze pytania w tej sprawie.
W ostatnich konkursach dotyczących nadawania naziemnego KRRiT oczekiwała, żeby zgłaszano nowe stacje telewizyjne. Nie pozwolono na rozszerzenie koncesji. Na przykład Telewizja Polsat w zeszłym roku otrzymała koncesję na nadawanie stacji W24. Później wystąpiła o zmianę jej nazwy na Wydarzenia 24 i o zmianę nazwy Wydarzeń 24 na Polsat News Polityka. Regulator rozpatrzył wnioski pozytywnie, ale Polsat długo odbudowywał zasięg Wydarzeń 24 w sieciach kablowych (w większości zastąpił go Polsat News Polityka). Jeszcze inaczej postąpiła Red Carpet Media Group. Otrzymała koncesję na CTV9, zmieniła nazwę stacji na ViDoc TV, a działający kanał przekształciła za zgodą KRRiT w ViDoc TV1.
Dołącz do dyskusji: Dwa kanały TV Republika. Czym się różnią?