SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rodzinne firmy optymistycznie patrzą w przyszłość (infografika)

Większość firm rodzinnych ocenia, że ich sytuacja ekonomiczna w perspektywie najbliższych sześciu miesięcy będzie bardzo dobra lub dobra. Poziom optymizmu europejskich przedsiębiorców rodzinnych jest znacznie wyższy niż polskich respondentów - wynika z badania KPMG.

74 proc. polskich i 75 proc. europejskich przedsiębiorstw rodzinnych deklaruje, że planuje nowe inwestycje. W przypadku Polski zdecydowanie najczęściej (81 proc. wskazań) są to plany dotyczące inwestycji w działalność podstawową firmy, znacznie rzadziej natomiast w dywersyfikację (49 proc.) czy umiędzynarodowienie (24 proc.). Jedynie kilka proc. respondentów twierdzi, że chce wyjść z inwestycji (7 proc. polskich i 3 proc. europejskich firm).

Jeśli chodzi o wymiar geograficzny, polskie przedsiębiorstwa rodzinne planują inwestycje przede wszystkim na rynkach, które znają. 88 proc. z nich wskazało, że zainwestuje w kraju, aby zwiększyć udziały w rodzimym rynku, a 51 proc. ma plany dotyczące pozostałych krajów Europy.

Polscy respondenci, którzy nie prowadzą działalności międzynarodowej, najczęściej deklarowali, że ich produkty lub usługi nie mogą być sprzedawane poza granicami kraju (34 proc.) oraz, że sprzedaż na rynek krajowy jest wystarczająca (34 proc.). Najrzadziej przyczyną braku aktywności na rynku międzynarodowym okazał się brak wsparcia publicznego (13 proc.) i brak finansowania (10 proc.).

Ponad połowa polskich respondentów (55 proc.) stwierdziła, że zmaga się obecnie z rosnącymi kosztami pracy. W krajach Europy Zachodniej, gdzie koszty pracy są znacznie wyższe, ale rosną wolniej, problem ten sygnalizował jeden na pięciu badanych.

Największym zmartwieniem europejskich firm rodzinnych jest z kolei spadek rentowności, na który wskazała blisko połowa (49 proc.) respondentów. Jest to jednocześnie drugi najczęściej sygnalizowany problem polskich firm rodzinnych.

Obecnie najbardziej oczekiwaną zmianą, zarówno przez polskie, jak i europejskie firmy rodzinne, jest uproszczenie przepisów podatkowych (wskazało na nie 61 proc. polskich i 52 proc. europejskich respondentów). Polskie przedsiębiorstwa w drugiej kolejności liczą na niższe opodatkowanie (46 proc.). Takie oczekiwania ma także 40 proc. europejskich firm. Europejscy respondenci stosunkowo często (45 proc.) wskazywali także na problem opodatkowania i procedur, jakie towarzyszą przejmowaniu firmy przez kolejne pokolenia rodziny.

Prawie wszyscy polscy respondenci (96 proc.) zgodnie twierdzą, że komunikacja między pokoleniami jest bardzo ważną lub ważną kwestią w ich działalności biznesowej. Podobny odsetek przedstawicieli polskich firm (94 proc.) wskazuje na istotność utrzymywania równowagi między życiem rodzinnym a ich działalnością biznesową.

Wśród przedsiębiorstw europejskich, najczęściej bardzo ważne lub ważne było utrzymywanie kontroli nad firmą przez rodzinę (87 proc.) oraz posiadanie odpowiednich struktur i procesów nadzoru (91 proc.). Zarówno polscy, jak i europejscy respondenci, zdecydowanie najrzadziej wskazywali na istotność przejmowania udziałów członków rodziny niezaangażowanych w działalność firmy (odpowiednio 37 proc. i 26 proc.).

Zapytane o swoje mocne strony, firmy rodzinne najczęściej wskazywały na umiejętność zdobywania klientów lub lojalnych konsumentów (54 proc. polskich i 56 proc. europejskich respondentów). Polacy niemal równie często wskazywali na obsługę klienta (51 proc.) oraz wyznawane wartości i wzorce postępowania (41 proc.). Z kolei europejskie przedsiębiorstwa za swój atut często uważają lojalność i przywiązanie pracowników (49 proc.), a także silną markę lub pozycję rynkową (44 proc.).

"Barometr firm rodzinnych" to druga edycja europejskiego badania KPMG przeprowadzanego w wybranych krajach Europy. Polska edycja publikacji powstała we współpracy z Inicjatywą Firm Rodzinnych. Badanie przeprowadzono metodą wywiadów internetowych (CAWI) w dniach 31 marca - 4 maja 2014 r. Zebrano 710 odpowiedzi, z czego 132 pochodziło z Polski. Ponadto analizie poddano odpowiedzi z Austrii, Bułgarii, Cypru, Finlandii, Francji, Niemiec, Grecji, Węgier, Irlandii, Luksemburga, Malty, Portugalii, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii, Holandii oraz Wielkiej Brytanii.

Dołącz do dyskusji: Rodzinne firmy optymistycznie patrzą w przyszłość (infografika)

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
maria
nasza firma już też ;) dzięki temu że mamy sprawy finansowe rozwiązane dzięki kredytowi gotówkowemu z getinu. bez tego byłoby ciężko. ale liczę że jesienią się odkujemy :)
odpowiedź