RPO przeciwko samorządowej prasie: Ryzyko zakłócenia funkcji mediów
Rzecznik Praw Obywatelskich chce zmian w prawie, dotyczących wydawania prasy przez jednostki samorządu terytorialnego. Jego zdaniem, wpływa to negatywnie na konkurencję na lokalnych rynkach mediów i utrudnia funkcjonowanie niepublicznych mediów.
Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do ministra kultury i dziedzictwa narodowego w kwestii wydawanych przez jednostki samorządu terytorialnego biuletynów. RPO przypomina, że wielokrotnie występował do resortu w sprawie rozważenia zmian w ustawodawstwie „w związku z negatywnymi skutkami wydawania prasy przez jednostki samorządów terytorialnych”.
Marcin Wiącek wspomina, że sprawą od 2016 roku interesował się jeszcze jego poprzednik na stanowisku Adam Bodnar. W 2017 roku podsekretarz stanu zapewniał, że kwestia będzie tematem dyskusji o zakresie nowelizacji Prawa prasowego, jednak rok później minister informował, że tak się nie stało, a problem nie jest priorytetem resortu.
RPO zaznacza, że problem wciąż jest aktualny, o czym świadczą skargi redaktorów lokalnych tytułów prasowych. Chodzi m.in. o rentowność wydawania niepublicznej prasy konkurującej z dotowanymi ze środków publicznych biuletynami samorządów.
„Wydawanie prasy przez jednostki samorządu terytorialnego niesie także ryzyko zaburzenia funkcji mediów w społeczeństwie demokratycznym, jaką jest sprawowanie społecznej kontroli nad działaniem władz na szczeblu centralnym i lokalnym. Wiąże się to ze strukturalnym problemem zaburzenia konkurencji na lokalnych rynkach mediów i informacji, który polega na znaczącym utrudnieniu sprawnego funkcjonowania mediów niepublicznych, a w związku z tym ograniczeniu w korzystaniu z wolności prasy” - podkreśla rzecznik.
RPO zwraca uwagę, że wydawanie biuletynów przez jednostki samorządu terytorialnego może budzić wątpliwość z punktu widzenia zgodności również z innymi normami konstytucyjnymi – wolności działalności gospodarczej i dostępu do informacji publicznej.
Czytaj też: Miejska spółka wystąpiła o amerykański grant dla niezależnych mediów
„Niepokojący - z punktu widzenia zasady społecznej gospodarki rynkowej - jest także udział prasy samorządowej w rynku reklamowym, który niejednokrotnie warunkuje funkcjonowanie prywatnej prasy lokalnej” - dodaje rzecznik.
I konkluduje, przypominając, że wielokrotnie postulował już „wprowadzenie wyraźnej normy ustawowej zakazującej prowadzenia działalności wydawniczej o cechach konstytutywnych dla prasy finansowanej bezpośrednio lub pośrednio przez samorząd terytorialny”.
Wiącek poprosił Glińskiego o ponowne rozważenie nowelizacji Prawa prasowego i przepisów regulujących działanie jednostek samorządu terytorialnego w tym zakresie.
Dołącz do dyskusji: RPO przeciwko samorządowej prasie: Ryzyko zakłócenia funkcji mediów
Może też na rozkładówce, w samych gumiakach - taki Playboy dla lokalnej sitwy