Sąd odmówił CMWP SDP prawa do bycia amicus curiae ws. Polska Press
Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów odmówił Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich prawa do opinii przyjaciela sądu w sprawie nabycia Polska Press przez PKN Orlen.
Jak informuje SDP, Sąd Okręgowy w Warszawie XVII Wydział Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał SDP jako podmiot nieuprawniony do złożenia opinii prawnej z powołaniem na instytucję amicus curiae (przyjaciela sądu). Sąd zaznaczył, że SDP nie jest organizacją pozarządową w myśl Kodeksu postępowania cywilnego.
„To niezrozumiała decyzja Sądu, w ciągu 25 lat istnienia i działalności CMWP SDP nie zdarzyło się jeszcze, by odmówiono Centrum prawa do przedstawienia swojej opinii w sprawach dotyczących mediów i dziennikarzy. CMWP SDP będzie się odwoływać od tej decyzji” - poinformowano na stronie SDP.
Na początku czerwca zarząd Press Clubu przedstawił Sądowi Okręgowemu w Warszawie pogląd w związku z odwołaniem rzecznika praw obywatelskich od decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (Urząd zgodził się na przejęcie Polska Press przez Orlen). W opinii napisano, że kupno wydawnictwa przez paliwowego giganta stanowi „potencjalne ogromne zagrożenie dla wolności mediów, zwłaszcza lokalnych”. Prezes UOKiK wniósł do sądu o oddalenie odwołania RPO.
Orlen ogłosił przejęcie Polska Press w grudniu ub. roku, transakcję sfinalizowano na początku br. Przy kupnie przedsiębiorstwa Polska Press została oszacowana na 131 mln zł, ponadto kupujący przejął nadwyżkę środków pieniężnych wydawnictwa wynoszącą 79 mln zł.
W portfolio prasowym Polska Press Grupy jest ponad 20 dzienników regionalnych, a także prawie 150 tygodników lokalnych, bezpłatna gazeta "Naszemiasto.pl” iok. 500 serwisów internetowych, głównie Naszemiasto.pl i portale poszczególnych tytułów prasowych.
Dołącz do dyskusji: Sąd odmówił CMWP SDP prawa do bycia amicus curiae ws. Polska Press