Seriale HBO trafią do Netfliksa
Serial Issy Rae pt. „Niepewne” pojawił się w amerykańskiej bibliotece Netfliksa. Serial zdobył łącznie 14 nominacji do nagrody Emmy, w tym zwycięstwo w kategorii „najlepsze zdjęcia” w 2020 roku. Kolejne tytuły HBO zostaną udostępnione niebawem.
Produkcja, która zadebiutowała w 2016 roku, doczekała się pięciu sezonów i finału w 2021 roku. Amerykańskie media spekulowały, że to tylko jeden z wielu seriali, które mogą być oferowane równolegle w HBO Max i na konkurencyjnej platformie.
Umowa HBO i Netfliksa
Netflix potwierdził oficjalnie, że takie produkcje HBO, jak „Kompania braci”, „Pacyfik”, „Sześć stóp pod ziemią” i „Gracze” pojawią się w ofercie platformy. Netflix podpisał z Warner Bros. Discovery Max umowę na wyłączność. Dotyczy ona także serialu „Czysta krew”, który Netflix udostępni w swoich bibliotekach poza Stanami Zjednoczonymi.
Dyrektor generalny Warner Bros. Discovery, David Zaslav, zasygnalizował na początku swojej kadencji, że jest otwarty na rezygnację z wyłączności i zamierza udostępniać licencje na własne treści, aby poprawić wyniki finansowe. Na początku tego roku Warner Bros. Discovery przeniósł m.in. „Westworld” na darmowe platformy streamingowe Roku i Tubi.
Hity HBO u konkurencji
„Niepewne” początkowo były uznawane za odpowiedź na serial „Dziewczyny” Leny Dunham. W tym przypadku poznajemy historię ciemnoskórych bohaterek, które układają swoje życie zawodowe i prywatne w Los Angeles. Główną bohaterkę gra twórczyni produkcji, czyli Issa Rae. Issa chciałaby zostać raperką, ale pracuje w biurze zajmującym się inicjatywami lokalnymi na rzecz mniejszości etnicznych. Jej koleżanka Molly (w tej roli Yvonne Orji) to wzięta prawniczka. Wiele je dzieli, ale łączą marzenia o wielkiej miłości i spełnieniu zawodowym.
„Kompania Braci” jest adaptacją książki autorstwa Stephena E. Abrose’a z 1992 roku. Za produkcję dramatu wojennego odpowiadają Tom Hanks i Steven Spielberg. Serial opowiada losy amerykańskiego oddziału spadochroniarskiego „Easy”. Widz śledzi losy żołnierzy od ich pierwszych treningów poprzez udział w kilku najważniejszych bitwach II wojny światowej, aż po kapitulację Niemców i Japończyków. W produkcji udział brali faktyczni weterani należący do kompanii „Easy” oraz historycy specjalizujący się w tematyce II wojny światowej. „Kompania Braci” ukazuje okrucieństwo wojny, bohaterskie czyny żołnierzy, ale również ich zbrodnie. Twórcom serialu udało się perfekcyjnie odwzorować tragiczne realia największej wojny w historii ludzkości.
„Sześć stóp pod ziemią” - w 2001 ten serial był prawdziwą rewolucją. Nie dość, że w każdym odcinku (a było ich razem 63) pokazywał śmierć, to jeszcze oswajał nas z martwym ciałem. Koncepcja produkcji Alana Balla była niezwykle prosta – odcinek zaczynał się od czyjejś śmierci.
Rzecz działa się w rodzinnym zakładzie pogrzebowym i co odcinek, pracownicy przygotowywali ciało do pochówku. Zakład pogrzebowy Fisherów stanął na głowie w pierwszym odcinku, gdy umiera ojciec rodziny i dwaj braci (w tych rolach Peter Krause i Michael C. Hall, zanim wystąpił w „Dexterze”) muszą kontynuować jego działalność.
Poza głównym wątkiem poznajemy także ich życie codzienne, plany na przyszłość. W serialu najważniejsza jest, mimo wszystko, śmierć. Nie omija ona także Fisherów. Tylko w jednym odcinku zamiast śmierci doświadczamy narodzin, dzieje się tak w finale. Samo zakończenie serialu uznawane jest za jedno z najtrudniejszych, ale i najlepszych w historii telewizji.
Dołącz do dyskusji: Seriale HBO trafią do Netfliksa