Nowy kanał sportowy w Polsce? Nadawca zabrał głos
Niemiecki kanał Sport1 otwiera w Warszawie centrum technologiczne S1 Technology Hub. Inwestycja nie oznacza jednak, że niekodowana stacja rozpocznie emisję w polskiej wersji językowej. Przedstawiciel Sport1 informuje Wirtualnemedia.pl, że kanał nadal będzie się koncentrować na widzach z krajów niemieckojęzycznych.
W czwartek Sport1 poinformował w komunikacie, że rozpoczyna „ekspansję” w Polsce. Firma zapowiedziała, że zespół S1 Technology Hub rozpocznie pracę w IV kwartale 2023 roku. Podano, że placówka będzie służyć jako centrum rozwoju oprogramowania dla innych firm w Highlight Communications Group, która obejmuje również Sport 1 Medien Group. Highlight Communications działa w segmentach filmowym i sportowym oraz eventowym. Na czele S1 Technology Hub stanął Julian Frost, dyrektor zarządzający ds. cyfrowych w Sport1 GmbH.
Wycofywanie się z Polski serwisu streamingowego Viaplay to okazja do pozyskania przez inne podmioty atrakcyjnych praw sportowych (m.in. Premier League, Bundesliga, KSW czy Formuła 1). Sport1 po nie jednak nie sięgnie. - Nasza informacja dotyczyła jedynie założenia centrum technologicznego w Warszawie. Uruchomienie kanału w Polsce nie jest obecnie planowane, ponieważ nasze bezpłatne i płatne kanały są nadawane wyłącznie w krajach niemieckojęzycznych. Posiadamy prawa sportowe ograniczone do tego regionu - mówi Wirtualnemedia.pl Michael Röhrig, dyrektor komunikacji w Sport1.
Sport1 znany wcześniej jako DSF
Cyfrowe portfolio Sport1 obejmuje portal Sport1.de i serwis streamingowy Sport 1, która działa w Niemczech, Austrii i Szwajcarii z transmisjami sportowymi na żywo i na żądanie. Do spółki należy też kanał telewizyjny Sport1, który prowadzi niekodowaną emisję na Astrze 19,2°E (12, 480 GHz, pol. V, SR=27500, FEC=3/4). FTA jest przekaz w standardowej rozdzielczości (SD). Emisja w wysokiej rozdzielczości (HD) jest zakodowana.
Polscy odbiorcy satelitarni mogą łatwo uzyskać dostęp do niemieckich kanałów z Astry. W jakości SD niekodowane są m.in. popularne w latach 90. w sieciach kablowych RTL, RTL2, Pro7, Sat.1. Wówczas na Wisłą nie działało zbyt dużo kanałów tematycznych, więc operatorzy oferowali wiele zagranicznych stacji telewizyjnych. Jedną z nich był też DSF (Das Sport Fernsehen). W 2010 roku kanał połączył się z portalem sport1.de, stąd jej obecna nazwa Sport1. W ofercie są głównie niszowe rozgrywki sportowe (np. dartowe), programy dokumentalne i rozrywkowe dotyczące sportu i e-sportu, telezakupy, a nocą programy erotyczne.
Wiele wskazuje na to, że decyzja o utworzeniu centrum technologicznego w Polsce pozwoli firmie na oszczędności. Wynagrodzenia dla specjalistów w Warszawie są tańsze niż w dużych miastach Niemiec. - Utworzenie S1 Technology Hub to znacząca inwestycja w cyfrową przyszłość marki Sport1. Nasza ekspansja w Polsce jest logicznym krokiem do pozyskania cennych dodatkowych zasobów dla dalszego rozwoju naszego cyfrowego ekosystemu w świetle dalszego wzrostu popytu. Ponadto chcemy ustanowić nasze nowe S1 Technology Hub jako zrównoważone rozwiązanie o potencjale skalowania jako partner technologiczny dla innych spółek Grupy Highlight Communications Group - stwierdził Tim Schnabel, dyrektor operacyjny i dyrektor ds. cyfrowych Sport1.
Dołącz do dyskusji: Nowy kanał sportowy w Polsce? Nadawca zabrał głos
Niemcy to chyba na Śląsku powinni otworzyć centrum.