SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska pisze do Brukseli ws. platform Temu i Shein. Pięć innych krajów też

Sześć krajów członkowskich Unii Europejskiej, w tym Polska wystosowało list do Komisji Europejskiej. W piśmie domagają się one podjęcia działań w sprawie platform sprzedażowych, za pośrednictwem których do klientów na terenie UE dostarczane są produkty niespełniające unijnych wymogów. Chodzi o chińskie serwisy Temu i Shein.

Pierwszy sklep tymczasowy SHEIN w PolscePierwszy sklep tymczasowy SHEIN w Polsce

List został udostępniony dziennikarzom w Brukseli w czwartek przed posiedzeniem ministrów ds. konkurencyjności. Apel do KE wystosowały Niemcy, które poparła Polska, Francja, Holandia, Austria i Dania.

Kraje te zwróciły uwagę, że wiele produktów wytworzonych w krajach trzecich i dostarczanych do konsumentów w UE bezpośrednio za pośrednictwem platform sprzedażowych nie spełnia wymogów UE.

"Jeśli naruszenia prawa nie będą rygorystycznie wykrywane i karane, zaszkodzi to konsumentom i stworzy nierównowagę z przestrzegającymi prawa dostawcami. Aby zapewnić uczciwą konkurencję i ochronę konsumentów w UE, kluczowe jest rygorystyczne egzekwowanie przestrzegania obowiązujących przepisów UE przez producentów i platformy handlu elektronicznego, również z krajów trzecich" - czytamy.

W piśmie wprost wskazano na Temu i Shein, które zostały zaklasyfikowane już wcześniej przez KE jako tzw. bardzo duże platformy internetowe. Oznacza to, że oba serwisy muszą przestrzegać zapisów Aktu o usługach cyfrowych (DSA) regulującego m.in. obrót online nielegalnymi produktami. Teraz sześć państw członkowskich domaga się rygorystycznego stosowania wobec tych platform nowych unijnych przepisów.

Coraz większe zaniepokojenie działalnością Temu i Shein

W pierwszej kolejności sygnatariusze listu wezwali KE do zebrania danych na temat naruszeń od krajowych koordynatorów usług cyfrowych. Na tej podstawie Bruksela powinna egzekwować zapisy DSA, np. wprowadzając cyfrową specyfikacją produktu za pośrednictwem cyfrowego paszportu produktu.

W UE rośnie zaniepokojenie działalnością obu platform. Organizacje konsumenckie, które już wcześniej składały skargi na obie platformy, zarzucają handel podróbkami, produktami bez atestów oraz manipulowanie konsumentami, w tym podsuwanie im droższych towarów. Do działalności Temu miało zastrzeżenia także polskie Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Dołącz do dyskusji: Polska pisze do Brukseli ws. platform Temu i Shein. Pięć innych krajów też

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
G
Allegro lubi to.
odpowiedź
User
know if you
Dziś wolne media wygrały z ABW. Szkoda, że WM tego nie odnotowały. Wygrana otwiera drogę dla innych cenzurowanych stron.
odpowiedź
User
X
Już dawno powinni przyblokować te chińskie portale z tandetą (dotowane przez chiński rząd, aby zalewały europejskie rynki).

Wkurza mnie szczególnie ostatnio zalew reklam wideo z tych portali generowanych przez AI.
odpowiedź