Tomasz Zimoch wygrał proces z Polskim Radiem, zawieszenie za krytykę nadawcy w wywiadzie było bezpodstawne
Sąd Rejonowy dla Warszawy-Żoliborza orzekł, że zawieszenie w maju 2016 roku dziennikarza sportowego Tomasza Zimocha po tym, jak w wywiadzie prasowym skrytykował sytuację w Polskim Radiu, nie miało podstaw prawnych.
Tomasz Zimoch w wywiadzie zamieszczonym w „Dzienniku Gazecie Prawnej” 13 maja 2016 roku krytycznie ocenił działania obozu rządzącego dotyczące Trybunału Konstytucyjnego. Jednocześnie stwierdził, że obecna sytuacja w Polskim Radiu jest podobna do tej z okresu do komuny i stanu wojennego.
Następnego dnia Polskie Radio stwierdziło w oświadczeniu. że słowa Zimocha w wywiadzie dotyczące nadawcy są bardzo krzywdzące, mocno jednostronne i nieobiektywne, niegodne dziennikarza i naruszające etykę zawodową. Dwa dni potem dziennikarz został bezterminowo zawieszony w obowiązkach pracowniczych, usunięto go też z ekipy wyznaczonej do relacjonowania Euro 2016 i igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro.
Na początku czerwca Zimoch rozwiązał swoją umowę o pracę w Polskim Radiu z winy pracodawcy. Reprezentujący dziennikarza prawnik uzasadnił, że firma naruszyła dwa przepisu Kodeksu pracy: poprzez zawieszenie go nie zapewniła mu realnego zatrudnienia, a w oświadczeniu naruszyła jego godność i dobra osobiste.
Zimoch kontra Polskie Radio w sądzie
W związku z tymi wydarzeniami Polskie Radio wniosło pozew przeciw Tomaszowi Zimochowi, domagając się odszkodowania za nieuzasadnione rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia. Z kolei Zimoch w pozwie wzajemnym wniósł m.in. o oddalenie powództwa nadawcy oraz o odszkodowanie w związku z rozwiązaniem umowy o pracę z winy pracodawcy. Dziennikarz zarzucił władzom rozgłośni, że naruszyły obowiązek zapewnienia mu realnej możliwości wykonywania pracy oraz szykanowały go w publicznych wypowiedziach, a zastosowane wobec niego środki stanowiły nieuzasadnione i nieproporcjonalne represje
W poniedziałek Sąd Rejonowy dla Warszawy-Żoliborza wydał wyrok w tej sprawie. Orzekł, że zawieszenie Tomasza Zimocha w obowiązkach służbowych przez władze Polskiego Radia nie miało podstaw prawnych i dlatego rozwiązanie przez red. Zimocha umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy było uzasadnione.
Wyrok jest nieprawomocny. Polskie Radio nie poinformowało jeszcze, czy złoży od niego odwołanie.
Proces obserwuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Proces Zimocha z Polskim Radiem monitoruje Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która złożyła opinię przyjaciela sądu. Zwróciła w niej uwagę, że zgodnie z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dziennikarze mają nie tylko prawo, ale wręcz obowiązek komentowania spraw o znaczeniu publicznym, do których należą kwestie dotyczące funkcjonowania mediów publicznych, w szczególności ich polityka programowa i kadrowa oraz niezależność redakcyjna. Istotą zawodu dziennikarza jest bowiem rozpowszechnianie informacji i idei dotyczących spraw o publicznym znaczeniu i dlatego obowiązek pewnej dyskrecji i powściągliwości, który ciąży zasadniczo na pracownikach wykonujących inne zawody, nie może się stosować do nich z równą siłą
- Warto podkreślić również, że red. Zimoch przedstawił swoją wypowiedź w ramach szerszej debaty na temat reformy mediów publicznych z 2016 r. - zaznacza Konrad Siemaszko, prawnik HFPC. - W grudniu 2016 r. nowelizacja ustawy medialnej została w części uznana za niezgodną z Konstytucją przez Trybunał Konstytucyjny. Wyrok wciąż nie został wykonany - dodał.
Tomasz Zimoch w Polskim Radiu pracował przez 38 lat. Po rozstaniu się z firmą przez rok miał cotygodniową, autorską audycję sportową w Radiu ZET. Ponadto zaczął współpracę z tygodnikiem „Angora”. Użyczył też swojego głosu i wizerunku w kilku kampaniach reklamowych.
Polskie Radio przegrało z Sosnowskim, zawarło ugody z Majchrowskim, Sołtysem i Doroszem
W 2016 roku Polskie Radio w szeroko komentowanych okolicznościach rozstało się też z kilkoma innymi dziennikarzami, którzy skierowali te sprawy do sądy pracy.
Jerzy Sosnowski z Trójki został zwolniony w marcu 2016 roku, jako powód podano „krytykę pracodawcy i podważanie kompetencji przełożonych, a w konsekwencji utratę zaufania”. Dwa miesiące temu sąd drugiej instancji potrzymał orzeczenie uznające, że zwolnienie było bezprawne. Uwzględniono w całości powództwo Sosnowskiego, przyznając mu odszkodowanie w wysokości trzymiesięcznej pensji z odsetkami.
Z kolei pod koniec 2016 roku ówczesny zarząd Polskiego Radia zwolnił dyscyplinarnie trzech dziennikarzy pełniących kolejno funkcję przewodniczącego Związku Zawodowego Dziennikarzy i Pracowników Programu III i II Polskiego Radia: Pawła Sołtysa i Wojciecha Dorosza z Trójki oraz Marcin Majchrowskiego z Trójki. W ub.r. wszyscy zawarli umowy z firmą, zostali przywróceni do pracy i otrzymali wynagrodzenie za okres po zwolnieniu.
Paweł Sołtys w styczniu br. sam zdecydował o odejściu z Trójki. Uzasadniał, że „skala umotywowanych politycznie wpływów, nacisków na decyzje dotyczące programów i obsadę redaktorską jest tak duża, że media publiczne przekształcają się w partyjne, propagandowe”.
Nadal toczy się proces wytoczony przez Kamila Dąbrowę, który został odwołany z funkcji dyrektora radiowej Jedynki na początku stycznia 2016 roku, tuż po mianowaniu nowego zarządu Polskiego Radia, a dwa tygodnie potem dostał dyscyplinarne zwolnienie. W czerwcu 2016 roku Sąd Rejonowy dla Miasta Stołecznego Warszawa orzekł, że dyscyplinarne zwolnienie Dąbrowy było niezgodne z prawem, przyznano mu odszkodowanie w wysokości trzymiesięcznej pensji. Wyrok nie uprawomocnił się jeszcze.
Od marca 2017 roku nowym prezesem Polskiego Radia jest Jacek Sobala.
Dołącz do dyskusji: Tomasz Zimoch wygrał proces z Polskim Radiem, zawieszenie za krytykę nadawcy w wywiadzie było bezpodstawne
Zgłaszać trolla. Nie będzie 1,50 zł wypłacone.