SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Turecki sąd skazuje trzech dziennikarzy na dożywocie

Sąd w Turcji skazał na kary dożywotniego więzienia troje tamtejszych dziennikarzy oraz trzech innych pracowników mediów oskarżonych o wspieranie nieudanego zamachu stanu w 2016 roku. Wśród skazanych jest między innymi Ahmet Altan, redaktor naczelny dziennika „Taraf” oraz wpływowa turecka dziennikarka Nazli Ilicak.

Wyrok skazujący na karę dożywotniego więzienia kilkoro dziennikarzy oraz pracowników mediów turecki sąd ogłosił w piątek. Na liście skazanych znaleźli się Ahmet Altan, redaktor naczelny dziennika „Taraf”, jego brat Mehmet Altan, dziennikarz i wykładowca akademicki, Nazli Ilicak – wpływowa turecka komentatorka polityczna, a także 3 innych pracowników mediów - Fevzi Yazici, Yakup Simsek i Sukru Tugrul Ozsengul.

Skazani byli wcześniej oskarżeni o rzekome związki z nieudanym zamachem stanu przeprowadzonym 15 lipca 2016 r. Według prokuratury dziennikarze mieli wspierać zarówno nieoficjalnie, jak i w swoich publikacjach Fethullaha Gulena, mieszkającego w USA tureckiego aktywistę, który jest obwiniany o inspirowanie wspomnianego zamachu na administrację rządzącego w Turcji twardą ręką Recepa Erdogana.

W sumie w ramach represji po nieudanym puczu aresztowano ponad 50 tys. osób, w tym także kilkudziesięciu dziennikarzy. Z rozmaitych stanowisk zwolniono też 150 tys. ludzi, głównie spośród tureckiej inteligencji, a w szeroko zakrojonej kampanii wymierzonej w media cofnięto licencje kilkudziesięciu stacjom telewizyjnym i radiowym.

 

Dołącz do dyskusji: Turecki sąd skazuje trzech dziennikarzy na dożywocie

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Polak
Ale zachodnia część Unii nadal chce przyjąć Turcję do Unii. Ale to niby u nas brak demokracji, bo Orlen nie daje już ogłoszeń w Wyborczej.
0 0
odpowiedź
User
conf
Ale zachodnia część Unii nadal chce przyjąć Turcję do Unii. Ale to niby u nas brak demokracji, bo Orlen nie daje już ogłoszeń w Wyborczej.


Bo to chodzi o dostosowania się do "norm unijnych" - w niemczech czy szwecji zamykają buzię dziennikarzom i internautom mówiącym o imigrantach, a turcy chcieli zaimponować Niemcom i dosłownie zamykają ; )
0 0
odpowiedź
User
Wujek
Coś pięknego. Unia głowi się czy ananas to ryba (bo to PROBLEM), a jednocześnie Unia romansuje z Rosją i Turcją. O Ukrainie już się nie mówi - według UE nie ma takiego problemu jak Ukraina, coś tam się biją i tyle.

No i po co udawać, że jakaś decyzją zapada w Brukseli, jeśli i tak telefon dzwoni w Berlinie?
0 0
odpowiedź