Portal TVP GO z serwisem wojewodów w MUX-5 naziemnej telewizji cyfrowej
Widzowie naziemnej telewizji cyfrowej, których podłączone do internetu sprzęty obsługują HbbTV mogą już korzystać z portalu TVP GO. Zastąpił on aplikację nazywaną wcześniej TVP Stream. W TVP GO można znaleźć m.in. Regionalny System Ostrzegania przygotowany przez wojewodów.
Już w nocy z 31 stycznia na 1 lutego br. nadawany na eksperymentalnym MUX-5 kanał HbbTV TVP Stream zmienił nazwę na TVP GO. Mimo nowego ID posiadacze sprzętu z telewizją hybrydową byli odsyłani do starej wersji aplikacji, czyli możliwości oglądania na żywo podstawowych kanałów naziemnych (m.in. TVP1, TVP2, TVP Sport) i bez funkcji catch up TV (możliwość cofania programów wyemitowanych na antenach TVP do tygodnia).
Dopiero od połowy kwietnia po wybraniu kanału o ID: TVP GO uruchamia się serwis streamingowy działający pod tą nazwą. Wcześniej zadebiutował jako aplikacja na smartfony i tablety. Można było go też uruchomić za pośrednictwem naziemnych kanałów TVP. Niedawno Telewizja Polska poinformowała, że trwają pracę nad integracją jej serwisów streamingowych. W dłuższej perspektywie TVP GO ma pojawić się jako aplikacja na Smart TV (m.in. Android TV/Google TV) i zastąpić TVP VOD, za pośrednictwem którego wciąż nie można oglądać podstawowych stacji linearnych nadawcy publicznego.
Co można sprawdzić w Regionalnym Systemie Ostrzegania?
Kiedy przewiniemy aplikację TVP GO do dolnej części ekranu, możemy uruchomić serwis Regionalny System Ostrzegania. Można w nim znaleźć komunikaty o zagrożeniach przygotowane przez poszczególne Urzędy Wojewódzkie, ostrzeżenia meteorologiczne, ostrzeżenia hydrologiczne, mapy ze stanem rzek w regionie, informacje drogowe, a także poradniki.
Wśród tych ostatnich znajdziemy m.in. rady jak zachowywać się podczas burzy i nawałnic, wichur, powodzi, upałów, ataków zimy, jak bezpiecznie wypoczywać, co zrobić podczas pożaru, zatrucia czadem, jak bezpiecznie puszczać fajerwerki lub radzić sobie w przypadku katastrofy budowlanej, skażenia substancją toksyczną, zagrożenia terrorystycznego, alarmu bombowego, otrzymania niebezpiecznej przesyłki, natrafienia na niewybuch, jak udzielić pierwszej pomocy, co zrobić w przypadku zatrucia substancjami psychoaktywnymi, jakie są sposoby alarmowania i ostrzegania o zagrożeniach.
RSO dostępny także w ramach MUX-3
Niedawno informowaliśmy, że minister spraw wewnętrznych i administracji w związku z wojną na Ukrainie wystąpił do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o opóźnienie przejścia MUX-3 naziemnej telewizji cyfrowej na nowy standard nadawania DVB-T2/HEVC. Szef UKE rozpoczął procedurę, która pozwoli głównym kanałom TVP nadawać w starym standardzie do końca 2023 roku. Tłumaczył to m.in. faktem, że w MUX-3 jest powiązany z Regionalnym Systemem Ostrzegania. W przypadku MUX-3 nie mamy jednak do czynienia ze specjalnym serwisem jak w MUX-5, tylko możliwością wyświetlania komunikatów na paskach kanałów TVP.
Eksperymentalny MUX-5 naziemnej telewizji cyfrowej dociera do blisko 90 proc. populacji Polski. Poza TVP GO są na nim nadawane kanały: TVP3 Warszawa HD, TVP Kultura HD, TVP Kobieta HD i TVP Dokument HD. Część pozwoleń na testy dla nadawcy publicznego kończy się, ale TVP z powodzeniem ubiega się o nowe emisje testowe na kanałach przewidzianych dla MUX-5 i MUX-6 naziemnej telewizji cyfrowej.
Dołącz do dyskusji: Portal TVP GO z serwisem wojewodów w MUX-5 naziemnej telewizji cyfrowej
Powody to nadawanie w standardzie 2.0.1 gdzie większość odbiorników na rynku obsługuje max 1.5 oraz wygaśnięcie certyfikatów SSL na starszych sprzętach.