TVP inwestuje w ośrodki regionalne. Od kwietnia zmiany w ramówce TVP3
Od 3 kwietnia br. pasma lokalne w programach regionalnych TVP3 będą dłuższe o godzinę. Ośrodki regionalne mają dostać więcej pieniędzy z budżetu telewizji publicznej, a trzy z nich zyskają nowe siedziby. - One były skazane na rodzaj wegetacji. Miały po pierwsze za dużo pieniędzy, żeby umrzeć, a za mało, żeby żyć - komentuje Jacek Kurski, prezes TVP.
Każdy ośrodek ma od kwietnia, od poniedziałku do piątku, emitować 6 godzin i 30 minut własnego programu w TVP3, czyli o godzinę więcej niż dotychczas. Od godziny 7 do 9 (będzie ono dłuższe o godzinę ), następnie od 12.30 do 13, od 14 do 15, od 17.30 do 20 i od 21 do 21.30.
W weekendy pasma lokalne emitowane będą od 10.00 do 12.00, od 17.30 do 20.00 oraz od 21.00 do 21.30.
Na antenie pojawi się więcej programów informacyjnych, reportaży i publicystyki. Częściej prezentowane będą lokalne informacje. Natomiast materiały prezentowane w paśmie ogólnopolskim mają koncentrować się na sprawach regionalnych.
Rozwój TVP3
- Zmiany w ramówce wiosennej traktujemy jak eksperyment. Niewykluczone, że od września wprowadzimy korekty. Uzależniamy to od wyników oglądalności. Mam nadzieję, że nowości spotkają się z dobrym przyjęciem i zrozumieniem naszych widzów - mówi Jacek Kurski, prezes TVP.
Jak zapewnił, wiosenne zmiany mają umożliwić rozwój TVP3 w sposób, który „pozwoli najlepiej wykorzystać jej atuty i zasoby”.
- Chciałbym i wiem, że taka jest ambicja biura programowego, żeby TVP3 była traktowana równorzędnie z TVP1 i TVP2. Myślę, że już od września będziemy mówić o tym efekcie. Oczywiście ważne jest, że to, o czym mówimy, dzieje się po pierwsze w roku stulecia niepodległości i w roku wyborów samorządowych. To ważne, żeby ta tematyka samorządowa mogła być lepiej relacjonowana przez oddziały terenowe telewizji (...). Myślę, że zmiany spotkają się z dobrym przyjęciem i zrozumieniem naszych widzów - zaznaczył prezes TVP.
Nowa technologia
Jednocześnie prezes TVP podkreślał, że szesnaście ośrodków telewizyjnych jest zapóźnionych technicznie. - Technologia poszła w kierunku HD, full HD i ultra HD, a ośrodki nadają w rozdzielczości SD. Na początek kupimy więc cztery wozy transmisyjne HD. Dostaną je oddziały w Gdańsku, Katowicach, Lublinie i Poznaniu. Resztę wozów czeka upgrade do technologii HD. Chodzi o to by w mniejszych miastach można tworzyć produkcje o najwyższej jakości - zapowiada Kurski.
Ponadto w Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim i w Kielcach telewizja zbuduje nowe siedziby z nowoczesnymi studiami. - Budynki będą podobne, kompaktowe. Koszt inwestycji w każdym miejscu powinien być zbliżony. Nie powinien przekroczyć kwoty jaką uzyskaliśmy ze sprzedaży działki należącej do telewizji w Gdańsku przy ulicy Sobótki - powiedział Kurski. Według informacji portalu Wirtualnemedia.pl TVP uzyskała za nieruchomość ok. 12 milionów złotych.
Zmiany wprowadzane w ośrodkach regionalnych mają być sfinansowane z rządowej pożyczki - 800 mln zł pożyczki z Funduszu Reprywatyzacji, a potem 860 mln zł rekompensaty z budżetu z tytułu zwolnień z abonamentu.
Jednocześnie Agnieszka Dejneka, dyrektor biura koordynacji programowej oraz biura kontrolingu i restrukturyzacji TVP poinformowała, że w tym roku budżet ośrodków regionalnych zwiększony zostanie o ok. 20 proc. w stosunku do ubiegłorocznego.
Ze sprawozdania spółki z wykorzystania środków abonamentowych wynika, że TVP3 i oddziały regionalne otrzymały w 2017 roku 218 mln złotych. - Cel jaki sobie stawia telewizja publiczna w przypadku TVP3 to znaczne podniesienie udziału w rynku, które teraz wynosi poniżej 1 proc. - stwierdziła Dejneka.
Dołącz do dyskusji: TVP inwestuje w ośrodki regionalne. Od kwietnia zmiany w ramówce TVP3
Techbologia tak do przodu idzie a oni teraz w HD inwestują .... zanim osrodki tv ten sprzet dostana to juz wszyscy w 4k nadawac beda