UOKiK: Burda może przejąć G+J Polska
Prezes UOKiK zgodziła się na przejęcie przez Burda International, wydawcy m.in. czasopism" Elle", "Dobre Rady" czy "Burda" - kontroli nad należącymi do grupy Bertelsmann spółkami, posiadającymi m.in. tytuły "Gala", "Claudia", "National Geographic Polska" czy "Focus".
Przeprowadzone postępowanie wykazało, że jedynym segmentem, w którym Burda International po dokonaniu koncentracji miałaby istotny udział w rynku jest krajowa sprzedaż czasopism kulinarnych. Burda wydaje m.in. Prześlij przepis i Polska gotuje, natomiast przejmowane spółki - m.in. Moje Gotowanie. Analiza Urzędu wykazała jednak, że gazety poświęcone wyłącznie gotowaniu spotykają się z dodatkową konkurencją m.in. rubryk kulinarnych w innych czasopismach (przede wszystkim kobiecych), bezpłatnych dodatków, wydawnictw książkowych, a także przepisów znajdujących się w internecie. Pod uwagę wzięto również niewielkie bariery wejścia na rynek nowych wydawnictw kulinarnych.
>>> Burda International przejmuje Gruner + Jahr Polska
- Dlatego prezes UOKiK uznała, że koncentracja nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji i zgodziła się na przejęcie kontroli przez Burda International nad spółkami należącymi do grupy Bertelsmann - informuje Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy UOKiK.
Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.
>>> Branża: zakup G+J przez Burdę to dobry ruch
W wyniku przejęcia powstanie wydawnictwo posiadające w swoim portfolio ponad 30 czasopism, 20 stron internetowych oraz wydawnictwo książkowe
. - Dla Burdy w Polsce osiągnięcie tak mocnej pozycji stanowi znakomity fundament dla rozbudowy głównego zakresu działalności wydawniczej. Ta transakcja jasno określa strategię wydawnictwa Hubert Burda Media. Wierzymy w biznes wydawniczy i inwestujemy w magazyny, dlatego zamierzamy dalej rozwijać istniejące portfolio czasopism. Stwarza to także najlepsze warunki dla kolejnych inwestycji w dziedzinie mediów elektronicznych. Dzięki temu będziemy w stanie optymalnie wykorzystać szanse biznesowe, jakie daje przedsiębiorcom rozwijająca się polska gospodarka - powiedział Fabrizio D’Angelo, CEO Burda International.
Spółkami zarządzać będą Magdalena Malicka (prezes G+J) i Justyna Namięta (członek zarządu i dyrektor generalna Burda Media Polska).
Wydawnictwo G+J Polska istnieje w naszym kraju od 1993 roku. Sztandarowe jego tytuły to m.in. „Claudia”, „Focus”, „Gala”, „Glamour”, „National Geographic Polska” i „NG Traveler”.
Z kolei w portfolio Burda Media Polska są m.in. takie pisma jak „Elle”, „InStyle”, „Dobre Rady”, „Chip” czy „Przyślij Przepis”.
Dołącz do dyskusji: UOKiK: Burda może przejąć G+J Polska