SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

UOKiK: Polpharma może przejąć Polfę Warszawa

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wydał zgodę na przejęcie Polfy Warszawa przez Polpharmę. Transakcja musi się jednak odbyć pod określonymi warunkami - przejmująca spółka będzie musiała m.in. sprzedać wszelkie prawa do trzech leków, poinformował UOKiK w komunikacie.

Postępowanie przeprowadzone przez UOKiK wykazało, że transakcja doprowadzi do ograniczenia konkurencji na trzech krajowych rynkach wprowadzania do obrotu leków przeciwzakrzepowych dostępnych bez recepty (hamujących agregację płytek, przeznaczonych dla osób z problemami kardiologicznymi), fluorochinolonów wydawanych z przepisu lekarza (antybiotyków o ogólnym zastosowaniu) oraz sulfonamidów wydawanych z przepisu lekarza - stosowanych w infekcjach bakteryjnych oczu.

"Analiza Urzędu wykazała jednocześnie, że możliwe jest nałożenie na przejmującą spółkę warunków, których spełnienie oznaczać będzie zachowanie konkurencji. W tym celu konieczne będzie przede wszystkim wyzbycie się przez Polpharmę wszelkich praw do trzech leków" - powiedziała prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel.

Na rynku preparatów do oczu uczestnicy koncentracji osiągnęliby pozycję monopolistyczną, a na pozostałych dwóch ich udziały znacznie przekroczyłyby przewidziany przez ustawę antymonopolową próg 40%. Ponadto w przypadku leków przeciwzakrzepowych produkty Polpharmy i Polfy Warszawa (Polocard i Acard) są na tyle popularne, że ich konkurenci nie zdołali zdobyć istotnej pozycji rynkowej, nawet oferując tańsze produkty.

Pod uwagę wzięto również bariery z wejściem na te rynki nowych podmiotów. Jednym ze skutków osiągnięcia przez Polpharmę tak znaczącej pozycji na tych rynkach mógłby być wzrost ceny niektórych leków.

Zgodnie z nałożonym warunkiem, Polpharma będzie musiała w ciągu 18 miesięcy od wydania decyzji wyzbyć się wszelkich praw do następujących leków produkowanych przez nią lub Polfę Warszawa: Polocard lub Acard (leki przeciwzakrzepowe), Cipronex lub Proxacin (fluorochinolony) oraz Sulfacetamidum natrium lub Sulfacetamidum WZF 10% HEC.

"Sprzedaż musi nastąpić na rzecz inwestora nienależącego do grupy kapitałowej Polpharmy oraz nie współkontrolowanego przez żaden podmiot z tej grupy. Nabywca będzie musiał również uzyskać akceptację UOKiK. Przejmująca spółka ma też obowiązek przekazać nowemu właścicielowi leków pełną dokumentację techniczną i handlową dotyczącą ich produkcji oraz sprzedaży"- podał Urząd.

Ponadto Polpharma do czasu wyzbycia się praw do trzech leków będzie musiała utrzymać ma: co najmniej 70% ich udziału w rynku oraz relację wydatków na reklamę i promocję tych produktów do ich sprzedaży - w porównaniu do lat 2010 i 2011.

W ub. roku do UOKiK wpłynął wniosek Zakładów Farmaceutycznych Polpharma o przejęcie kontroli nad Zakładami Farmaceutycznymi Polfa w Warszawie. Podstawą zgłoszenia koncentracji była umowa zawarta pomiędzy PHF, Skarbem Państwa i Polpharmą. Na jej podstawie przejmujący przedsiębiorca ma nabyć większość akcji Polfy Warszawa.

Polpharma jest podmiotem zależnym spółki Genefar. Polfa Warszawa jest spółką Skarbu Państwa, wchodzi w skład Polskiego Holdingu Farmaceutycznego (PHF).

Decyzje warunkowe wydawane są przez UOKiK niezwykle rzadko. Od 2004 roku jest to 15. tego typu decyzja i jednocześnie pierwsza w 2012 r.

Dołącz do dyskusji: UOKiK: Polpharma może przejąć Polfę Warszawa

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl