SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ustalono plan struktury projektu Telemetria Polska ws. realizacji jednoźródłowego badania mediów

Ustalono plan organizacji dalszych prac w ramach realizowanego przez KRRiT projektu Telemetria Polska. W ramach podziału zadań na instytuty: Instytut Łączności i NASK - głos decydujący będzie należeć do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na czele z jej przewodniczącym, Witoldem Kołodziejskim - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Projekt pomiaru mediów, realizowany pod nadzorem KRRiT zakłada panel badawczy oparty na 26 tys. respondentów, jednoźródłowy pomiar telewizji, radia i internetu oraz mierzenie konsumpcji mediów poza domem i na urządzeniach przenośnych.

Od czasu prac nad badaniem - od kwietnia 2018 roku - kiedy to powstał zespół Telemetria Polska, który z ramienia KRRiT pracuje nad koncepcją nowego pomiaru tele- i audiometrycznego rynku mediów, wiadomo było, że finalnie ma on się przerodzić w spółkę, która pierwotnie miała powstać do grudnia ub.r. Spółka miała zająć się komercjalizacją prac badawczo - naukowych.

Oprócz tego KRRiT i zespół roboczy Telemetria Polska toczą intensywne rozmowy z przedstawicielami rynku, którzy utworzyli tzw. kurie - nadawców telewizyjnych, radiowych oraz internetowych. Docelowo każda z nich ma wyłonić swoich przedstawicieli oraz utworzyć Joint Industry Comittee - porozumienie rynkowe, które będzie czuwać nad prawidłowym przebiegiem prac nad nowym badaniem, a następnie kontrolować jego wyniki.

KRRiT na czele struktury

Z naszych informacji wynika, że ustalono już plan organizacji dalszych prac w ramach ProgramuTelemetria Polska realizowanego przez KRRiT (badań konsumpcji mediów). W jego ramach podzielono zadania na instytuty: Instytut Łączności i NASK - głos decydujący należy do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na czele z jej przewodniczącym, Witoldem Kołodziejskim.

Programem ma zarządzać Michał Wigurski - obecny dyrektor zespołu Telemetria Polska. Eksperci Telemetrii Polskiej przejdą do Instytutu Łączności (który będzie odpowiedzialny za realizację projektu Panelu Telemetrycznego). Dodatkowo powstanie także autonomiczny zespół w ramach struktur NASK - Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej, który będzie odpowiedzialny za analizę danych RPD (w ramach projektu Panel RPD). Obie instytucje wraz z Wigurskim i reprezentantem KRRiT znajdą się też w tzw. Komitecie Sterującym projektem, w którym decydujący głos będzie należeć do KRRiT.

Program Telemetria Polska będzie się dzielić teraz na dwa projekty: Projekt Panel Telemetryczny (realizowany w ramach Instytutu Łączności) oraz Projekt Panel RPD (realizowany we współpracy z NASK). W obu Instytutach powstaną Biura ds. Telemetrii ściśle współpracujące z Komitetem Sterującym Programu, zarządzane przez Pełnomocników Dyrektorów.

KRRiT utrzyma ścisłą współprace z Instytutem Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej, który ścisłe współpracuje z Zespołem Telemetria Polska w obszarze konstrukcji badania założycielskiego i budowy panelu gospodarstw domowych.
Planowana jest także budowa Rady Naukowej Programu: już teraz w prace zespołu angażuje się profesor Tomasz Panek (SGH), prof. Krzysztof Rybiński, prof. Jan Garlicki (UW), dr Jerzy Żurek, dr Andrzej Garapich, dr Joanna Wójtowicz.

Ponad 40 mln zł w 2019 roku

KRRiT do końca ub.r. dysponowała budżetem na realizację projektu w wysokości ok. 15 mln złotych, w 2019 roku w budżecie państwa przewidziano na ten projekt ok. 40 mln zł.

W Polsce jest kilka firm badających rynek mediów. Raporty dotyczące internetu tworzy Gemius, wyniki radia są dostępne w ramach Radio Track Millward Brown, a rynek telewizyjny monitoruje firma Nielsen.

Krótszy czas oglądania telewizji w 2018 roku

W 2018 roku liderem oglądalności wśród wszystkich widzów był Polsat, a w grupie komercyjnej TVN. Wśród głównych stacji wzrosty odnotowały TVP1 i TVP2, ale najwięcej zyskały TVP Sport, Super Polsat i TTV. Skrócił się średni czas oglądania telewizji, choć zwiększyły się wydatki reklamowe.

W 2018 roku średni dzienny zasięg radia wyniósł 72,4 proc., a tygodniowy - 91,9 proc. Z kolei średni dobowy czas słuchania wyniósł 272 minuty. Najchętniej słuchaną stacją niezmiennie było RMF FM, a sieć Eska wyprzedziła Jedynkę.

Dołącz do dyskusji: Ustalono plan struktury projektu Telemetria Polska ws. realizacji jednoźródłowego badania mediów

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Opera
można? Można. A po wynikach wyborczych wiadomo, ze ten projekt poleci. Nie ma co marudzic - trzeba robić z KRRiTem
odpowiedź
User
DER.ick
Wyszukac i zainstalowac specjalizowana aplikacje A.d.G.u.a.r.d. dostepna na wszystkie systemy oprocz linuxa. na ich stronie domowej jest wszystko opisane jak na dloni. Wlaczyc w aplikacji wszystkie dostepne filtry regul. od tej chwili nie zobaczycie nigdzie reklam, nie liczac jakis niszowych witryn gdzie nikomu nie chce sie ich zglaszac, bo mozna zablokowac recznie. Zostanie unicestwiona telemetria i szpiegowanie min., Gemiusa. Na wszystko jest sposob, ale trzeba siegnac po wiedze. Nie potrzeba najmowac hakerow, bo sa ludzie zajmujacy sie takimi rzeczami zawodowo i robia co trzeba bardzo skutecznie.
odpowiedź
User
Głos z rynku
Czyli koniec ściemniania, koniec udawania, że cokolwiek będzie konsultowane z rynkiem. Życzymy powodzenia Krajowa Rado
odpowiedź