SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W 2020 roku ponad 1,3 mln naruszeń na polskich drogach

W 2020 roku wszystkie urządzenia rejestrujące CANARD Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego zarejestrowały na polskich drogach ponad 1,3 miliona naruszeń - powiedziała p.o. Zastępca Głównego Inspektora Transportu Drogowego dr Karolina Wieczorek. Dodała, że najwięcej zarejestrowanych naruszeń dotyczyło przekroczenia dozwolonej prędkości.

P.o. Zastępca Głównego Inspektora Transportu Drogowego poinformowała PAP, że wszystkie fotoradary stacjonarne jak i urządzenia mobilne w 2020 roku zarejestrowały ponad 1 mln. 370 tys. naruszeń. "W tym ponad 1 mln. 329 tys. zarejestrowanych naruszeń dotyczyło przekroczenia prędkości, a ponad 40 tys. naruszeń przejazdu przy nadawanym czerwonym świetle" - przekazała.

"W porównaniu do 2019 r. o 15,5 procent spadła liczba zarejestrowanych naruszeń dotyczących przekroczenia prędkości. Wzrosła natomiast liczba przypadków przekroczenia prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym. W 2020 r. odnotowano wzrost na poziomie ok. 15 procent. Stwierdzono 7,7 tys. przypadków" - podała.

Wskazała, że w 2020 roku zdecydowanie częściej do przepisów nie stosowali się kierujący pojazdami zarejestrowanymi w Polsce – 1 243,6 tys. naruszeń. "Natomiast w przypadku pojazdów zarejestrowanych poza granicami Polski liczba ta wyniosła 126,5 tys." - tłumaczyła.

"Z wykorzystaniem urządzeń stacjonarnych, tzw. fotoradarów znajdujących się w 434 lokalizacjach, zarejestrowano 1 mln 118,5 tys. naruszeń" - wyjawiła dodając, że najwięcej naruszeń zarejestrował fotoradar w Warszawie przy ul. Grójeckiej – 18,5 tys.

"Natomiast w ramach tzw. kontroli mobilnych, które są prowadzone w miejscach niebezpiecznych, gdzie nie ma możliwości instalacji urządzeń stacjonarnych, zarejestrowano 82 tys. naruszeń. CANARD prowadzi kontrole mobilne z wykorzystaniem 29 pojazdów wyposażonych w przenośne urządzenia rejestrujące" - podkreśliła.

Zarejestrowano ponad 129 tys. naruszeń

Poinformowała również, że w 28 lokalizacjach w Polsce, w których prowadzone są pomiary z wykorzystaniem odcinkowych pomiarów prędkości, zarejestrowano ponad 129 tys. naruszeń. "Najwięcej naruszeń zarejestrował odcinkowy pomiar prędkości w miejscowości Lubin – 15,7 tys" - powiedziała.

"Urządzenia monitorujące stosowanie się kierujących pojazdami do sygnalizacji świetlnej zarejestrowały ponad 40 tys. naruszeń, w tym najwięcej w miejscowości Mroków na skrzyżowaniu Al. Krakowskiej z ul. Rejonową – 8 tysięcy" - dodała.

Przekazała także informację dotyczącą "niechlubnych rekordzistów" w zeszłym roku. W województwie opolskim w miejscowości Ligota Górna na obszarze niezabudowanym, kierujący jechał z prędkością 212 km/h przy ograniczeniu prędkości do 70 km/h.

Z kolei w Małopolsce w miejscowości Podgórska Wola w obszarze niezabudowanym kierujący pojazdem jechał z prędkością 177 km/h przy ograniczeniu prędkości do 50 km/h. Na "podium" znalazł się też kierowca, który w Warszawie na ul. Modlińskiej jechał z prędkością 181 km/h przy ograniczeniu prędkości do 60 km/h.

"Kierujący pojazdami przekraczali dozwoloną prędkość średnio o 22 km/h. Najwięcej przekroczeń prędkości zarejestrowano w przedziale 11-20 km/h – ponad 650 tys." - podała.

Dodała również, że w 2020 r. najwięcej naruszeń zarejestrowano na terenie województwa mazowieckiego – ponad 330 tys. "Zwracamy jednak uwagę, że liczba urządzeń rejestrujących w poszczególnych województwach nie jest jednakowa, co wpływa na wielkość naruszeń zarejestrowanych w poszczególnych regionach" - zaznaczyła.

Według danych GITD w zeszłym roku w województwie dolnośląskim doszło do 61,2 tys. naruszeń, woj. kujawsko-pomorskim 71,4 tys. naruszeń, woj. lubelskim - 69,5 tys., lubuskim - 42,2 tys., łódzkim - 92,7 tys., małopolskim - 100,2 tys., opolskim - 21,5 tys., podkarpackim - 67,5 tys., podlaskim - 58,8 tys., pomorskim - 59,9 tys., śląskim - 164,5 tys., świętokrzyskim - 38,6 tys., warmińsko-mazurskim - 34,5 tys., wielkopolskim - 107,1 tys. i zachodniopomorskim - 46,5 tys. naruszeń.

Dołącz do dyskusji: W 2020 roku ponad 1,3 mln naruszeń na polskich drogach

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl